Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek

/ 17 Eylül 2020 / 1.651 views / yorumsuz
Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek, ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Saç dökülmesi, ülkemizde yaşayan hemen hemen her erkeğin belirli yaş aralığında karşılaştığı bir problemdir. Özellikle gençlik yıllarında saçlarını uzatan ve saçlarını bakımsız bırakan erkeklerin, ileri yaşlarda saç dökülmesi ile karşılaşması kaçınılmazdır.

18 ile 40 yaş arasında görülen saç dökülmesini engellemek, ilerleyen yıllarda görülecek olan genetik saç dökülmesinin önüne geçmek için çok önemlidir. Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için birden fazla yol bulunur. Bu yöntemlere ne kadar erken başlarsınız o kadar kazançlı çıkarsınız.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek – İçin Neler Yapmak Gerekir

saç dökülmesi erkek

Pek çok uzman tarafından açıklanan bilgiye ve çok sayıda sağlık kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre erkelerde saç dökülmesi genellikle yanlış beslenme ve uyku düzensizliklerinden kaynaklanır. Ayrıca vitamin yönünden eksik beslenmek, genetik faktörler ve testosteron hormonunun azalması gibi etkenler de saç sökülmesinde etkilidir.

Eğer erken yaşlarda erkeklerde saç dökülmesini engellemek için bazı yöntemler uygularsanız, daha sonra çok zor ve ağrılı olan medikal yöntemleri denemek zorunda kalmazsınız. İşte saç dökülmesini engellemek için birkaç tavsiye…

Erkeğin Saç Dökülmesini Engellemek – Akdeniz Tipi Beslenin

erkek saçı neden dökülür

Yapılan bir çalışmaya göre Akdeniz tipi beslenmek hem kadın tipi hem de erkek tipi saç dökülmelerini önlüyor. Akdeniz tipi beslenmek, çiğ sebzelerin ve taze otların zeytin yağı ile tüketilmesi şeklinde yapılır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek2

Saçlarınız eskiye göre daha sık dökülemeye başladıysa, uyku ve beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekir. Eğer fazla çalışıyorsanız ya da gece hayatını çok seviyorsanız, saçlarınızın sağlığı için geceleri dinlemeye başlamalısınız.

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en etkili cevap, uyku düzeninizin sağlanması ve günde 6-8 saat arasında uyumasıdır. Özellikle gece 12 ile sabah 4 saatleri arasında uyuyor olmaya özen gösterin. Çünkü bu saatlerde vücudunuzda ve saçlarınızda bulunan tüm hücreler yenilecektir.

Saç Dökülmesinin Engellenmesi İçin A Vitamini Tüketin

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek4

A vitamini, saç derisinin daha sağlıklı olmasına ve daha fazla tüy tutabilmesine yardımcı olan sebum maddesinin üretilmesine yardımcı olur.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için, A vitamini açısından çok zengin olan havuç, biber, tatlı patates ve ıspanak gibi gıdaları mutlaka tüketin.

Erkelerde Saç Dökülmesini Engellemek – Saw Palmetto Tüketin

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek6

Palmetto, cüce çam ağaçlarının meyvelerinden elde edilen bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre bu bitki, erkeklerin testosteron seviyelerini korumaya yardımcı olmaktadır. Hatta bazı deney grubu ile yapılan bir çalışmada günlük 200 miligram palmetto tüketenlerin %60’ında saçların büyüdüğü gözlemlenmiştir.

Erkelerde Saç Dökülmesini Engellemek – Saçlarınızı Yıkayın

Erkeklerde Saç Dökülmesi2

Genetik saç dökülmesi şampuan ya da bakım yağları ile kontrol altına alınabilir. Bunun için özel olarak üretilmiş olan bitkisel şampuanlar bulunur. Bu şampuanlardan saçınıza uygun olanı alarak, mutlaka iki günde bir saçlarınızı yıkamaya özen gösterin. Saçlarınızdaki dökülmenin azaldığını kısa zamanda görebilirsiniz.

Erkelerde Saç Dökülmesini Engellemek – Zeytinyağı Kullanın

erkek saç dökülmesi için bakım

Genetik saç dökülmesi tedavisi için de kullanılan zeytinyağı, saçların kurumasını ve buna bağlı olarak kırılmasını önler. Aynı zamanda saçları ve saç derisini besleyerek canlılık ve dayanıklılık kazandırır.

Bir miktar zeytinyağını saçlarınıza uyguladıktan sonra yarım saat bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Erkeklerde saç dökülmesini engellemek, için bu işlemi haftada bir kez yapabilirsiniz.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..