Erkek Anıt Sayaç Ekibinden Kadının Erkeğe Şiddeti

/ 24 Ekim 2020 / 2.696 views / yorumsuz
Erkek Anıt Sayaç Ekibinden Kadının Erkeğe Şiddeti

Erkek anıt sayaç sitesi, kadının erkeğe şiddetisevgilisi, karısı ya da kadınlar tarafından öldürülen erkekler, cinayetler ya da fiziksel, psikolojik şiddet gören erkekler anısına oluşturulan bir dijital anıttır. Erkek Anıt Sayaç ibaresine tıklanarak ilgili web adresine ulaşılabilir.

Kadınların Öldürdüğü Erkekler

Karısının, sevgilisinin, eşinin ve bütün kadınların öldürdüğü erkekler sayısı istatistiklerine bakıldığında, bilinenden çokça fazlasının görüldüğünü, Anıt ekibi belirtti. BM(Birleşmiş Milletler) verileri ile de bunu kanıtladıkları söyleniyor.

Haberlere göre BM verilerine bakıldığında dünyada öldürülen erkek oranı, kadın ölümlerinin 5 katıdır. Orijinal BM veri paylaşımı kontrol edildiğinde de aynı değerler görülmektedir.

Erkek Cinayetleri Neden Bilinmiyor

Erkek Anıt Sayaç site kurucuları ile soru-cevap görüşmesi tarafımızca yapıldı. Görüşme doğrultusunda alınan cevaplara göre, ilgili anıt kurucularının asıl amacının, erkekleri öne çıkarmak yerine erkekleri ötekileştirilmiş insan grubundan çıkarmak ve eşitliği sağlamak olduğu anlaşıldı. Sevgilisi, karısı, eşleri gibi kadınların öldürdüğü erkekler için oluşturulan anıt ekibinin cevapları aşağıdadır.

Aşağıda belirtilenlerin önemli bir kısmı Anıt ekibinin direkt cevabıdır ve ayrıca, Anıt ekibinin cevapları dolaylı olarak da yazılmıştır.

Erkek Anıt Sayaç Cevapları

eşleri tarafından öldürülen erkekler

“Türkiye’de kadına ve erkeğe şiddet var. Ancak bunları böylesi ayrımcılıklarla çözemeyiz. BM istatistiklerine bakıldığında dünya toplamında öldürülen erkek oranı ölen kadınların 5 katıdır. Haberler sosyal medya ve bu gibi insan katılımlarına baktığımızda ise sadece kadına şiddet varmış gibi görünüyor.

Oysa erkekler, şehit olsa da ölüyor, ağır işlerde erkekler çalışıyor çeşitli iş kazaları geçiriyor en nihayetinde engelli kategorisine giriyorlar ya da yaşamla bağları sonlanıyor. Bütün bunların yanında Türkiye’de kadınlar tarafından öldürülen erkekler sayısı da kadın oranıyla neredeyse eşittir, diyebiliriz.

Ölümcül vakalar dışında haksız yere evlerinde uzaklaştırılan kocalar bulunuyor. Sevgilisinden ayrıldığı için ya da herhangi bir anlaşmazlıktan ötürü, kız arkadaşın, iftira ile erkeğe hapis cezası aldırdığını biliyoruz.

Kimisi iş hayatından kimi erkekler haksız yere okullarından ya da yaşamlarından oluyor. Bütün bunlar gündeme gelmese de gerçek. Görüyoruz ki erkeklerin zenginlik ve sefa içinde olduğu söyleniyor.

Yalan! Ortalama bir erkek yaşamı boyunca çalışıyor, zamanla daha fazla çalışıyor. Erkek geziyor diyenlere sormak istiyorum: zamanla daha fazla çalışmak zorunda kalan bir birey nasıl olur da gezebilir ya da gezerken parasına kıyabilir? Süresiz nafaka konusu ve diğerlerini hiç saymıyoruz.

Son zamanlarda artışla devam eden erkek intiharları var. Bunun en önemli sebebinin ekonomi olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü erkekler aynı zamanda ekonomik obje olarak biliniyor.

