Fitness

Egzersizde Ağırlığı İndirme Hızı Nasıl Olmalı Fitness

Egzersizde Ağırlığı İndirme Hızı Nasıl Olmalı Fitness

Belki de çoğu fitness sporcusu, egzersiz uygulamasında ağırlığı aşağı yani yer çekimine doğru bırakırken direnç uygulamadan bırakmakta. Bu gibi vücut geliştirme-fitness sporcuları ağırlığın yer çekimine doğru giden kısmının, kas gelişimine etkisi olmadığını düşünebilir. Oysa daha fazla kas gelişimi için, ağırlığı yer çekiminden yukarı doğru kaldırmak önemli olduğu kadar, yer çekimine doğru indirmek de önemlidir. Bu  ikiliyi doğru yöntemlerle uygulamak en iyi kas gelişim sonuçlarını verecektir.

Fitness Egzersizlerinde Ağırlığın İndirme Hızı

Fitness egzersiz uygulamasında ağırlık yer çekimine doğru giderken, ilgili ağırlığa direnç uygulamak önemli. Çünkü antrenman uygulamasında ağırlık aşağı doğru giderken de kaslar gelişmektedir. Fitness sporcusu ilgili ağırlığa direnç uygularken direnç kaslarının da geliştiğinin farkında olmalıdır. Ağırlık yer çekimine doğru inerken, kasların boyunda uzama görülür. Daha parçalı ve daha sert kaslara sahip olmak isteyen fitness sporcusu, egzersiz uygulamasında bunları bilmelidir.

Fitness Sporunda Kaldırma Hızını Örnekleyen Bir Kaç Egzersiz

Bench press: Göğüs kasları için en temel ve en iyi egzersizlerden biri olan, bench press egzersizi. Bu egzersizi görmeyen ya da bilmeyen fitness sporcusu yoktur. Öncelikle bench press egzersizinin başlangıç noktasından yani hareketin en aşağıdaki halinden en yukarı tüm gücümüzle kaldırmalıyız. Devamında bench press ağırlığını en yukarıdan en aşağıya doğru birkaç saniye de indirmeliyiz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ağırlık yer çekimine doğru gitmek isterken, ilgili ağırlığa direnç uygulanmalıdır. Bu antrenman yöntemi en iyi ve daha çok kas gelişimi görmeyen isteyen sporcu için önemlidir.

Push down: Triceps yani arka kol kaslarının gelişmesi için, push down egzersizleri en etkili egzersizlerdendir. Push down hareketinin başlangıç yani en yukarıdaki halinden en aşağı tüm gücümüzle itmeliyiz (burada yukarıdan aşağı itiş yaparken ağırlık yukarı kalkacaktır). Devamında ağırlık yer çekimine gitmek isteyecektir. Buna karşın maksimum kas gelişimi görmek isteyen sporcu ağırlığa karşı direnç göstermeyi unutmamalı.

Yani ağırlık yer çekimine doğru gitmek isterken, fitness sporcusu birkaç saniye de ağırlığı indirmelidir. Arka kol kaslarının en iyi ve daha fazla gelişimi için, bu  egzersiz yöntemleri vazgeçilmezdir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL