En Zengin Ülkeler Sıralaması

/ 24 Kasım 2019 / 70 views / yorumsuz
En Zengin Ülkeler Sıralaması

En zengin ülkelerin sıralaması açıklandı. Açıklama U.S News tarafından yapıldı. Listede 100’’den fazla ülke bulunduğu bilinmektedir. Zengin ülkelerin sıralaması yapılırken ülkelerin eğitim sistemleri, doğurganlık oranları, hukuk düzeni, kurum kalitesi ve alt yapı analizleri büyük önem taşıyor.

Bu noktalar ele alınmadan yapılan değerlendirmeler sonuçların yanlış çıkmasına neden oluyor. Bu sıralama incelendiği zaman zengin olan ülkelerin hepsinin yüksek nüfus oranına sahip oldukları görülüyor.

15. Sırada 1.87 Trilyon Dolar Rusya Var

rusya ekonomisi

Rusya çalışan nüfusun yüzde 31’lik düşüş yaşandığı ülkelerden bir tanesidir. Buna rağmen ülkenin 2050 yılına kadar ekonomisini daha da genişletmesi bekleniyor. İleriki yıllarda Rusya, Avustralya ile Arjantin’i sollayabilir. Rusya ekonomisi  özellikle petrol fiyatları ele alındığı zaman bir takım zorluklar ile karşılaşabilir.

Avrupa ülkeleri tarafından uygulanan ambargoda ülkenin zenginliğine darbe vuran diğer etkenler arasında yer alıyor. Enflasyon seviyesi Rusya’da arttı. 2015 senesinde enflasyon oranının yüzde 20’ye kadar çıktığı biliniyor.

14. Sırada 1.95 Trilyon Dolar ile İspanya Geliyor

ispanya ekonomisi

İspanya son zamanlarda ekonomik problemler yaşayan ülkelerin başında geliyor. Özellikle 2004 ile 2008 yılları arasında ülke zenginliği yüzde  44 oranında önemli bir düşüş yaşadı. Emlak balonunun patladığı yıllarda, İspanyol konut piyasasında önemli bir değer kaybı oldu.

Ayrıca nüfusta yüzde 11 oranında bir gerileme meydana geldi. Bütün bu etkenler ele alındığı zaman, ileri ki yıllarda zengin ülkelerin sıralaması listesinde İspanya’nın iki sıra gerileyeceği konuşuluyor.

13. Sırada 1.96 Trilyon Dolar ile Güney Kore Geliyor

güne kore zengin mi

Güney Kore Meksika ve Türkiye ekonomilerine benzer olarak, 2 sıra gerileyerek listede yerini alıyor. Ülkenin son yirmi yıllık dönemi incelendiği zaman, doğurganlık oranlarının önemli ölçüde düştüğünü görüyoruz. Doğurganlık düştüğü zaman haliyle iş gücünde de daralma meydana geliyor.

1970 senesinden beri yapılan sıralamada son 40 yılda en büyük başarıyı elde ettiği bilinen ülkelerden bir tanesi Güney kore oldu. Ülkedeki elit tabaka aile şirketlerini destekleyerek büyümeye yardımcı oluyor.

Türkiye 12. Sırada 2.15 Trilyon Dolar ile Listede Yerini Aldı

türkiye'nin serveti

Türkiye zenginler ülkesi sıralaması göz önünde bulundurulduğu zaman, en büyük sıçramayı yapmayı başaran ülkeler arasında yer alıyor. Uzmanların yaptığı çalışmalarda Türkiye’nin Arjantin, Avustralya, Hollanda gibi ülkeleri geride bırakması bekleniyor. Doğurganlık oranının ülkede ortalamanın üzerinde seyir etmesi, nüfusun artmasına yardımcı oluyor.

Bu da ülkenin zenginliği açısından önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Son 5 yılda ülke ekonomisinden 12 milyar dolar değerinde artış yaşandığı biliniyor.

2.19 Trilyon Dolarlık Değerinde Ekonomi ile 11. Listede İtalya da Var

italya ekonomisi

İtalya demografik koşulları sürekli değişiyor. Bu nedenle ekonomik zorluklar yaşaması beklenen bir ülke. 2050 senesine gelindiği zaman ülkede çalışan nüfus yüzdesinin yüzde 23’te olması bekleniyor. Özellikle ülke Avrupa Birliği üyesi olduğu zaman, ekonomide yüzde 4’lük bir büyüme yaşandı. Gayri safi milli hasıla da bu dönemde küçük bir yükselme yaşadı.

Kıbrıs ile kıyaslama yapıldığı zaman Avrupa Birliği sayesinde en büyük büyümenin İtalya’da olacağı konuşuluyor.

10. Sırada 2.29 Trilyon Dolar ile Kanada Geliyor

kanada neden zengin ülke

Kanada sıralamada yerini koruyor. 2050 sırasında da ülkenin yine aynı sırada yer alması bekleniyor.

Zengin ülkelerin sıralamasına ek olarak, ülkenin üç sıra ilerlemesi ve 12. Sıraya kadar gelmesi bekleniyor. Dünyanın en istikrarlı giden ekonomisi olarak Kanada ekonomisi örnek gösteriliyor. Ayrıca gelişmiş bankacılık sektörü diğer ülkelere örnek oluyor. Petrol düşüşleri nedeni ile az miktarda da olsa, ülke ekonomisinde düşüş yaşandı. Kanada doları Amerika dolarına göre değersiz kaldı.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..