Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

/ 16 Temmuz 2020 / 1.327 views / yorumsuz
Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor, aslında çocuklar 0-6 yaş arasında öğrenmeye açıktır. Beyinleri adeta bir kaset gibidir ve her gördüğünü öğrenerek, kopyalar. Bazı çocuklar renkleri ve sayları çok çabuk öğrenirken bazıları da daha geç öğrenebilir. Ancak hiç üzerine düşülmeyen çocuklar bile 6 yaşına geldiğinde pek çok şeyi öğrenmiş olur.

Okul öncesi eğitim çocukların gelişimleri ve ilerideki eğitim hayatları için çok önemlidir. 4 buçuk yaşına gelmiş olan bir çocuğun normal şartlarda 1’de 10’a kadar sayabiliyor olması gerekir. 4 buçuk yaşındaki çocuğa sayıları öğretmek  için bazı yollar bulunuyor;

4 yaş gelişimi destekleme için neler yapılabilir?

çocuğum sayıları öğrenemiyor 1

4 yaşından sonra çocukların ince ve kaba motor becerilerinin gelişmesi beklenir. Bu yaşta çocuklar düzgün konuşabilmeli, makas kullanmaya başlamalı, sayı saymayı öğrenmiş olmalı ve renkleri tanıyabiliyor olmadır. Bunlarla birlikte etrafında gördüğü nesneleri biliyor olmalıdır.

Hayvanları, sebzeleri ve daha pek çok nesneyi rahatlıkla tanıyabiliyor olması gerekir. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları öğrenemiyor diyorsanız, 4 yaş gelişimi destekleme için tavsiyelere göz atın;

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Oyunla öğretmeye çalışın;

sayı öğretme oyunu

4 buçuk yaşındaki çocuğunuz aslında saymayı biliyor ancak size belli etmiyor olabilir. Bu durumu anlayabilmek için oyunlar oynamayı deneyin. Örneğin; beyaz renkli balonlar alın.

Üzerine 1’den 10’a kadar sayılar yazın. Çocuğunuzla “1’e vur, 2’yi yukarı at, 3’ü bana at” gibi oyunlar oynayın. Bu sayede rakamları tanıyıp tanımadığını öğrenebilirsiniz. Eğer rakamları tanımıyorsa, bu oyunla öğrenmiş olacaktır. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyora en iyi öğrenme yöntemi, bu yol olabilir.

Öğrettiğinizi belli etmeyin;

çocuğum sayıları bilmiyor 3

4 buçuk yaşına gelmiş olan bazı çocuklar, sizin öğretmenizden zevk almayabilir ve kendisi öğrenmek isteyebilir. Çocuğunuzda böyle bir durum fark ettiyseniz, ona öğretmeye çalışmayın. Öğrenmesi için baskı yapmayın.

4 buçuk yaşındaki çocuk sayıları bilmiyor ise, kendi haline bırakarak öğrenmesini sağlayabilir ya da ona fark ettirmeden küçük oyunlar ile öğrenmesini geliştirebilirsiniz. Örneğin; renkli kağıtların üzerine sayıları yazarak üzerinde zıplamasını isteyebilirsiniz. Aynı şeyi siz de yaparsanız çocuğunuz bunu bir oyun gibi algılayacak ve daha çabuk öğrenecektir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir?

çocuk sayıları neden bilmez

Uzmanlara göre her çocuğun gelişimi ve öğrenme süreci farklıdır. Bazı çocuklar çok daha erken öğrenirken bazıları biraz daha geç kavrayabilir. Ancak 6 yaşından sonra tüm çocuklar aynı seviyeye gelmiş olurlar. Bu aşamadan sonra da aile desteği ile öğretime ve gelişime devam etmek çok önemlidir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir? 4 yaşına gelmiş olan çocuklar 1’den 10’a kadar rahatlıkla sayabilir. Bunların yanında nesneleri birebir eşlemeyi, sınıflandırmayı yapabiliyor olması gerekir. Sıralama becerilerini öğrenmiş olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz nesne adeti ile rakamların yazılışı arasındaki bağlantıyı da öğrenmiş olmalıdır.

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Öğrenememe sorunu varsa;

öğrenemeyen çocuk

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor diyorsanız ya da çocuğunuzun sayılarla birlikte renkler ve daha pek çok şeyi öğrenme sorunu varsa, mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü bazı çocuklarda öğrenme güçlüğü sorunu yaşanabilir. Bu sorun, ancak uzman yardımı ile ve aile desteğiyle aşılabilir.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..