Güzellik Merkezi Açmak Şartları

/ 20 Kasım 2020 / 4.874 views / yorumsuz
Güzellik Merkezi Açmak Şartları

Güzellik merkezi açma şartları, bu planı hayata geçirmeden önce araştırılmalı ve şartlar için uygun ortam oluşturulmalıdır.

Resmi kurumlar ile görüşülerek güzellik merkezi açmak şartları ile ilgili bilgi de alınabilmektedir. Yeni iş kurmanın maliyetli olduğunu, ilk 1-2 yıl içerisinde kara geçememenin normal olduğunu düşünerek bu işe girmek gerekmektedir.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Güzellik salonu açmak için istenen evraklar aşağıda verilmiştir:

 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • İkametgah belgesi sunulmalıdır.
 • 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Salonun açılacağı yerin tapu fotokopisi gerekmektedir.
 • Yapı kullanma izin kağıdı gerekmektedir.
 • Güzellik merkezinin açılacağı yerin kiralık olması halinde; kira kontratı istenmektedir.
 • Vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.
 • Meslek dalına uygun ustalık belgesi istenmektedir.
 • Esnaf odası ya da ticaret odası kaydının fotokopisi gerekmektedir.
 • İş yeri ile ilgili çeşitli fatura ve raporlar talep edilmektedir.

Güzellik Merkezi Açma Şartları Nelerdir

Güzellik salonu açma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Güzellik merkezinin bulunduğu alanın en az 75 metrekare kapalı alan olması gerekmektedir.
 • Manikür, pedikür, epilasyon ve makyaj gibi uygulamaların merkezde yapılması gerekmektedir.
 • MEB’e ait kurslardan sertifika alınması veya okulların ilgili bölümlerinden mezun olunması istenmektedir.
 • Sertifikalı çalışanlar için sözleşme akdi yapılması zorunlu olmaktadır.
 • Manikür, pedikür ve epilasyon aletlerinin dezenfekte edilebilmesi için gerekli aletlerin bulundurulması istenmektedir.
 • Bedensel engellilerin de kullanımına uygun olacak şekilde tuvalet bulunmalıdır.
 • Güzellik merkezi açmak şartları arasında kabinleri gösterecek şekilde bir projenin bulunması ve Merkez Sağlık Ocağı’ndan izin alınması bulunmaktadır.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Yapılmalıdır

Güzellik salonu açmak için öncelikle hayata geçirilecek olan iş ile ilgili bir plan oluşturulmalıdır. Güzellik merkezi açmak şartları öğrenilmeli ve ruhsat almak için bu şartlar yerine getirilmelidir. Salon için en doğru yer tercih edilmelidir.

Salonun sağlık denetiminden geçirilmesi gerekmektedir. Salonda çalışabilecek nitelikli ve eğitimli personel arayışına girilmelidir. Ayrıca salonda çalışacak olan kişilerin diplomalarının ve kurs belgelerinin bulunması istenmektedir. Maliyet hesaplamaları yaparak salon hayata geçirilmelidir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..