Gündem Sağlık

Göğüs Yumuşamasının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs Yumuşamasının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs yumuşaması genetik faktörlerden beslenmeye, yanlış sutyen kullanımından spor yapmamaya kadar pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilir. Kadınlar genellikle dik ve sert göğüslerinin olmasını isterler.

Ancak yaşlanmanın etkisiyle ya da yanlış yapılan uygulamalar ile zamanla göğüslerin elastikiyeti bozulabilir. Göğüs yumuşaması, çok fazla kadında görülen bir sorundur.

Bu sorunun önüne geçebilmek için genellikle estetik ameliyat uygulanır ancak evde uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntem ile göğüs yumuşamasından kurtulabilir ve daha sert göğüslere sahip olabilirsiniz. İşte uzmanlara göre göğüs yumuşamasının nedenleri

Göğüs yumuşamasının nedenleri nelerdir?

Göğüs yumuşamasının en yaygın nedeni kalıtsal faktörlerdir. Ailenizde sarkık ve yumuşak göğüslü kadınlar varsa, sizde de olma ihtimali yüksektir.

Sönmüş göğüs, özellikle ilerleyen yaşlarda görünür. İçi boşalmış gibi görünen göğüslerin asıl nedeni kalıtsaldır. Göğüslerin içinde yağ ve bezler bulunur. Yaş ilerledikçe kalıtsal faktörlere de bağlı olarak yağ tabakasında incelme olur ve göğüslerin yumuşaması görülür.

Yanlış sutyen tercihi;

Küçük göğüsleri olan kadınlar silikonlu ve destekli sutyenler kullanırken büyük göğüslü olan kadınlar ise toparlayıcı ve daha küçük görüntü veren sutyenler kullanmayı tercih ederler. Her iki sutyen tercihi de yanlıştır.

Göğüs yumuşamasının nedenleri arasında en çok görülen, yanlış sutyen seçimidir. Göğüslerinizin deforme olmasını istemiyorsanız, sutyen tercihinizi bedeninize göre yapmalısınız.

Aynı zamanda günlük aktivitelerinize uygun olan sutyenleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında gün içinde sürekli sutyen takmak da göğüslerdeki bağların zayıflamasına ve sarkma ile birlikte yumuşamaya neden olur.

Eğer sürekli evdeyseniz, gün içinde göğüslerinize birkaç saat müsaade etmeli ve sutyen kullanmamalısınız.

Artan gebelik sayısı;

Pek çok kadın emzirme nedeniyle göğüslerini deforme olduğunu düşünmektedir. Ancak bu görüş yanlıştır. Emzirme dönemi bittikten sonra göğüsleriniz normal yapısına dönecektir.

Kadınlarda göğüs küçülmesi nedenleri, artan gebelik sayısıdır. Gebelik ne kadar artarsa göğsünüz o kadar küçülecek ve yumuşamaya başlayacaktır.

Sürekli koşmak zarar verir;

Koşu, yürüyüş ve fitness gibi spor faaliyetlerinin göğüsleri sıkılaştırdığı görüşü yaygındır. Aslında bu tür faaliyetler göğüslerde bulunan kasları sıkılaştırır. Ayrıca koşu sırasında göğüsler sürekli hareket ettiğinden, yer çekiminin de etkisine bağlı olarak sarkma ve yumuşama eğilimi gösterir.

Göğüs sıkılaşması için yüzme gibi kolları ve göğüs bölgesini hareket ettiren ve sıkılaşmasına yardımcı olan sporları tercih etmelisiniz.

Yanlış beslenme ve sürekli kilo değişimi;

Memem yumuşadı diyorsanız sorunu kendinizde aramalı ve beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Günde en az 3 ana öğün tüketiyorsanız, öğünlerinizde yağlı ya da fast food gıdalar tercih ediyorsanız ve sağlıklı beslenmeyi önemsemiyorsanız, göğüsleriniz için büyük bir problem yaratabilirsiniz.

Yanlış beslenme göğüslerle birlikte cildinizin de elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve erken yaşlanmayı hızlandırır. Ayrıca sürekli kilo alıp verme durumundan dolayı göğüsleriniz de etkilenir ve yumuşayarak sarkabilir. Kilonuzu kontrol altında tutmak ve yumuşamayı engellemek için dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Sigara kullanmak;

göğüs neden yumuşar

Göğüs yumuşamasının nedenleri arasında en yaygın görüleni sigara kullanımıdır. Sigara, vücutta bulunan ve derinin esnekliğini sağlayan elastin proteininin azalmasına neden olur. Bunun sonucunda göğüsleriniz başta olmak üzere tüm vücudunuzdaki deri etkilenecek ve erken yaşlanma başlayacaktır.

Göğüs yumuşamasının önüne geçebilmek için sigarayı bırakmalı ve günlük su tüketimini arttırmalısınız.

Güneşte fazla kalmak;

güneşlenen kadın

Güneşte fazla kalmak ya da sürekli olarak güneş kremi kullanmak, cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Güneşte bulunan ultraviyole ışınlarının fazlası, cildin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına zemin hazırlar. Bu nedenle güneşte fazla kalmamaya ve güneş kremini fazla miktarda kullanmamaya özen göstermelisiniz.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL