Erkeklerin En Çok Dikkat Ettiği Kadın Tipleri Erkekler Nereye Bakar?

/ 16 Şubat 2019 / / yorumsuz
Erkeklerin En Çok Dikkat Ettiği Kadın Tipleri Erkekler Nereye Bakar?

İnsanlara neden karşı cinsin yaşlıları değil de gençleri çekici gelir? Sarışınlar gerçekten de daha mı fazla güzeldir? Neden insan gibi baktığımız birini değil de, bir anlığına gördüğümüz kişileri daha çekici buluruz?

Bu noktada, güzellik algımızın beynin derinlerine (ve erişilmez biçime) kazınmış olduğunu ve bunun biyolojik yönden yararlı bir amaca hizmet ettiğini duymak, size şaşırtıcı gelmese gerek.

Yazıya devam etmeden önce, ilgili yazının önemli kısmının, (İnkılap Kitabevi Baskı Tesisleri Yayınının 2017 yılında baskıladığı “Incognito- Beynin Gizli Hayatı”) adlı nörolojik kitaptan alıntı yapıldığını belirterek, ilgili kitabı okumanızı önermek isterim.

Erkekler nasıl vücutlu kızları beğenir?

Fizik insanlar da bulunan en dikkat çekici unsurlardan birisi. Erkekler fiziksel görünüme önem verir mi? Erkek, kadında en çok neyi beğenir, kadının en çok neresine dikkat eder? Her cinsin dış görünüşe önem verdiği gibi erkekler de fiziğe önem vermektedir. Tanıdığınız en güzel insanı düşünme konusuna bir daha dönelim.

Vücut oranları yerli yerinde, sevilesi, çekici. Beynimiz, bu görüntüyü fark etmesini sağlayacak, incelikli bir ayarlamadan geçmiştir. Simetri ve yapıyla ilgili küçük ayrıntılar, bu kişinin başkalarından daha popüler olmasını, daha hızlı terfi etmesini, daha başarılı bir kariyer sürmesini sağlamaya yeterlidir.

Bu noktada, böylesi bir çekim duygusunun ruhani ve yalnızca şairlerin kalemleriyle irdelenen bir şey olmayıp, sırf bu işe yönelik nöral yazılımlara bir anahtarın kilide uyduğu gibi uyan belirli sinyallerin sonucunda geliştiğini keşfetmek, sizin için pek de şaşırtıcı olmayacaktır herhalde.

Kadın nasıl olmalı? Erkeklerin dikkatini çekmeyen bayanlar hangileridir? İnsanların “güzel” olarak niteledikleri şeyler, özünde hormonal değişimlerden kaynaklanan doğurganlık işaretlerini yansıtır. Kızlarla erkeklerin yüz ve vücut özellikleri, ergenliğe kadar birbirine benzer.

Ergenlik dönemindeki kızlarda görülen östrojen artışı onlara daha dolgun dudaklar kazandırırken, erkeklerde artan testosteron da (erkeklik hormonu) çenenin daha gelişkin hale gelmesine, burnun büyümesine neden olur.

Östrojen meme ve kalçaların büyümesine,  testosteron ise kas gelişimini sağlayarak omuzların genişlemesini tetikler. Sonuçta kadınlarda dolgun dudaklar, dolgun kalçalar ve ince bel, açık bir mesaj iletmektedir. Östrojenle doluyum doğurganım. Erkekte mesajı veren özelliklerse gelişkin çene, geniş göğüs yapısı ve sakaldır. İşte biz de bu özellikleri “güzel” olarak algılamak üzere programlanmışızdır. Biçim, işlevi yansıtır.

Bir kadında ideal kalça-bel nedir, nasıl olmalı? Erkekler nasıl kadınları tercih eder?

iyi fizikli kadın nasıl olur?

Kadın kalçası-beli nasıl olmalı, kaç cm olmalı? Erkek, kadının önce neresine bakar? Sahip olduğumuz programlar öylesine kökleşmiştir ki, topluluk içinde çok az çeşitliliğe rastlanır. Araştırmacılar (porno sektörü de dahil) erkeklerin en çekici bulduğu oranları ortaya çıkarmaya çalışırken, şaşırtıcı derecede dar bir aralıkla karşılaşmıştır.

Bu araştırmaya göre “kusursuz” bel/kalça oranı 0,67 ile 0,8 arasında değişmektedir (hesaplamak için: bel santimetresi, bölü kalça santimetresi yapılmalıdır). Playboy kapak kızlarının bel/kalça oranları ise, ortalama ağırlık azaldığı halde zaman içinde 0,7’lik değerini korumuştur.

Oranları bu aralık içinde kalan kadınlar, erkekler tarafından yalnızca çekici değil, aynı zamanda daha sağlıklı, daha esprili ve daha zeki de bulunmaktadırlar. Kadınlar yaşlandıkça, fiziksel özellikleri de bu oranların dışına taşacak şekilde değişir: Bel kalınlaşır, dudaklar incelir, memeler sarkar vs. ki bu değişimleri tümü, en doğurgan dönemlerini geride bıraktıklarının habercisidir.

