Gündem Sağlık

Çocuğum Renkleri Öğrenemiyor – Çocuğum Sayıları Bilmiyor

Çocuğum Renkleri Öğrenemiyor – Çocuğum Sayıları Bilmiyor

Çocukların renkleri öğrenemiyor ve çocuğum sayıları bilmiyor, diyorsanız bu durum zamanla ve kendiliğinden gelişir. Bebekler doğdukları andan itibaren öğrenmeye başlarlar. Çocukların etrafında sayılar ve renklerle ilgili uyaranların olması, onların çok daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Aslında renkler çocuklara öğretilmez, çocuklar renkleri kendileri öğrenir. Sayılar ise belirli bir yaşa gelen çocuklara öğretilmeye başlanabilir. Çocuğum renkleri öğrenemiyor, sayıları bilmiyor, diyorsanız sizlere farklı uzman tavsiyelerinden detaylar verelim;

Çocuğum Renkleri Öğrenemiyor – Sayıları öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

çocuğum renkleri öğrenemiyor1

Çocuğunuz renkleri ve sayıları henüz tanıyamıyorsa, belirli bir yaşa gelmiş olmasına rağmen öğrenmediğinden şüpheleniyorsanız, mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Çocuğunuza renk ve sayı kavramlarını öğretmek istiyorsanız bunun birden fazla yolunu deneyebilirsiniz.

Ancak en temel yolu, oyunla öğretmektir. Çocuklar oyunla büyür ve gelişir. Öğrendikleri her şeyi oyunla geliştirir. Bu nedenle çocuğunuza renkleri ve sayıları öğretmek istiyorsanız mutlaka oyun oynayarak yapmayı denemelisiniz. Sayı öğretme oyunları ile zekâ gelişimini de hızlandırabilirsiniz.

Renkler Kaç Yaşında Öğrenilir?

çocuğum renkleri öğrenemiyor3

Çocuğum renkleri öğrenemiyor, sorusuna cevap: Bir çocuk 18 aylık olduğunda renkleri ayırt edebilir. Henüz renk ve renk kavramlarını bilmiyor olsa da kendi dünyasında onları ayırt etmeyi öğrenir. Renkler kaç yaşında öğrenilir sorusunun cevabı aslında çocuğunuza göre de değişebilir. Bazı çocuklar 2 yaşında, bazıları ise 12 aylıkken renkleri ayırt etmeye başlayabilir.

Bunu, çocuğunuzu takip ederek de anlayabilirsiniz. Çocuğunuza renkleri öğretmenin birkaç farklı yolundan bahsedelim;

Ana Renklerden Başlayın;

çocuğum renkleri öğrenemiyor4

Çocuğunuza renkleri öğretirken mutlaka ana renklerden başlayın. Önce kırmızı, sarı ve mavi renkleri öğretin. Ardından ara renklere geçin. Bu sayede çocuğunuz daha kolay öğrenecektir.

En Çok Sevdiği Renkten Başlayın;

çocuğum renkleri öğrenemiyor5

Çocuğunuza renkleri öğretmek için onun en çok ilgisini çeken renkten başlamanız gerekir. Örneğin; çocuğunuz mavi rengi daha çok seviyorsa, ona mavi rengi öğretmeye başlayın. Çoğunlukla çocukların ilgisini çeken renk ise kırmızıdır.

Kırmızıdan da öğretmeye başlayabilirsiniz. Bol bol bu rengi tekrar edin ve çocuğunuzun öğrendiğinden emin olduktan sonra, başka bir rengi öğretin.

Aynı Renkte Farklı Nesneler Kullanın;

çocuğum sayıları bilmiyor ne yapmalıyım

Çocuğum renkleri öğrenemiyor derken püf noktalara dikkat etmek gerekir. Çocuğunuza hedeflediğiniz rengi öğretirken mutlaka farklı nesneler kullanmaya özen gösterin. Kırmızı balon, kırmızı elma, kırmızı oyuncak, kırmızı kalem gibi eşyalar ile öğrenmesini destekleyin.

Evde sıklıkla karşılaştığı ya da odaklandığı şeylerle renkleri daha kolay öğretebilirsiniz. Bu aşamada parmak boyalarından, balonlardan ya da renkli kartonlardan da yardım alabilirsiniz.

Çocuğum Sayıları Bilmiyor Ne Yapmalıyım?

çocuğum sayıları bilmiyor6

Çocuğum sayıları bilmiyor, diyorsanız ve  okuma yazma çağına geldiyse ancak rakamları yazamıyorsa, onun üzerine gitmeyin. Bu durumda, bebekten okul çağına gelen aşamada yanlış giden bir şeylerin olduğunu anlamanız gerekir.

Çocuğunuza okul öncesi dönemde sayıları öğretemediyseniz ya da çocuğunuz öğrenmek istemediyse, rakamları yazmakta zorlanabilir. Eğer ilerleyen dönemlerde çocuğum sayıları bilmiyor, demek istemiyorsanız, sizlere birkaç uzman tavsiyesi daha verelim;

Çocuğum Sayıları Bilmiyor Diyenlere Sayı Öğretme Oyunları;

çocuğum sayıları bilmiyor7

Çocuğunuz sayıları ezbere biliyor olsa da rakamları tanıması ve ayırt edebilmesi çok önemlidir. Sayıları öğretmek, aslında renklerden farklı değildir. Sayıları tanıması ve kaç tane olduğunu bilmesi için bol bol tekrar yaptırmanız gerekir.

Çocuğunuzun sayıları bilmesi için de yine oyunlardan yardım alabilirsiniz. Çocuğum sayıları bilmiyor için; kitap okumak, odasının duvarlarını sayıları asmak, kıyafetlerini saydırmak, kitaplarını saydırmak, oyuncaklarından kaç tane olduğunu saydırmak gibi çeşitli oyunlar ile ona rakamları kolayca öğretebilirsiniz.

Çocuğum renkleri öğrenemiyor, diyorsanız ve öğrenmesinde zorluk çıkarıyorsa yukarıda belirtilenlere dikkat etmenizi öneririz. Aynısı gibi, çocuğum sayıları bilmiyor, diyorsanız dikkat etmeniz gerekir ve çocuk hala anlayamıyorsa bir uzmandan yardım almanız uygun olabilir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL