Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

/ 28 Kasım 2019 / 11 views / yorumsuz
Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra erkeğin kimlik değiştirmesi mecburi tutulmuş olan bir  uygulamadır. Erkek ya da kadın fark etmeksizin medeni durumda değişiklik olduğu zaman bu değişikliğin kimlik üzerinde yer alması gerekir.

Erkek için kimlik değişimi yeni gelen yasa ile birlikte en geç 1 ay içinde yapılmak zorunludur. Bunu yapmayan vatandaşlar idari cezaya çarptırılacaklardır.

Nikah işleminin hemen sonrasında nüfus müdürlüğüne gitmeyin. Bundan önce bir süre beklemeniz gerekir. Çünkü belediye nikahın kıyıldığına dair belgeleri belli bir süre sonra müdürlüğe ulaştıracaktır.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi için Ne Kadar Ücret Ödemek Gerekiyor?

evllilik işlemleri

Erkek kimlik değişimi için evlendikten sonra ödenmesi gereken ücret 22,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar yalnızca 2019 yılı için geçerli olup, her sene fiyatta değişiklik olabilir.

Nüfus cüzdan ile kimlik kartını değiştirmek istediğiniz zaman da aynı ücretin ödenmesi gerekir.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi için Hangi Belgeler Gerekir?

evlilik imzası

Erkek kimlik değişimi için  gerekli olan belgeler eksik olduğu zaman kimlik değişimi işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Erkek için kimlik değişimi için asgari gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eski nüfus cüzdanı,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Başvuru yapan kişiye ait son 6 ay içinde çekinmiş olan fotoğraf gereklidir.

Eğer iki eş kimlik değişimi için aynı anda başvuru yapıyorlarsa, her iki kişinin fotoğrafının bulunması gerekir.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi için Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Erkek kimlik değişimi için başvuru yapılması gereken yer nüfus müdürlükleridir. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan nüfus müdürlüklerine başvurunuzu ileterek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Fakat eğer kimlik değiştirme sebebi evlilik değil ise bu defa kimlik değiştirmek için yalnızca kişi kendi kayıtlı bulunduğu adreste yer alan bir nüfus müdürlüğün başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli belgelerin eksiksiz şekilde temin edildiğinden emin olun. Eksik evrakla başvuru yaptığınız takdirde süreç yeniden başlayacaktır.

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değişimi En Geç Ne Zaman Yapılır?

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Erkek kimlik değişiminin en geç yapılması gereken süre 1 ay olarak belirlenmiştir. Kimlik değişimi için işleme alındığınız zaman en geç 7 gün içinde bütün işlemleriniz biter.

Eğer kimlik değişimi için özel bir nedeniniz, durumunuz ve aceleniz  varsa, memurları konu hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde  sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği Yapmak

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra ikametgah değişikliği yapıldığı zaman resmi kurumlara bilgi verilmesi yasal bir yükümlülüktür. Her vatandaşın bu yükümlülüğü yerine getirmesi gerekmektedir. Yani evlendikten sonra ikametgahınızı değiştirmeyi unutmayın.

Bu işlemin en geç 20 gün içinde halledilmesi gerekir. Aksi halde kişiler idari para cezasına çarptırılacaklardır. Bu durumda kişilerin ödemeleri gereken para miktarı daha fazla olur.

Gecikme süreniz arttıkça ödemeniz gereken idari para cezası miktarı da artış gösterecektir. İkametgah değişikliği yapmak için e devlet internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği Yapmak için Hangi Belgeler Gerekir?

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Evlendikten sonra ikametgah değişikliği yapmak için gerekli olan belgeler arasında yeni adresse göre kesilmiş olan fatura (elektrik, su ya da doğalgaz faturası olabilir), sözleşmeli kimlik doğrulanması adına nüfus cüzdanı yer alır.

İşlem sırasında faturanın yeni adres ile örtüşmesi zorunludur. Aksi halde vatandaşların bin 38 TL para cezası ödemesi gerekecektir. Erkek için kimlik değişimi de benzer şekilde bilgilerin örtüşmemesi halinde para cezası kesilmesine neden olur.

Bu nedenle bilgilerin gönderilmeden önce sistem üzerinden bir iki defa kontrol edilmesinde fayda var.