Etkili ve Güzel Konuşma Nasıl Yapılır? Güzel Konuşmak Ne İşe Yarar?

/ 22 Şubat 2019 / 79 views / yorumsuz
Etkili ve Güzel Konuşma Nasıl Yapılır? Güzel Konuşmak Ne İşe Yarar?

Kimi insan çok güzel konuşurken, kimileri ağzına geleni düşünmeden dışarı çıkartır. Güzel konuşmak en sert kişiyi bile yumuşatırken, kırıcı-sert konuşmak çok anlayışlı birisini dahi gerebiliyor. Acaba nedir bu güzel konuşmak, nasıl güzel konuşulur? Gergin insan nasıl sakinleştirilir? Gelin beraber bu ve bu gibi soruların cevaplarına bakalım.

Teknoloji ve kırıcı dil

Günümüz teknolojisinin verdiği en büyük zararlardan birisi de dilimizdir. İletişim araçlarının ve sosyal medyanın popülerleşmesiyle birlikte, insanlar arası etkileşim fazlalaştı. İnsanlar arası etkileşim fazlalaştı ancak, diyaloğun daha iyi olması gerekirken diyalog, çoğu zaman kırıcı olmaya başladı. Sohbet esnasında kimisi kendisini ağırdan almaya çalışırken diğerinin gururuyla oynadığının farkında bile olmuyor. Yine sohbet esnasında kimi insan söylediği sözlerle karşı tarafa adeta bıçak saplıyor. Acaba bu kadar kırıcı konuşan insanlar gerçekten de böylesine kırıcı konuştuklarının farkında değiller mi?

Diliyle insanı inciten, diliyle karşı tarafın gururuna dokunan kişilerin büyük çoğunluğu, insanları kırdıklarının farkında değiller. Aslında bu denli kırıcı konuşmalarından memnun olduklarını da söyleyebiliriz. Peki insan neden böylesine kırıcı konuşur ve kırıcı konuşmaktan memnun olur? Bunun sebebi, yukarıda da belirttiğimiz gibi büyük oranla teknoloji ve sosyal medya. Artık insanlar sosyal medyadan çok kolay ve sık bir şekilde başkalarıyla iletişime geçebiliyor. Günümüz teknolojisinde belki de bir insanın iletişime geçtiği diğer insan sayısı, tahmin edilemeyecek kadar fazladır. Hal böyle olunca, bir insanın sohbet ettiği diğer insanların arasında, en iyisinden en kötüsüne kadar insan bulunabiliyor. Ancak şu anki istatistiklere bakacak olursak, güzel konuşan insan sayısı çok az.

Tüm bunların sonucunda kırıcı konuşan bir kişi, diğerinin gururuna dokunabiliyor. Örneğin nezaket dolu mesaj alan biri, bu nezaket dolu mesaja yeterli pozitif cevap vermeyebiliyor. Sonra da nezaket dolu mesajı atan kişi, attığı mesajdan ötürü pişmanlık duyuyor. Bu kişi bir başkasıyla konuşurken bu sefer biraz soğuk konuşmayı tercih edebiliyor. Çünkü yine, pozitif yeterli cevabı alamamaktan korkuyor. Aslında çoğumuz bu korku içindeyiz ama yine de çoğumuz uygun cevapları vermemek de ısrarcıyız. Yani kırıcı dil, zincirleme olarak devam ediyor. Teknoloji bu zinciri hızla uzatıyor.

Güzel konuşmanın anlam ve önemi

Günümüz dünyasında, insanlarla alakalı tüm iş yerlerinde personel alımı yapılırken, personel olacak o kişinin uzmanlığından önce diline bakılır. Çünkü araştırmalar, kişinin ikna kabiliyetinin, diplomasından ziyade dili ile orantılı olduğunu gösteriyor. Örneğin popüler bir mağazadan kıyafet almaya gittiğinizde sizi karşılayan personel, muhtemelen güler yüzlü olacaktır. İlgili personelin diksiyonu belki çok iyi olmasa da size yetecektir. Sizce bunlar bir tesadüf mü? Tabi ki tesadüf değil. Bunların hepsi bilinçli bir hamledir. Hatta bunların eğitimi verilmekte. Müşteriye güler yüzlü olmayan ve yeterli düzeyde bir konuşma yapamayan personel, özellikle uyarılır. Aksi durumda ilgili personelin, eğitim durumuna bakılmaksızın işine son veriliyor.

Amerika’daki personel alımı istatistiklerine bakıldığında, ilk sırada ilgili iş ile alakalı iş tecrübesi, ikinci sırada da dil görülmüştür. İlginçtir ki iş başvurusu yapan kişinin özgeçmişi incelenirken diplomasına son sırada bakıldığı görülmüştür. Böylece iş başvurusunda önceliğin ilgili işle alakalı iş tecrübesinin ve dilin olduğunu da gördük. Yukarıda teknolojinin kırıcı dil üzerindeki etkisinden bahsettik. Eminim bu yazılanları hepimiz yaşamışızdır. Ancak kırıcı dil zincirine kapılmamak için, kırıcı konuşan insanlarla biz de kırıcı konuşarak sohbetimizi devam ettirmek yerine, sohbetimizi orada kesebiliriz. Öyledir ki, diliyle gururunuza dokunan kişi sizi uzun vade de mutlu edemez. Eninde sonunda o sohbet sona ermek zorunda kalır. Yolun başındayken yoldan dönmek bize çok şey kazandıracaktır. Sabredin. Sabredin ve diliyle ruhunuzu okşayacak kişiyi bekleyin. Belki de bu zaman zarfında biraz yorulacaksınız ama sizi temin ederiz ki ödülünüz ya çok iyi olacak ya da baki kalacaktır.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..