Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Bulunduğu Cilt Problemi

/ 21 Kasım 2020 / 4.704 views / yorumsuz
Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Bulunduğu Cilt Problemi

Deri üzerinde beyaz lekelerin bulunduğu cilt problemi, vitiligo olarak isimlendirilmektedir. Deri üzerinde beyaz lekelerin bulunduğu cilt problemi, cilde rengini veren pigmentlerin üretiminin olumsuz etkilenmesi ile beraber ortaya çıkmaktadır.

Hem vücudun belirli bir kısmında hem de tamamında olabilmektedir. Birçok vitiligo hastası, durumdan psikolojik olarak da olumsuz etkilenmektedir. Vitiligo hastalarının lekeleri fark etmesi ile beraber tedaviye başlamaları tavsiye edilmektedir.

Her yaşta ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Güneş ışığına maruz kalan bölgelerde vitiligo hastalığının belirtileri daha yoğun olarak görülmektedir.

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Bulunduğu Cilt Probleminin Belirtileri Nelerdir

Vitiligonun belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Deride yama şeklinde beyaz lekeler bulunmaktadır.
  • Derideki lekelerin rengi süt beyazı tonundadır.
  • Vitiligo hastalarının bazılarının vücutlarının tamamı beyaz olabilmektedir. Aynı zamanda bu bölgedeki kıllarda da beyazlaşma görülebilmektedir.

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Bulunduğu Cilt Probleminin Nedenleri Nelerdir

Vitiligonun sebeplerine bakıldığında; hastalığın oluşmasının net bir nedeni bilinmemektedir. Sadece vitiligo görülme riskini arttıran unsurlar bilinmektedir. Otoimmün mekanizma, vitiligonun gelişmesinin en önemli sebepleri içerisindedir.

Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerini tehdit olarak görmesi ile beraber vücut bir karşı savunma geliştirmektedir ve kendi hücrelerini yok etmektedir. Bu tepki eğer melanositlere karşı geliştirilir ise; bu durum vitiligo hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Deri üzerinde beyaz lekelerin bulunduğu cilt probleminin oluşma riskini kansızlık, diyabet, sedef hastalığı, stres, ateşli hastalıklar, güneş yanıkları ve ağır travmalar da arttırmaktadır.

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Bulunduğu Cilt Probleminin Seyri Nasıldır

Vitiligonun seyrine bakıldığında; hastalığın şiddeti ve seyri kişiye göre değişiklik göstermektedir. Koyu tenli kişilerde daha rahat fark edilen, açık tenli kişilerde ise güneşte bronzlaşmaları durumunda fark edilen bir problemdir. Lekelerin olduğu bazı yerlerde esmerlikler de olabilmektedir.

Bunun nedeni ise; ilgili bölgede hala pigmentin olmasıdır. Deri üzerinde beyaz lekelerin bulunduğu cilt probleminde pigment kaybı belirli bir süre sonra durmakta ve pigment miktarı da sabit kalmaktadır. Zaman içerisinde tekrar pigment kaybının görülmesi mümkündür. Ancak deri eski rengine geri dönememektedir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..