Gündem Sağlık

Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

Çocuğum 4 Buçuk Yaşında Sayıları Bilmiyor

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor, aslında çocuklar 0-6 yaş arasında öğrenmeye açıktır. Beyinleri adeta bir kaset gibidir ve her gördüğünü öğrenerek, kopyalar. Bazı çocuklar renkleri ve sayları çok çabuk öğrenirken bazıları da daha geç öğrenebilir. Ancak hiç üzerine düşülmeyen çocuklar bile 6 yaşına geldiğinde pek çok şeyi öğrenmiş olur.

Okul öncesi eğitim çocukların gelişimleri ve ilerideki eğitim hayatları için çok önemlidir. 4 buçuk yaşına gelmiş olan bir çocuğun normal şartlarda 1’de 10’a kadar sayabiliyor olması gerekir. 4 buçuk yaşındaki çocuğa sayıları öğretmek  için bazı yollar bulunuyor;

4 yaş gelişimi destekleme için neler yapılabilir?

çocuğum sayıları öğrenemiyor 1

4 yaşından sonra çocukların ince ve kaba motor becerilerinin gelişmesi beklenir. Bu yaşta çocuklar düzgün konuşabilmeli, makas kullanmaya başlamalı, sayı saymayı öğrenmiş olmalı ve renkleri tanıyabiliyor olmadır. Bunlarla birlikte etrafında gördüğü nesneleri biliyor olmalıdır.

Hayvanları, sebzeleri ve daha pek çok nesneyi rahatlıkla tanıyabiliyor olması gerekir. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları öğrenemiyor diyorsanız, 4 yaş gelişimi destekleme için tavsiyelere göz atın;

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Oyunla öğretmeye çalışın;

sayı öğretme oyunu

4 buçuk yaşındaki çocuğunuz aslında saymayı biliyor ancak size belli etmiyor olabilir. Bu durumu anlayabilmek için oyunlar oynamayı deneyin. Örneğin; beyaz renkli balonlar alın.

Üzerine 1’den 10’a kadar sayılar yazın. Çocuğunuzla “1’e vur, 2’yi yukarı at, 3’ü bana at” gibi oyunlar oynayın. Bu sayede rakamları tanıyıp tanımadığını öğrenebilirsiniz. Eğer rakamları tanımıyorsa, bu oyunla öğrenmiş olacaktır. Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyora en iyi öğrenme yöntemi, bu yol olabilir.

Öğrettiğinizi belli etmeyin;

çocuğum sayıları bilmiyor 3

4 buçuk yaşına gelmiş olan bazı çocuklar, sizin öğretmenizden zevk almayabilir ve kendisi öğrenmek isteyebilir. Çocuğunuzda böyle bir durum fark ettiyseniz, ona öğretmeye çalışmayın. Öğrenmesi için baskı yapmayın.

4 buçuk yaşındaki çocuk sayıları bilmiyor ise, kendi haline bırakarak öğrenmesini sağlayabilir ya da ona fark ettirmeden küçük oyunlar ile öğrenmesini geliştirebilirsiniz. Örneğin; renkli kağıtların üzerine sayıları yazarak üzerinde zıplamasını isteyebilirsiniz. Aynı şeyi siz de yaparsanız çocuğunuz bunu bir oyun gibi algılayacak ve daha çabuk öğrenecektir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir?

çocuk sayıları neden bilmez

Uzmanlara göre her çocuğun gelişimi ve öğrenme süreci farklıdır. Bazı çocuklar çok daha erken öğrenirken bazıları biraz daha geç kavrayabilir. Ancak 6 yaşından sonra tüm çocuklar aynı seviyeye gelmiş olurlar. Bu aşamadan sonra da aile desteği ile öğretime ve gelişime devam etmek çok önemlidir.

4 yaş çocuğu neler yapabilir? 4 yaşına gelmiş olan çocuklar 1’den 10’a kadar rahatlıkla sayabilir. Bunların yanında nesneleri birebir eşlemeyi, sınıflandırmayı yapabiliyor olması gerekir. Sıralama becerilerini öğrenmiş olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz nesne adeti ile rakamların yazılışı arasındaki bağlantıyı da öğrenmiş olmalıdır.

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor – Öğrenememe sorunu varsa;

öğrenemeyen çocuk

Çocuğum 4 buçuk yaşında sayıları bilmiyor diyorsanız ya da çocuğunuzun sayılarla birlikte renkler ve daha pek çok şeyi öğrenme sorunu varsa, mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü bazı çocuklarda öğrenme güçlüğü sorunu yaşanabilir. Bu sorun, ancak uzman yardımı ile ve aile desteğiyle aşılabilir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL