Sağlık

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler; cildin mevsim şartlarından etkilenmemesini sağlamakta, cildi nemlendirmekte, cildin daha canlı gözükmesini sağlamaktadırlar.

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler ile cilt problemlerinin azaltılabilmesi ve hatta cilt problemlerinden kurtulabilmek mümkün olmaktadır. Ancak cilt bakımında kullanılan malzemelerin cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemelerden Maden Suyu

Maden suyu ile cilt bakımı yapmak isteyenler; maden suyunun içerisinde bulunan mineraller sayesinde ciltlerinin daha canlı olmasını sağlayabilmektedirler. Mineral kaynağı olarak bilinen maden suyu ile yüz yıkanabilmektedir. Aynı zamanda bir pamuğa dökülmesi ile beraber maden suyuyla cilt de temizlenebilmektedir.

Limon İle Cilt Temizliği

Limonla cildini temizlemek isteyenler, limonu tonik olarak kullanabilmektedirler. Özellikle cildi yağlı olanlar ve akne problemi olanlar, cilt temizliklerini limon ile sağlayabilmektedirler. Asidik bir meyve olan limonun içeriğinde oldukça yüksek oranda C vitamini vardır.

Cilt bakımında kullanılan doğal malzemelerden biri olan limon tonik olarak kullanıldığında; cildi sıkılaştırma, renk açma ve akne kurutma gibi özellikler göstermektedir. Pamuğa damlatıldığında da cilt kirlerden arındırılabilmektedir.

Cildin Ölü Derilerden Arındırılması İçin Zeytinyağı ve Şeker Peelingi

Zeytinyağı ve şeker peelingini kuru ya da karma ciltler kullanabilmektedirler. Zeytinyağının antioksidan özelliği bulunmaktadır. Cildin yenilenmesini, parlamasını ve neminin dengelenmesini sağlamaktadır. Şeker ise; cildin canlanmasını ve sıkılaştırılmasını sağlamaktadır.

Bir kase içerisine zeytinyağı ve şeker eklenerek karıştırılmalıdır. Ardından cildin tonik veya yıkama jeli ile temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında yuvarlak hareketler ile cilde masaj yapılması gerekmektedir. Birkaç dakika uygulama yapıldıktan sonra cilt ılık su ile durulanmalıdır. Bu sayede cilt ölü derilerinden arınmakta ve daha sıkılaşmış bir hal almaktadırlar.

Yumurta Akı İle Cilt Bakım Uygulaması

Yumurta akı maskesi ile cilt bakımı uygulamasını tüm cilt tipleri yapabilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda protein, kalsiyum ve vitamin olduğu için cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler içerisindedir.

Cildin sıkılaşmasını, kırışıklıkların açılmasını, gözeneklerin küçülmesini, akne ve siyah noktaların azalmasını sağlamaktadır. Çırpılan yumurta akı cilde sürülmeli ve  ortalama 25 dakika bekletilmelidir. Ardından ılık su ile maske yıkanmalıdır. Cilt bakımınıda kullanılan malzemeler, bu şekildedir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL