Gündem Sağlık

Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz-Doğru Çocuk!

Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz-Doğru Çocuk!

Her ebeveyn çocuklarının gelişimlerinin sağlıklı ve doğru olmasını ister. Bunun için çaba gösterir. Ancak doğru çocuk büyütmek için okuduğumuz pek çok kitap bizi yanlış yönlendirebilir. Çocuğunuzun doğru yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Doğru çocuk büyütmek için ip uçları;

Disiplin uygularken adil ve tutarlı olmaya özen gösterin;

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyize ilk cevap, çocuklarınıza hayır demeyi ve hayır kelimesinin ne anlama geldiğini öğretmelisiniz. Ona yapmaması gereken bir davranışı söylediğinizde, ısrar edecektir.

Bu ısrarlar karşısında tutarlı olmanız, topluma yararlı bir birey olmasına yardımcı olacak ve kişiliğinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Eleştiri yaparken öz güvenini sarsmayın;

Çocuklarınıza olumsuz davranışları konusunda eleştiri yapabilirsiniz. Ancak her davranışında öfke ve eleştiri gösterirseniz, kendine olan güveni azalacaktır. Bu nedenle öfkelenmeden anlatmaya ve sürekli olarak eleştirmemeye özen gösterin.

Yaptıklarını sebep ve sonuç ilişkisi ile anlatırsanız sizi daha iyi anlayacaktır. Bu durum doğru çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarınızı başkalarının yanında eleştirmemeye ve ona bağırmamaya dikkat etmelisiniz.

Sarılmak ve sevgi göstermek doğru çocuk gelişimi için önemli;

Çocuklarınızın gelişim sürecinde onu aşağılamak, onu sevmediğinizi söylemek ve onu başkaları ile kıyaslamak oldukça yanlıştır ve bu durumu yaşayan çocuklar, duygusal zedelenme yaşarlar. Oysa ki çocuğunuzu değil, yaptığı olumsuz davranışı eleştirmeniz gerekir.

Eğer mutlu, doğru ve olumlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, onu sürekli olarak sevdiğinizi söyleyin ve ona sık sık sarılın. Özellikle 2 yaş ve 4 yaş sendromu dönemlerinde çocuğa bağırmak yerine sarılmayı deneyin. Bu sayede tüm tehlikeli süreçleri olumlu olarak ve kısa bir sürede atlatacaksınız.

Çocuğunuzun fikrini almaktan çekinmeyin;

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusunda, özellikle çocuklarınız için alışveriş yapıyorsanız, henüz çocukken zevklerinin ve öz güveninin gelişmesini sağlamak için çocuğun fikrini mutlaka alın.

‘Sence bu nasıl’, ‘bu kıyafet sana yakışır mı’, ‘bunu beğendin mi’ gibi sorular ile onun karakter gelişimini olumlu etkileyebilirsiniz.

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin;

Çalışan anne baba da olsanız, onunla güzel ve doyurucu vakit geçirmeye önem vermelisiniz. Sağlıklı ve doğru çocuk büyütmek için her gün 45 dakika ile 1 saat arasında bir süre içinde oyun vakti yapın.

Ancak bu süreye herkesin katılmasına ve herkesin zevk almasına dikkat etmeniz gerekir. Oynadığınız oyunun önemi yoktur. Burada önemli olan çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmektir. Doğru çocuk büyütmek için nelere dikkat etmeliyiz?


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL