Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

/ 21 Kasım 2020 / 5.563 views / yorumsuz
Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler; cildin mevsim şartlarından etkilenmemesini sağlamakta, cildi nemlendirmekte, cildin daha canlı gözükmesini sağlamaktadırlar.

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler ile cilt problemlerinin azaltılabilmesi ve hatta cilt problemlerinden kurtulabilmek mümkün olmaktadır. Ancak cilt bakımında kullanılan malzemelerin cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemelerden Maden Suyu

Maden suyu ile cilt bakımı yapmak isteyenler; maden suyunun içerisinde bulunan mineraller sayesinde ciltlerinin daha canlı olmasını sağlayabilmektedirler. Mineral kaynağı olarak bilinen maden suyu ile yüz yıkanabilmektedir. Aynı zamanda bir pamuğa dökülmesi ile beraber maden suyuyla cilt de temizlenebilmektedir.

Limon İle Cilt Temizliği

Limonla cildini temizlemek isteyenler, limonu tonik olarak kullanabilmektedirler. Özellikle cildi yağlı olanlar ve akne problemi olanlar, cilt temizliklerini limon ile sağlayabilmektedirler. Asidik bir meyve olan limonun içeriğinde oldukça yüksek oranda C vitamini vardır.

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemelerden biri olan limon tonik olarak kullanıldığında; cildi sıkılaştırma, renk açma ve akne kurutma gibi özellikler göstermektedir. Pamuğa damlatıldığında da cilt kirlerden arındırılabilmektedir.

Cildin Ölü Derilerden Arındırılması İçin Zeytinyağı ve Şeker Peelingi

Zeytinyağı ve şeker peelingini kuru ya da karma ciltler kullanabilmektedirler. Zeytinyağının antioksidan özelliği bulunmaktadır. Cildin yenilenmesini, parlamasını ve neminin dengelenmesini sağlamaktadır. Şeker ise; cildin canlanmasını ve sıkılaştırılmasını sağlamaktadır.

Bir kase içerisine zeytinyağı ve şeker eklenerek karıştırılmalıdır. Ardından cildin tonik veya yıkama jeli ile temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında yuvarlak hareketler ile cilde masaj yapılması gerekmektedir. Birkaç dakika uygulama yapıldıktan sonra cilt ılık su ile durulanmalıdır. Bu sayede cilt ölü derilerinden arınmakta ve daha sıkılaşmış bir hal almaktadırlar.

Yumurta Akı İle Cilt Bakım Uygulaması

Yumurta akı maskesi ile cilt bakımı uygulamasını tüm cilt tipleri yapabilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda protein, kalsiyum ve vitamin olduğu için cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler içerisindedir.

Cildin sıkılaşmasını, kırışıklıkların açılmasını, gözeneklerin küçülmesini, akne ve siyah noktaların azalmasını sağlamaktadır. Çırpılan yumurta akı cilde sürülmeli ve  ortalama 25 dakika bekletilmelidir. Ardından ılık su ile maske yıkanmalıdır. Cilt bakımınıda kullanılan malzemeler, bu şekildedir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..