Hiç biyoloji eğitimi almamış bir ergen erkek bile, genç bir kadına kıyasla görece yaşlı bir kadından daha az etkilenecektir. Onun beyin devreleri de açık ve net bir göreve, üremeye kilitlenmiş durumdadır çünkü. Bilinçli zihnine ulaşan tek şey ise bilinmesi gereken manşettir: “Oldukça çekici bir kadın. Düş peşine!”

 

Kadınlar da en çok ne dikkat çeker? Sarışınlar gerçekten daha mı güzeldir? Erkekler genellikle hangi ten renginden hoşlanır? Gizlenmiş nöral programlar, doğurganlıktan fazlasını da algılar elbette. Bütün doğurgan kadınlar eşit derecede sağlıklı olmadıklarından eşit derecede çekici de görünmezler.

Nörobilimci Vilayanur Ramachandran, erkeklerin sarışın kadınları tercih ettiği klişesinin, biyolojik bir gerçeklik tohumu barındırabileceğini düşünenlerdendir: Açık tenli kadınlar hastalık belirtilerini genellikle daha kolay belli ederken, esmerlerin koyu renk tenleri kusurlarını daha iyi gizleyebilmektedir.

Sağlıkla ilgili daha fazla bilgi, daha iyi bir seçim yapmayı olanaklı kıldığından tercih edilen bir özelliktir. Açık tenli kadınlar, sağlıklı görünüyor ise, erkekler genelde açık tenli kadını tercih etmektedir.

Peki güzel popo-kalça nasıl olmalı? Kadın kalçası ne kadar büyük olmalı? Erkeklerin en çok dikkatini çeken popo-kalça tipi hangisidir-nasıldır? Yukarıda erkekler için kusursuz bel-kalça oranını verdik. Bu oranların çok üstünde ya da altında bir kadın, erkeklerin daha az dikkatini çekmektedir. Örneğin, yağ oranı düşük ama yukarıda verdiğimiz ölçülerden daha büyük poposu olan, bir kadını ele alalım. Muhtemelen bu oranlara sahip bir kadın da, erkeğin dikkatini çekecektir. Öyle ki böylesi vücut tipine sahip bir kadın, kusursuz bel/kalça oranındaki “0,67 ile 0,8” vücut tiplerine oranla, erkeğin dikkatini daha az çekmektedir.

Erkekler dış görünüşe neden önem verirler? Erkekler için her şey dış görünüş müdür?

Erkekler, kadının dış görünüşüne, fiziğine ne kadar önem verir ya da erkekler için her şey görsellik midir? Tabi ki erkekler için de her şey görsellik değil. Ancak önemlidir. ?

İyi fizikli bir kadında; kötü bir dil, karşı tarafı anlamama gibi yetersizlikler bulunuyorsa, etkileşim de muhtelemen bir problem yaşanacaktır. . Kendisini anlamayan bir partneri kim ister? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erkek için fiziksel görünüm önemlidir ancak her şey değildir. Unutmamalıyız ki cinsel dürtünün de bir sınırı bulunuyor.

Peki erkek, iyi kalçaya sahip bir bayana ya da ince bir bele neden bu kadar dikkat eder? Güzel popolu bayan gerçekten de erkek için önemli mi? Bu soruların tek cevabı var, beyin! Erkekler üzerine yukarıda belirttiğimiz hiçbir şey, erkeklerin elinde ya da bilincinde değildir.

Bunlar nörolojik. Öyle ki bunlar bir kod gibi beyinlere yazılmıştır. Örneğin, nörolojik bir araştırma, gözbebekleri büyümüş kadınların, erkek de cinsel uyarım yaptığını bulmuştur. Erkek, gözbebekleri büyümüş bir kadını gördüğünde bilinçli olarak cinselliği düşünmeyecektir. Beyninin en derinliklerinde istese de değişmesi imkansız derecesinde olan kodlardır bunlar.

Erkekler, en çok hangi ten rengindeki kadınları, bayanları tercih eder, erkek için güzel kadın, güzel fizik nedir, nasıl olmalı gibi soruları cevapladık. Özetle: erkek için, kadının iyi bir fiziğe sahip olması, tek başına pek de geçerli bir sebep değil.

Kadındaki iyi bir vücut, erkek için kısa sürede çok doyurucu olabilir. Uzun vade de iyi bir vücudun yanında iyi bir dil, yeterli anlayış, iyi bir dinleme yeteneği yoksa, muhtemelen o ilişki ya çok kısa sürecektir ya da başlamadan bitecektir.

Özetle, kadınlar, bayanlar kendi dış görünüşüne önem verdikleri kadar, konuşma ve anlama biçimine de, önem vermelidirler. Bayanlar gerçekten de kalıcı olarak erkeğin dikkatini çekmek istiyorsa bu özelliklere sahip olmaları önemlidir.