E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak

/ 21 Şubat 2021 / 21.553 views / yorumsuz
E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak

E-ticaret yapmak için pazarlanacak olan ürün ve hizmet belirlenmelidir. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; e-ticaret yapacak olan kişinin şirket kurması zorunlu değildir.

İş yeri açmaksızın satış yapabilme hakkı da vardır. E-ticaret sitesi üzerinden belirlenen ürünler satılmaktadır. Ancak müşterilere güven verebilmek, hedef kitleyi e-ticaret sitesine çekebilmek için site tasarımına özen gösterilmelidir.

Kendi e-ticaret sitesini kurmayı maliyetli bulanlar, bilindik e-ticaret sitelerinde dükkan açarak da satış yapabilmektedirler.

E-Ticaret Yapmaya Başlamak İçin Satışı Yapılacak Ürünler Nasıl Belirlenmelidir

Satışı yapılacak ürün kategorilerinin belirlenmesi, e-ticaret yapmaya başlamak için ilk adım olmaktadır. E-ticaret yapmak isteyen kişi ister kendi ürünlerini satabilir isterse de bir tedarikçiden ürün temin ederek tedarikçinin ürününü satabilmektedir.

Satışını yapacağı ürün kategorisine karar vermeden önce piyasa araştırması yapması ve hedef kitlesinin tüketim eğilimlerini analiz etmesi gerekmektedir. Buna yönelik maliyet ve kar hedefine karar vererek e-ticaret yapmaya başlayabilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Kurulurken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret sitesi kurulurken önemli noktalara bakıldığında; site sahibinin dijital pazarlama stratejisine uygun bir site olması gerekmektedir. Güvenli ödeme sistemi sağlayabiliyor olması önem taşımaktadır.

Sanal POS entegrasyonu için kurulum ve komisyon maliyeti içerisinde en uygun şartlara sahip sağlayıcı seçilebilmektedir. E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabı için önemli olan noktalardan biri de lojistik planlamasıdır.

Mümkün olan en kısa süre içerisinde hasarsız şekilde kargoların müşterilerin adreslerine ulaşması sağlanmalıdır. Ayrıca buna ek olarak kargo ücreti konusunda da müşteriye avantaj sağlayacak anlaşmalar yapılmalıdır.

E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-ticaretin artıları aşağıdaki gibidir:

  • E-ticaret sitesi üzerinden satış yapılması ile beraber 7/24 satış yapabilmek mümkün olmaktadır.
  • Çok daha düşük bütçeler ile iş kurulabilmesini mümkün kılmaktadır.
  • Hedef kitlenin aynı anda binlerce ürüne bakabilmesi sağlanabilmektedir.
  • Sınırsız pazarlama araçları imkanı sunmaktadır.
  • Konumu her ne olursa olsun, hedef kitlede bulunan her kişinin alışveriş yapabilme imkanı olmaktadır.
  • Çok daha geniş kitleye satış yapabilme imkanı doğmaktadır.
  • Site ziyaretçilerinin tekrardan siteye dönüş yapması sağlanabilmektedir.

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabına bakıldığında; e-ticaret yapanlar ticari faaliyetlerinde zamandan tasarruf sağlayabilmektedirler.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Telefonda Olması Gereken Uygulamalar iOS ve Android
iOS ve Android telefonlarda olması gereken uygulamalar arasında; Whatsapp, Instagram, Twitter, Youtube, Spotify gibi uygulamalar ilk sıralarda gelmektedir. Ancak telefonda olması gereken uygulamalar iOS ve Android için insanların hayatlarındaki önceliklerine..
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır
Instagram alışveriş özelliğini açmak için öncelikle işletme profiline sahip olunması gerekmektedir. Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; ürün kataloğunun oluşturulması ve bu katalog hesaba bağlandıktan sonra..
İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar Yabancılarla Konuşarak
Yabancılarla konuşarak İngilizce öğrenmek için uygulamalardan bazıları aşağıda verilmiştir: Cambly Verbling Live Lingua Skooli English Tutor Online Preply MyEnglishTeacher İngilizce öğrenmek için uygulamalar yabancılarla konuşarak hem daha eğlenceli hem de..
Flo İnternetten Alınan Ürün Mağazadan Değişir Mi?
Flo internetten alınan ürünün mağazadan değiştirilmesi mümkündür. Flo internetten alınan ürün mağazadan değişir mi sorusuna cevap vermek gerekir ise; Flo’nun değişim şartları kapsamında Flo’dan alınan ürün farklı bir renk veya..
Android ve iOS İçin En İyi Ücretsiz VPN Hangisi
Android ve IOS için en iyi ücretsiz VPN hangisi diye sorulduğunda tercih edilebilecek olan VPN servisleri şöyledir: TunnelBear ExpressVPN Hotspot Shield Windscribe me ProtonVPN Android ve IOS için en iyi..
Trendyol’da Satış Yapmak – Trendyol’dan Satış Yapmak İçin
Trendyol’da satış yapmak için Trendyol üzerinden satıcı kaydının oluşturulması gerekmektedir. Trendyol’da satış yapmak üzere başvuru yapanların başvuruları Trendyol tarafından değerlendirilmektedir. Eğer başvuru olumlu sonuçlanır ise gerekli belgeler Trendyol’a ulaştırılmalıdır. Trendyol..