Egzersizde Ağırlık Kaldırma Hızı Nasıl Olmalı Fitness

/ 16 Mayıs 2019 / 3.574 views / yorumsuz
Egzersizde Ağırlık Kaldırma Hızı Nasıl Olmalı Fitness

Vücut geliştirme-Fitness spor dallarında, yine en çok merak edilen konulardan birisi de egzersiz esnasındaki kaldırma hızı olmalı. Bazı sporcular antrenman esnasında ağırlığın hızlı kaldırılmasını söylerken, bazıları da yavaş kaldırılmasını belirtmektedir. Acaba vücut geliştirenler için antrenman esnasında kaldırma hızı nasıl olmalıdır?

Bodybuilding egzersizlerinde kaldırma hızı önemli olduğu kadar, ağırlığı indirme süresi de bir o kadar önemlidir. Fitness sporcuları, vücutlarını daha kaslı ve estetik gösterebilmek için, antrenman esnasında ağırlığın indirme ve kaldırma hız sürelerinin önemini bilmelidirler.

Egzersizde Ağırlık Kaldırma Hızı Nasıl Olmalı

Egzersizde ağırlığın kaldırma hızı ya da fitness sporcusunun vücudunun daha hızlı ve en iyi şekilde büyümesi için, egzersiz esnasında ağırlığın en yüksek hızlarda kaldırılması gerekmektedir. Çünkü fitness egzersizleri esnasında, ağırlığın bütün güçle kaldırılması tüm motor birimleri devreye almakta.

Motor birimler, diğer adıyla vücudun hareket etmesini sağlayan sinir sistemleridir. Sinir sistemleri ne kadar çok tepki görürse vücut da o kadar çok gelişir. Belirtildiği üzere, fitness egzersizi esnasında daha çok kaslı görünmek için, ağırlık yer çekimine doğru gitmek isterken sporcu ağırlığı tüm gücüyle yukarı kaldırmaya çalışmalıdır.

Fitness ağırlığını tüm gücüyle yukarı kaldıran sporcu, tüm motor birimlerini devreye almayı başaracaktır. Bu antrenman modeli, gelişmeyen kaslarında gelişmesi için gerekli görülmüştür.

Fitness Antrenmanında Kaldırma Hızının Yavaşlaması

Fitness antrenmanında ağırlığın kaldırma hızı için, egzersiz esnasında kaldırma hızı düşünüldüğü gibi hızlı olmamaktadır. Örneğin 1RM’ın (bir tekrarda kaldırabilecek maksimum ağırlık) yüzde 80-90’ını ile egzersiz yapılacak ise, ağırlığın kaldırma hızında yavaşlama görülür.

Fitness sporcusu için, ağırlığın ne kadar sürede ya da hızlı kaldırıldığı önemli olmamalı; fitness sporcusu daha çok kaslı görünmek adına, ilgili egzersizi tamamlarken her tekrar için ağırlığa karşı mevcut tüm gücünü uygulamalıdır.

Özetle, vücut geliştirme sporcusu 70 kiloluk bench press egzersizini maksimumum 5 tekrar yapabiliyorsa, uyguladığı her tekrarı tüm gücüyle kaldırmalıdır. Beşinci tekrara yaklaşırken itiş hızının yavaşlaması, olağan görülmeli.

Fitness Sporunda Kaldırma Hızını Örnekleyen Bir Kaç Egzersiz

Vücut geliştirme sporunda kaldırma hızı örnekleri için, sırt kaslarını daha iyi geliştirmek adına önemli egzersizlerden birisi olan lat pull down. Barı vücudumuza doğru çekerken tüm gücümüzle çekmeliyiz.

Barı başlangıç noktasına yani en yukarı doğru bırakırken çekiş hızından biraz daha yavaş bırakmamız önemlidir. (indirme hızını farklı bir başlıkta ele alacağız) Amacımız sırt kaslarımızı daha çok belirginleştirmek ise, lat pull down egzersizinden en iyi verimi bu şekilde alabiliriz.

Ön kol kaslarını iyi geliştiren egzersizlerden birisi, cable curl. Ön kol kaslarının gelişmesini sağlayan biceps curl egzersizini yaparken, barın yukarı kaldırılması hızlı olacaktır. Barın başlangıç noktasına yani en aşağıya doğru indirilmesi de, kaldırma hızına oranla biraz daha yavaş olmalı.

Önemli: Sırt kasları için yapılan lat pull down egzersizinde, barı vücudumuza çekerken tüm gücümüzle çekmiştik. Barı yukarı bırakırken ise biraz daha yavaş bıraktık. Ön kol kasının gelişmesi için de barı yukarı hızlı çektik, aşağı yavaş indirdik. Fitness egzersizlerinde ağırlığa tüm gücümüzü uygulayacağımız pozisyon bazen karıştırılabilir.

Lat pull down egzersizinde barı aşağıya doğru çekerken ağırlık yer çekimden yukarı çıktı. Barı yukarı bırakırken fitness ağırlığı, yer çekimine doğru gitti. Cable curl egzersizinde ise barı yukarı kaldırırken ağırlık da yukarı çıktı. Bar aşağı doğru giderken fitness ağırlığı da yer çekime doğru aşağı indi. Yani ağırlığın yer çekimine karşı koyduğu her egzersiz modelinde, ilgili ağırlık tüm güçle aniden  kaldırılmalıdır.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Karın Kası Hareketleri – Karın Kası Egzersizleri İsimleri
Karın kası hareketleri ve karın kası egzersizleri programı alt, üst karın kaslarını çalıştırmak için çok etkili ve yararlı olacaktır. İsimleri ile verilen mide hareketleri spor salonunda ya da evde yapılabilir...
Bacak Hareketleri Fitness – Bacak Egzersizleri Resimli
Bacak hareketleri fitness, bacak egzersizleri resimli, konusunda uygunluğunuza göre belirtilen hareketler evde ya da spor salonunda yapılabilir. İsimleri ile verilen egzersizler bacak sıkılaştırma, iç bacak hareketleri ya da programa göre..
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Resimli – Kanat Kası Hareketleri
Sırt kası geliştirme hareketleri resimli ve kanat kası hareketleri evde dambıl ile ya da spor salonunda makine ile çalıştırılabilir. Resimli anlatım ile kanat hareketleri aşağıda verilmiştir ve bu egzersizleri uygulayarak..
Evde Göğüs Kası Geliştirme – Göğüs Kası Hareketleri
Evde göğüs kası geliştirme, zor görülmesine rağmen aslında göğüs hareketleri, programı ile bir o kadar kolay olacaktır. Evde göğüs kasını geliştirmek isteyen kadın ve erkek sporcular göğüs kası hareketleri konusuna..
Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer
Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi..
Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli
Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de..