Hamilelikte Beslenme ve Okunması Gereken Kitaplar

/ 17 Aralık 2019 / / yorumsuz
Hamilelikte Beslenme ve Okunması Gereken Kitaplar

Hamilelikte en önemli şey olan beslenme konusunda hamilelere yardımcı olan en önemli kaynak hamilelik ile ilgili kitaplardır.

Bu kitaplar genel olarak anne adaylarına kolaylık sağlaması açısından hamileliğin haftaları baz alınarak yazılmış olup, hafta hafta gerek beslenme ile ilgili gerek bebeğin gelişimi gerekse annenin vücudundaki değişimlerle ilgili bir rehber niteliğindedir.

Hamile Diyeti Nedir?

gebelik

Hamile diyeti, hamilelik döneminde bebeğinin ve annenin sağlına odaklanmış olan bir beslenme planıdır.

Hamilelikte beslenme şekli; protein ve kalsiyumun, tam tahılların, meyve ve sebzelerin, sağlıklı yağların bir karışımından oluşur. Normal şartlarda da sağlıklı bir bireyin alması gereken gıda maddelerini içerse de, bebeğin gelişimi de düşünülerek farklı noktalar içermektedir.

Hamilelik Diyet Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamilelik beslenme

Hamilelikte diyet listesinde yer alan aşağıdaki konular büyük önem taşımaktadır.

  • Hem annenin hem de bebeğin gelişimini destekleyecek gerekli enerji doktora danışılarak alınmalıdır.
  • Anne, kendi bedeninin sağlığını korumalı ve bebeğinin beden oluşumu için ihtiyaç duyduğu proteinler, yağlar, vitaminler ve mineralleri içeren bir beslenme programını doktoruna danışarak uygulamalıdır.
  • Anne hamilelik süresince, bebeğinin bedeni üzerinde olumsuz etkisi olan yiyeceklerden ve sigara, alkol gibi bebeğe ciddi ölçüde zarar verebilecek maddelerden uzak durmalıdır.
  • Anne adayı hamilelik süresince doktorla beraber gerekirse bir diyetisyen desteği almalıdır.

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

hamilelik beslenme

Hamilelik süresince sağlıklı beslenmenin hem anne hem de bebek için faydası aşağıdaki şekildedir:

  • Hamilelikte düzgün beslenme, bebeğin sağlıklı bir doğum kilosuyla dünyaya gelmesini sağlar.
  • Hamilelik süresince yapılan sağlıklı beslenme, bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • Hamilelikte dengeli beslenme ile bebekte olabilecek hastalıklar minimuma iner.

hamilelikte beslenme

  • Hamilelik süresince anne adayına ve bebeğin gelişim duruma göre hazırlanan beslenme planı uygulanarak kurulan sistem ile, hamilelik sırasında yaşanan anemi, gebelik şekeri, preeklampsi gibi ciddi durumları yaşama riskini azaltır.
  • Hamilelik süresince sağlıklı beslenmek, hamilelik sırasında sıkça yaşanan bulantı, bitkinlik, kabızlık, kramplar, tansiyon, mide yanması gibi birçok hamilelik semptomunu en aza indirerek hamilelik süresince anne adayının kendini daha dinç ve rahat hissetmesini sağlar.

hamileler ne yemeli

  • Doğum sırasında dengeli ve doğumu zorlaştırmadan aksine kolaylaştıracak şekilde kilo almayı sağlayacağı gibi, doğumdan sonra da annenin daha çabuk toparlanmasını sağlar ve kilo vermeyi kolaylaştırır. İyi beslenmiş bir vücut daha hızlı ve daha kolay iyileşebilir. Aynı zamanda hamilelik süresince sağlıklı beslenmiş bir anne adayı, hamilelik sırasında da hantallaşmadan enerjik ve sağlıklı olarak doğuma kadar eskisi gibi hayatına devam edebilir.

Hamilelik Sırasında Okunması Gereken Kitaplar

hamilelik gıdaları

Rehber niteliğindeki kitaplar, hamilelikte en büyük yardımcısıdır. Hamilelik sırasında hem bebeğin gelişimini takip eden, hem kendi vücudundaki değişimlere adapte olmaya çalışan anne, dönem dönem kafa karışıklığı yaşayabilir.

Bu kafa karışıklığı sırasında yakın çevresinden farklı farklı tavsiyeler duysa bile tarafsız bir uzman görüşü isteyerek kitaplara başvurabilir.

Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü

hamilelikte okunacak kitaplar

Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü, beslenmeden bahsederken anne karnından itibaren hayatımızın belirleyicisi ve sağlığımızın ön koşulu olarak okuyucularına sunuyor. Kulaktan dolma ve araştırılmadan edinilmiş bilgiler nedeniyle, özellikle hamilelik döneminde ne yapacağını bilmeyen annelerin imdadına yetişiyor.

Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak, bu kitapta söz konusu kafa karışıklıklarını, az ve yanlış bilinenleri kendi hamilelik deneyimi, heyecanı ve mesleki bilgisiyle gideriyor.
Hamilelik Günlüğü, hamilelik yolculuğunun başladığı andan doğuma kadar geçen sürede gerek annenin beslenme kalitesinde, gerekse bebeğin gelişiminde fark yaratacak bilgileri bir araya getirip anne olmayı bekleyenlere yepyeni bir rehber sunuyor.