Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi

/ 28 Kasım 2019 / 2.676 views / yorumsuz
Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi

Evlendikten sonra erkek kimlik değiştirir mi sorusuna cevap, kimlik değiştirme mecburi olan bir  uygulamadır. Erkek ya da kadın fark etmeksizin medeni durumda değişiklik olduğu zaman bu değişikliğin kimlik üzerinde yer alması gerekir.

Erkek için kimlik değişimi yeni gelen yasa ile birlikte en geç 1 ay içinde yapılmak zorunludur. Bunu yapmayan vatandaşlar idari cezaya çarptırılacaklardır.

Nikah işleminin hemen sonrasında nüfus müdürlüğüne gitmeyin. Bundan önce bir süre beklemeniz gerekir. Çünkü belediye, nikahın kıyıldığına dair belgeleri belli bir süre sonra müdürlüğe ulaştıracaktır.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi – Ne Kadar Ücret Ödemek Gerekiyor

evllilik işlemleri

Evlendikten sonra erkek kimlik değiştirir mi, kimlik değişimi için ödenmesi gereken ücret 22,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar yalnızca 2019 yılı için geçerli olup, her sene fiyatta değişiklik olabilir.

Nüfus cüzdan ile kimlik kartını değiştirmek istediğiniz zaman da aynı ücretin ödenmesi gerekir.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi için Hangi Belgeler Gerekir

evlilik imzası

Erkek kimlik değişimi için  gerekli olan belgeler eksik olduğu zaman kimlik değişimi işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Erkek için kimlik değişimi için asgari gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eski nüfus cüzdanı,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Başvuru yapan kişiye ait son 6 ay içinde çekinmiş olan fotoğraf gereklidir.

Eğer iki eş kimlik değişimi için aynı anda başvuru yapıyorlarsa, her iki kişinin fotoğrafının bulunması gerekir.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi için Nereye Başvuru Yapmak Gerekir

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Erkek kimlik değişimi için başvuru yapılması gereken yer nüfus müdürlükleridir. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan nüfus müdürlüklerine başvurunuzu ileterek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Fakat eğer kimlik değiştirme sebebi evlilik değil ise bu defa kimlik değiştirmek için yalnızca kişi kendi kayıtlı bulunduğu adreste yer alan bir nüfus müdürlüğün başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli belgelerin eksiksiz şekilde temin edildiğinden emin olun. Eksik evrakla başvuru yaptığınız takdirde süreç yeniden başlayacaktır.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi En Geç Ne Zaman Yapılır?

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra erkek kimlik değişiminin en geç yapılması gereken süre 1 ay olarak belirlenmiştir. Kimlik değişimi için işleme alındığınız zaman en geç 7 gün içinde bütün işlemleriniz biter.

Eğer kimlik değişimi için özel bir nedeniniz, durumunuz ve aceleniz  varsa, memurları konu hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde  sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği Yapmak

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra ikametgah değişikliği yapıldığı zaman resmi kurumlara bilgi verilmesi yasal bir yükümlülüktür. Her vatandaşın bu yükümlülüğü yerine getirmesi gerekmektedir. Evlendikten sonra erkeğin kimlik değiştirmesi zorunlu olduğu gibi, evlendikten sonra ikametgahınızı değiştirmek de zorunludur.

Bu işlemin en geç 20 gün içinde halledilmesi gerekir. Aksi halde kişiler idari para cezasına çarptırılacaklardır. Bu durumda kişilerin ödemeleri gereken para miktarı daha fazla olur.

Gecikme süreniz arttıkça ödemeniz gereken idari para cezası miktarı da artış gösterecektir. İkametgah değişikliği yapmak için e devlet internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi – İkametgah Değiştirmek için Hangi Belgeler Gerekir

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra ikametgah değişikliği yapmak için gerekli olan belgeler arasında yeni adresse göre kesilmiş olan fatura (elektrik, su ya da doğalgaz faturası olabilir), sözleşmeli kimlik doğrulanması adına nüfus cüzdanı yer alır.

İşlem sırasında faturanın yeni adres ile örtüşmesi zorunludur. Aksi halde vatandaşların bin 38 TL para cezası ödemesi gerekecektir. Evlendikten sonra erkek kimlik değiştirir mi, konusunda bilgilerin örtüşmemesi halinde para cezası kesilmesine neden olur.

Bu nedenle bilgilerin gönderilmeden önce sistem üzerinden bir iki defa kontrol edilmesinde fayda var.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..