Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz-Doğru Çocuk!

/ 5 Haziran 2019 / 2.493 views / yorumsuz
Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz-Doğru Çocuk!

Her ebeveyn çocuklarının gelişimlerinin sağlıklı ve doğru olmasını ister. Bunun için çaba gösterir. Ancak doğru çocuk büyütmek için okuduğumuz pek çok kitap bizi yanlış yönlendirebilir. Çocuğunuzun doğru yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Doğru çocuk büyütmek için ip uçları;

Disiplin uygularken adil ve tutarlı olmaya özen gösterin;

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyize ilk cevap, çocuklarınıza hayır demeyi ve hayır kelimesinin ne anlama geldiğini öğretmelisiniz. Ona yapmaması gereken bir davranışı söylediğinizde, ısrar edecektir.

Bu ısrarlar karşısında tutarlı olmanız, topluma yararlı bir birey olmasına yardımcı olacak ve kişiliğinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Eleştiri yaparken öz güvenini sarsmayın;

Çocuklarınıza olumsuz davranışları konusunda eleştiri yapabilirsiniz. Ancak her davranışında öfke ve eleştiri gösterirseniz, kendine olan güveni azalacaktır. Bu nedenle öfkelenmeden anlatmaya ve sürekli olarak eleştirmemeye özen gösterin.

Yaptıklarını sebep ve sonuç ilişkisi ile anlatırsanız sizi daha iyi anlayacaktır. Bu durum doğru çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarınızı başkalarının yanında eleştirmemeye ve ona bağırmamaya dikkat etmelisiniz.

Sarılmak ve sevgi göstermek doğru çocuk gelişimi için önemli;

Çocuklarınızın gelişim sürecinde onu aşağılamak, onu sevmediğinizi söylemek ve onu başkaları ile kıyaslamak oldukça yanlıştır ve bu durumu yaşayan çocuklar, duygusal zedelenme yaşarlar. Oysa ki çocuğunuzu değil, yaptığı olumsuz davranışı eleştirmeniz gerekir.

Eğer mutlu, doğru ve olumlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, onu sürekli olarak sevdiğinizi söyleyin ve ona sık sık sarılın. Özellikle 2 yaş ve 4 yaş sendromu dönemlerinde çocuğa bağırmak yerine sarılmayı deneyin. Bu sayede tüm tehlikeli süreçleri olumlu olarak ve kısa bir sürede atlatacaksınız.

Çocuğunuzun fikrini almaktan çekinmeyin;

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusunda, özellikle çocuklarınız için alışveriş yapıyorsanız, henüz çocukken zevklerinin ve öz güveninin gelişmesini sağlamak için çocuğun fikrini mutlaka alın.

‘Sence bu nasıl’, ‘bu kıyafet sana yakışır mı’, ‘bunu beğendin mi’ gibi sorular ile onun karakter gelişimini olumlu etkileyebilirsiniz.

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin;

Çalışan anne baba da olsanız, onunla güzel ve doyurucu vakit geçirmeye önem vermelisiniz. Sağlıklı ve doğru çocuk büyütmek için her gün 45 dakika ile 1 saat arasında bir süre içinde oyun vakti yapın.

Ancak bu süreye herkesin katılmasına ve herkesin zevk almasına dikkat etmeniz gerekir. Oynadığınız oyunun önemi yoktur. Burada önemli olan çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmektir. Doğru çocuk büyütmek için nelere dikkat etmeliyiz?


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..