Güvenli Site İşareti Ve Simgesi Nasıl Anlaşılır?

/ 30 Kasım 2019 / / yorumsuz
Güvenli Site İşareti Ve Simgesi Nasıl Anlaşılır?

Güvenli site işaretleri ve simgeleri arama motorlarının kullanılacıların rahat bir şekilde internette dolaşması amacıyla geliştirdiği simge ve işaretlerdir.

Güvenli site işaretleri ile bir kimse sitenin güvenli olup olmadığını merak ediyorsa sitenin web adresinin yazıldığı yerin başına bakması gerekmektedir.

Yani http:// ile başlayan yerin hemen başında bu simgeler görülebilmektedir. Web adresinin başında görülen bu simgeler ve  anlamları ise şu şekildedir:

 • Web adresinin başında kilitlenmiş bir kilit simgesi mevcut ise bu sitenin güvenilir olduğu anlaşılmaktadır.
 • Web adresinin başındaki simge siyah beyaz bir ‘i’işareti ise bu site güvenli değil anlamına gelmektedir.
 • Web adresinin başındaki simge kırmızı bir ünlem işareti ise bu sitenin güvenli olmadığı ve tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir.

Güvenlik Sembollerinin Anlamı Nedir?

güvenli site olduğunu anlama

Güvenlik sembollerden anlaşılması gereken ise bu siteye erişim sağlandığında bu sitenin bilgisayarınıza zarar verme ihtimalinin olup olmadığı, bu site üzerinden alışveriş yapılıp yapılmayacağı, sitenin güvenlik sertifikasının olup olmadığı gibi bazı önemli bilgilerdir.

Güvenlik sembolleri sadece bilgi edinme yöntemidir. Bununla birlikte kişiler yine de bu sayfaları kullanırken dikkat etmelidir. İnternet sayfaları kullanılırken karşılaşılacak semboller ve dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 • Güvenli site sembolünün olduğu bir sitede bile kullacılar kişisel bilgilerini verirken çok titiz davranmalıdır.
 • Güvenli değil sembolünün olduğu bir sitede ise kullanıcının verdiği bilgilerin başkaları tarafından görüntülenme ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda http:// ile başlayan web adresi https:// olarak değiştirilerek daha güvenli bir site sürümü ziyaret edilebilmektedir.
 • Güvenli değil veya tehlikeli simgesinin olduğu yerlerde ise kişinin paylaştığı bilgilerin başkaları tarafından görüntülenme ihtimali oldukça yüksektir. Tehlikeli site durumunda ise ekranda kırmızı uyarı ekranı gelmektedir. Tehlikeli durumda ise kişiler bu web sitesinden uzak durmalıdır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatasını Giderme?

http ve https anlam

Bağlantınız gizli değil hatasının düzeltme yöntemi, bu hata ile karşılaşanlar tarafından merak edilmektedir. Bu hata ile karşılaşan kimselerin bu sorunun çözülmesi için yapabileceği şeyler şunlar olabilmektedir:

 • Portalda oturum açılması: Otogar, havaalanı, meydanlar gibi yerlerde ücretsiz olarak verilen internet hizmetinden yararlanmak için portal üzerinden oturum açılması gerekebilmektedir.
 • Ziyaret edilmek istenen site gizli mod ile ziyaret edilirse bu hata çözülebilmektedir.
 • Güncel olmayan işletim sistemi de bu hataya sebep olmaktadır.
 • Virüs programının geçici olarak kapatılması bu hatanın aşılmasına yardımcı olabilmektedir.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

güvenli sayfalardan alışveriş yapmak

SSL sertifikaları, web sitelerinin adreslerini doğrulamaya yarayan ve bu siteleri ziyaret etmek isteyen kimseler ile site arasında şifreli kanal kullanıldığını gösteren bir üründür. Güvenlik sertifikası sitenin güvenliğini sağlamamaktadır.

Güvenlik sertifikası kullanıcıların siteyi ziyaret ederken rahat olmasını gösteren güvenli site işaretlerinden bir tanesidir. SSL sertifikaları ile sadece deşifre etme yetkisi olan kimsenin kullanıcı bilgilerini deşifre etme imkanı sunulmaktadır.

Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

güvenli sayfa simgesi

Bilgisayara virüs bulaştığını anlama yöntemleri şu şekildedir:

 • Bilgisayar normal hızından daha yavaş çalışması
 • Bilgisayarda beklenmedik programlar çalışması ve ileti göndermesi
 • Arama motoru aracılığı ile arama yapılırken hep aynı sayfanın açılması
 • Tarayıcının ana sayfası otomatik olarak değişmesi
 • Tarayıcıda sık arama seçenekleri arasında aratılmayan bir sayfa olması

Bilgisayara Virüs Bulaştıysa Ne Yapılmalıdır?

güvenilir site nasıl anlaşılır

Bilgisayar virüs bulaştıysa yapılması gereken en önemli şey bir virüs programı yüklemektir. Ayrıca virüs programının yeni virüs bulaşmasına engel olabilmesi için tam koruma modunun etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

Bilgisayarın virüsten uzak tutulması için yapılması gereken bir diğer şey ise internet üzerinden sayfalar ziyaret edilirken güvenli site işaretine dikkat edilmesidir.