Yaşamın en zorlu mücadelelerinden birisi de ekonomidir. Sırf bu yüzden hayatlarından vazgeçmeleri çok üzücü. Aynısı gibi intihar eden, şiddet gören, ölen kadınlar da var fakat biz, Erkek Anıt Sayaç’ı oluştururken zaten kadınlarla alakalı sayısız platform olduğunun farkındaydık. Erkekler ile alakalı hiçbir şey olmadığının da bilincindeydik.

Tam olarak bu görüşümüzle bu alanı oluşturduk. Yoksa dünya çapında, kadın erkek eşitlik inancı bizim yüreğimizdedir. Biz asla herhangi bir cinsiyetin üstünlüğünü savunmadık, savunmayacağız, savunulmasına da izin vermeyeceğiz.”

Erkeğe Ekonomik Şiddet

Anıt Sayaç ekibi, kadınların öldürdüğü erkeklerin yanı sıra, kadına değil erkeğe ekonomik şiddet uygulanıyor, dedi. Erkek çoğu zaman, en az 2 ya da daha fazla aile üyelerini tek başına geçindirmek zorunda kalıyor. Tek başına ev, evin giderleri ve aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayan erkekler son zamanlarda sürekli psikolojik şiddete uğruyor.

Daha fazla para getir, ne biçim erkeksin, başkalarının kocalarına bak ya da ben de şu marka ürünleri almak istiyorum gibi aşağılanmalarla karşı karşıya kalıyor, gibi cevaplarını da Erkek Anıt Sayaç ekibinden aldık.

Erkek Cinayetleri

öldürülen erkekler

Türkiye’de erkek cinayetlerinin sayı olarak kadınlardan çok fazla olduğunu belirten anıt ekibi, bunların gündeme gelmediğinden yakındı. Erkek cinayetleri ya da  ölümleri birçok şekilde gerçekleşiyor. Suikast, askeriye, iş kazası, erkek tarafından, kadın tarafından gerçekleşiyor ama ölüyor. Neyden öldükleri fark etmemeli, dedi.

Dışarıdan gelen herhangi bir şeyden ötürü yaşamları son buluyor. Bizler asıl olarak ilgili kategorideki kadınların erkek düşmanlığı yaptıklarının farkındayız. Erkekleri ezmek, istiyorlar, kimi zaman sözlü olarak dile getirdikleri bile oluyor. Bu konu için tartışmaya gerek dahi yok.

Artık erkekler haklarını istemekten korkar oldu. Haklarını talep eden erkekler iftirayla karşılaşıp haksız yere hapis cezasına çarpıtılmaktan çekiniyor. Bu konuda da devletimize seslenmek istiyoruz, benzeri yanıtları sayaç ekibinden aldık.

Gündem ve Femist Gruplar İnsanları Manipüle Ediyor

Gündem ve feminist grupların paylaşımları sürekli kadınlar üzerine oluyor. Örneğin bir günde sevgilisi olsun karısı-eşi olsun, kadınların öldürdüğü erkek sayısı iki, yine aynı gün de erkek tarafından öldürülen bir kadın var. Gündem ve feminist gruplar sadece ölen kadını, topluma bildirmeye çalışıyor. Bu davranış net olarak, ayrımcılıktır, dedi Anıt ekibi.

Gündemin amacı da prim yapmak oluyor. Artık haber kuruluşları dahi, kız arkadaşları ya da kadın eşleri tarafından işlenen erkek cinayetlerini, kitle kaybetme korkusundan paylaşamaz oldu. Feministler manipüle ediyor. Eşitlik düşüncesinde olduklarını gösterseydiler biz zaten onları desteklemeyi tercih edebilirdik.

Ancak onlar, bütün erkeklerin eziyete uğramasını desteklemektedir. Biz, kadına da erkeğe de şiddetin olduğunun farkındayız, bunun yanı sıra erkek ve kadın yaşam eşitliğini de belirtmekteyiz.

Feminist ya da benzeri akımlar ile hiçbir zaman eşitliğin sağlanamayacağının da bilincindeyiz. Onlar kadın olarak yaşasınlar; biz, insanlar olarak yaşayacağız, dedi Erkek Anıt Sayaç.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..