E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak

/ 21 Şubat 2021 / 21.556 views / yorumsuz
E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak

E-ticaret yapmak için pazarlanacak olan ürün ve hizmet belirlenmelidir. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; e-ticaret yapacak olan kişinin şirket kurması zorunlu değildir.

İş yeri açmaksızın satış yapabilme hakkı da vardır. E-ticaret sitesi üzerinden belirlenen ürünler satılmaktadır. Ancak müşterilere güven verebilmek, hedef kitleyi e-ticaret sitesine çekebilmek için site tasarımına özen gösterilmelidir.

Kendi e-ticaret sitesini kurmayı maliyetli bulanlar, bilindik e-ticaret sitelerinde dükkan açarak da satış yapabilmektedirler.

E-Ticaret Yapmaya Başlamak İçin Satışı Yapılacak Ürünler Nasıl Belirlenmelidir

Satışı yapılacak ürün kategorilerinin belirlenmesi, e-ticaret yapmaya başlamak için ilk adım olmaktadır. E-ticaret yapmak isteyen kişi ister kendi ürünlerini satabilir isterse de bir tedarikçiden ürün temin ederek tedarikçinin ürününü satabilmektedir.

Satışını yapacağı ürün kategorisine karar vermeden önce piyasa araştırması yapması ve hedef kitlesinin tüketim eğilimlerini analiz etmesi gerekmektedir. Buna yönelik maliyet ve kar hedefine karar vererek e-ticaret yapmaya başlayabilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Kurulurken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret sitesi kurulurken önemli noktalara bakıldığında; site sahibinin dijital pazarlama stratejisine uygun bir site olması gerekmektedir. Güvenli ödeme sistemi sağlayabiliyor olması önem taşımaktadır.

Sanal POS entegrasyonu için kurulum ve komisyon maliyeti içerisinde en uygun şartlara sahip sağlayıcı seçilebilmektedir. E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabı için önemli olan noktalardan biri de lojistik planlamasıdır.

Mümkün olan en kısa süre içerisinde hasarsız şekilde kargoların müşterilerin adreslerine ulaşması sağlanmalıdır. Ayrıca buna ek olarak kargo ücreti konusunda da müşteriye avantaj sağlayacak anlaşmalar yapılmalıdır.

E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-ticaretin artıları aşağıdaki gibidir:

  • E-ticaret sitesi üzerinden satış yapılması ile beraber 7/24 satış yapabilmek mümkün olmaktadır.
  • Çok daha düşük bütçeler ile iş kurulabilmesini mümkün kılmaktadır.
  • Hedef kitlenin aynı anda binlerce ürüne bakabilmesi sağlanabilmektedir.
  • Sınırsız pazarlama araçları imkanı sunmaktadır.
  • Konumu her ne olursa olsun, hedef kitlede bulunan her kişinin alışveriş yapabilme imkanı olmaktadır.
  • Çok daha geniş kitleye satış yapabilme imkanı doğmaktadır.
  • Site ziyaretçilerinin tekrardan siteye dönüş yapması sağlanabilmektedir.

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabına bakıldığında; e-ticaret yapanlar ticari faaliyetlerinde zamandan tasarruf sağlayabilmektedirler.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..