Fitness

Gelişmeyen Kaslar İçin Maksimum Kuvvet Antrenmanı

Gelişmeyen Kaslar İçin Maksimum Kuvvet Antrenmanı

Fitness egzersizlerinde gelişmeyen kaslar için ya da daha kaslı olmak için, maksimum kuvvet antrenmanını uygulamak önemlidir. Maksimum kuvvet antrenmanı, tip II-fast twitch, diğer adıyla hızlı kasılan kas liflerini tetikleyerek, daha çok kas büyümesi sağlamaktadır. Hızlı kasılan kas lifleri sayesinde sporcu, daha büyük kaslara ve estetik fiziğe sahip olabilir. Hipertrofi egzersizi esnasında, fast twitch yani hızlı kasılan kas lifleri ne kadar çok devreye girebilirse, o kadar çok ve hızlı kas gelişimi görülür.

Spor bilimlerinde kas büyümesi, hipertrofi adında geçmektedir. Hipertrofi antrenmanı genelde 8-10 tekrar şeklinde uygulanır. Maksimum kuvvet antrenmanı, gelişmeyen kaslar için, vazgeçilmez yöntemler arasındadır.

Gelişmeyen Kaslar ve Daha Hızlı Kas Yapmak İçin

Fitness’ta gelişmeyen kaslar için, maksimum kuvvet antrenmanı haftanın ilk günü ya da dinlenme günlerinden sonra uygulanmalıdır. Maksimum kuvvet antrenmanı uygulamasında, yüklenmeler sporcunun antrenman öncesinde ve sırasında en üst düzeyde yoğunlaşma yeteneği göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir.

Yoğunluğun maksimal kuvvet antrenmanında olduğu gibi ağır yükler kaldırma sırasında da kişinin yeteneğini etkilediği bilinmektedir. Örneğin, bir hipertrofi antrenmanından sonra, bir maksimal kuvvet antrenmanı uygulanmak istenirse ağır yükleri kaldırma veriminde biraz azalma görülecektir. Buna karşın hipertrofi antrenmanına başlamadan önce vücutta kalan biraz yorgunluk, tersine kas gelişimi üzerine uyarıcı bir etki sağlamaktadır. Biraz yorgun kas, hızla ATP-PC depolarını tüketmekte ve buna bağlı olarak da daha çok kas büyümesi için uyarım sağlanmaktadır. Böylece gelişmeyen kaslar için, önemli bir adım atılacaktır.

Karma antrenman durumunda yorgunluk etmeni özellikle göz önüne alınmalı ve maksimum kuvvet antrenman yöntemi her zaman hipertrofi antrenmanından önce uygulanmalıdır.

Maksimum Kuvvet Antrenmanı ve Hipertrofi Antrenmanı

Özet: Fitness ya da vücut geliştirme sporcuları, daha çok kas kütlesine sahip  olmak için, zaman zaman maksimum kuvvet antrenman yöntemini uygulamalıdır. Maksimum kuvvet antrenman yöntemi, sporcunun 1-5RM (bir sette 1 ya da 5 tekrar çıkarabileceği ağırlık) yapabileceği antrenman yöntemidir. Maksimum kuvvet antrenman yöntemi ile, sporcu tip II-fast twitch, diğer adıyla hızlı kasılan kas liflerini daha fazla devreye alabilir.

Bu antrenman modelini antrenmana başlarken yapmak gerekir. Örneğin bir sporcunun hipertrofi “kas gelişim” antrenmanı toplam 10 egzersizden oluşmuştur. İlgili egzersizlerin 3-5 tanesi seçilerek, maksimum kuvvet antrenman yöntemi uygulanabilir. Maksimum kuvvet antrenman setleri, üçer setten oluşabilir. Maksimum kuvvet antrenmanından sonra, hipertrofi antrenmanına geçilmelidir. Maksimum kuvvet antrenmanı bir sette maksimum 1-5 tekrar yapabileceğimiz yöntemdir. Hipertrofi antrenmanı ise, bir sette maksimum 8-10 tekrar çıkarabileceğimiz yöntemdir.

Maksimum kuvvet antrenmanı; fitness, bodybuilding sporcusunun hızlı kasılan kas liflerini tetikleyerek daha çok ağırlıklar kaldırmasını sağlar. Böylesi durumda da tip II-fast twitch kas lifleri daha çok devreye alınır ve fitness sporcusunun kas gelişimi, en iyi şekilde devam eder. Gelişmeyen kasların gelişmesi için de, gerekli antrenman yöntemi yapılmış olur.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL