Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

/ 16 Temmuz 2020 / 172 views / yorumsuz
Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor, aslında çocuklar 0-6 yaş arasında öğrenmeye açıktır. Beyinleri adeta bir kaset gibidir ve her gördüğünü öğrenerek, kopyalar. Bazı çocuklar renkleri ve sayları çok çabuk öğrenirken bazıları da daha geç öğrenebilir. Ancak hiç üzerine düşülmeyen çocuklar bile 6 yaşına geldiğinde pek çok şeyi öğrenmiş olur.

Okul öncesi eğitim çocukların gelişimleri ve ilerideki eğitim hayatları için çok önemlidir. 4 buçuk yaşına gelmiş olan bir çocuğun normal şartlarda 1’de 10’a kadar sayabiliyor olması gerekir. 4 buçuk yaşındaki çocuğa sayıları öğretmek  için bazı yollar bulunuyor;

4 yaş gelişimi destekleme için neler yapılabilir?

çocuğum sayıları öğrenemiyor 1

4 yaşından sonra çocukların ince ve kaba motor becerilerinin gelişmesi beklenir. Bu yaşta çocuklar düzgün konuşabilmeli, makas kullanmaya başlamalı, sayı saymayı öğrenmiş olmalı ve renkleri tanıyabiliyor olmadır. Bunlarla birlikte etrafında gördüğü nesneleri biliyor olmalıdır.

Hayvanları, sebzeleri ve daha pek çok nesneyi rahatlıkla tanıyabiliyor olması gerekir. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları öğrenemiyor diyorsanız, 4 yaş gelişimi destekleme için tavsiyelere göz atın;

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Oyunla öğretmeye çalışın;

sayı öğretme oyunu

4 buçuk yaşındaki çocuğunuz aslında saymayı biliyor ancak size belli etmiyor olabilir. Bu durumu anlayabilmek için oyunlar oynamayı deneyin. Örneğin; beyaz renkli balonlar alın.

Üzerine 1’den 10’a kadar sayılar yazın. Çocuğunuzla “1’e vur, 2’yi yukarı at, 3’ü bana at” gibi oyunlar oynayın. Bu sayede rakamları tanıyıp tanımadığını öğrenebilirsiniz. Eğer rakamları tanımıyorsa, bu oyunla öğrenmiş olacaktır. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyora en iyi öğrenme yöntemi, bu yol olabilir.

Öğrettiğinizi belli etmeyin;

çocuğum sayıları bilmiyor 3

4 buçuk yaşına gelmiş olan bazı çocuklar, sizin öğretmenizden zevk almayabilir ve kendisi öğrenmek isteyebilir. Çocuğunuzda böyle bir durum fark ettiyseniz, ona öğretmeye çalışmayın. Öğrenmesi için baskı yapmayın.

4 buçuk yaşındaki çocuk sayıları bilmiyor ise, kendi haline bırakarak öğrenmesini sağlayabilir ya da ona fark ettirmeden küçük oyunlar ile öğrenmesini geliştirebilirsiniz. Örneğin; renkli kağıtların üzerine sayıları yazarak üzerinde zıplamasını isteyebilirsiniz. Aynı şeyi siz de yaparsanız çocuğunuz bunu bir oyun gibi algılayacak ve daha çabuk öğrenecektir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir?

çocuk sayıları neden bilmez

Uzmanlara göre her çocuğun gelişimi ve öğrenme süreci farklıdır. Bazı çocuklar çok daha erken öğrenirken bazıları biraz daha geç kavrayabilir. Ancak 6 yaşından sonra tüm çocuklar aynı seviyeye gelmiş olurlar. Bu aşamadan sonra da aile desteği ile öğretime ve gelişime devam etmek çok önemlidir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir? 4 yaşına gelmiş olan çocuklar 1’den 10’a kadar rahatlıkla sayabilir. Bunların yanında nesneleri birebir eşlemeyi, sınıflandırmayı yapabiliyor olması gerekir. Sıralama becerilerini öğrenmiş olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz nesne adeti ile rakamların yazılışı arasındaki bağlantıyı da öğrenmiş olmalıdır.

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Öğrenememe sorunu varsa;

öğrenemeyen çocuk

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor diyorsanız ya da çocuğunuzun sayılarla birlikte renkler ve daha pek çok şeyi öğrenme sorunu varsa, mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü bazı çocuklarda öğrenme güçlüğü sorunu yaşanabilir. Bu sorun, ancak uzman yardımı ile ve aile desteğiyle aşılabilir.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer
Çamaşır suyu lekesinin geçmesi için alkol veya karbonat gibi maddeler kullanılabilmektedir. Ancak çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusunun cevapları ile leke geçirilemez ise; bu durumda lekenin olduğu bölge kumaş boyası..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..