Çocuğum Arkadaşlarıyla Geçinemiyor Ne Yapmalıyım?

/ 11 Haziran 2019 / / yorumsuz
Çocuğum Arkadaşlarıyla Geçinemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuklar, henüz küçükken bile bazı sorunlar yaşayabilir. 3 yaş ve 4 yaş sendromu adı verilen dönemlerde çocuklar, gelişim sürecinde olduğu için pek çok konuda hassas olabilirler ve ebeveynlerin bu konularda çocuklarına yardımcı olmaları gerekir.

Ebeveyn tutumları, çocukların karakterlerinin oluşmasının en önemli etkenidir. Bazı çocuklar ortama uyum sağlar ve olgun davranır ancak bazılarında davranış sıkıntıları gözlemlenebilir.

Bu sıkıntılar da arkadaş çevresini olumsuz etkiler ve çocuğun, bulunduğu ortamdan dışlanmasını sağlar. Çocuğum arkadaşlarıyla geçinemiyor diyorsanız, bunun pek çok nedeni olabilir.

Çocuğum arkadaşlarıyla geçinemiyor diyen aileler için uzman görüşleri nelerdir?

Çocuğunuz arkadaşlarıyla geçinemiyorsa, girdiği ortamdan uzak kalıyorsa, çekingen ya da agresif tavırlar sergiliyorsa, davranışlarını gözlemlemeli ve bazı tedbirler almalısınız. İşte alabileceğiniz tedbirler…

Öz güvenini yüksek tutun;

öz güvenli çocuk

Çocukların aile içinde ya da arkadaşları tarafından dışlanmasının ya da onlarla iyi geçinememesinin en büyük nedeni, öz güvenlerinin yetersiz olmasıdır. Bu sorunu, çocuğunuza ufak sorumluluklar vererek çözebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken herhangi bir konuda onun fikrini almak, ona evde yapabileceği küçük sorumluluklar vermek ve yapmış olduğu işi ufak övgüler ile desteklemektir. Ona söyleyeceğiniz güzel ve övgü içeren cümleler, öz güveninin artmasını sağlayacaktır.

Örnek aldığı kişi önemli;

ailesini örnek alan çocuk

Çocuklar, aile içinde bir kişiyi kendine örnek alır ve onun davranışlarını taklit eder. Arkadaşlarıyla geçinemeyen çocuğunuz varsa, kimi örnek aldığını bulmalısınız.

Ardından o kişinin davranışlarını, kırıcı olmadan eleştirmeli ve örnek aldığı kişiyi değiştirmesine yardımcı olmasınız.

Sosyal hayatın değişmesi;

çocuğuyla konuşan anne

Çocuklar anne baba ayrılıkları, annenin işe başlaması, okul ya da şehir değişikliği gibi nedenlerden etkilenebilir. Bu etkilenme genellikle olumsuz olur ve çocukların arkadaş ortamına yansır.

Çevresi değişen çocuklar yeni ortama uyum sağlayamaz ve agresif davranabilir ya da kendini arkadaşlarından soyutlayabilir. Bu durumda ona anlayışla yaklaşmalı ve çocuğunuzun bulunduğu ortama uyum sağlamasına yardımcı olmasınız.

Sosyal hayatı aktif olmalı;

arkadaşlarıyla oynayan çocuk

Çocuğum arkadaşlarıyla geçinemiyor diyorsanız, onun sosyal hayatını çok iyi takip etmelisiniz. Arkadaşlarıyla yaşadığı sıkıntıları gözlemlemeli ve onun sevebileceği aktiviteler yapmasını sağlamalısınız.

Örneğin bir çocuk arkadaşlarıyla oyun oynarken paylaşımcı değilse ya da kavga ediyorsa onu yüzme kursuna gönderebilirsiniz. Yüzmeyi seviyorsa, orada bulunan arkadaşlarıyla da iyi geçinecek ve daha uyumlu olmayı öğrenecektir.