Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı

/ 2 Nisan 2021 / 21.483 views / yorumsuz
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı

Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır:

  • Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici ile cilt yüzeyinin temizlenmesi
  • Haftada en fazla üç defa olacak şekilde maske uygulamasının yapılması
  • Tonik uygulaması ile cilt gözenekleri içerisine yerleşmiş olan kirlerin de temizlenmesinin ve gözeneklerin sıkılaşmasının sağlanması
  • Yaş dönemine göre göz çevresinin bakımının yapılması
  • Cilt problemlerine uygun olan serumlar ile uygulama yapılması
  • Cilt nem dengesine uygun olan nemlendirici kremin uygulanması
  • Cilt tipinin ihtiyacı olan yüz yağının uygulanması
  • Eğer bu bakımlar gündüz yapıldıysa en son aşama olarak güneş kreminin sürülmesi

Tüm bu adımların hem gece bakımlarında hem de gündüz bakımlarında aynı şekilde uygulanması gerekmektedir.

Gece olması durumunda gece nemlendiricileri kullanılabilmekte olup gündüz bakımında ise farklı olarak güneş kremi uygulaması gerekli olmaktadır.

Cilt Bakımı İçin Doğru Zaman Nedir?      

Cilt bakımı için doğru zaman olarak bilinen zaman dilimleri, güne başlama ve günün bitirilme süreçleri olarak bilinmektedir. Güne başlamadan önce yapılacak olan bakım, dışarıdan gelecek olan olumsuz etkilere karşı cildin korunmasını sağlayacaktır.

Gece bakımı ise gün içerisinde cilde dışarıdan gelen etkilerin temizlenmesi ve düzenlenmesi sağlandığı için önemli olmaktadır. Cilt bakım sırası ise her uygulamada aynı şekilde yapılmakta olup bazı ürünlerin yalnızca gündüz ve gece için uyumlu olması nedeniyle kullanım zamanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cilt Bakımında Gece ve Gündüz Farkı

Cilt bakımında gece ve gündüz farkları kullanılacak olan ürünlerin içerikleri ile ilgili olmaktadır. Gece kullanılması uygun olan kremlerin güneşe hassasiyeti bulunduğu için güneş görülmeyen zamanlarda kullanılması önemli olmaktadır.

Cilt Bakımında Ürün Kullanım Sırası Neden Önemlidir?

Cilt bakımında ürün kullanım sırasının önemli olması ürünlerin performanslarının en yüksek düzeyde alınabilmesi için gereklidir. Temizlenmemiş bir cilt yüzeyine uygulanacak olan maskenin herhangi bir sonuç göstermesi beklenmemektedir.

Cilt bakım sırası uygulandığında ise tercih edilen bakım ürünlerinin en kısa sürede en yüksek verimliliği sunması sağlanabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak bakım sırası göz önünde bulundurularak uygulamaya başlanması gerekmektedir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..
Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler
Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler; cildin mevsim şartlarından etkilenmemesini sağlamakta, cildi nemlendirmekte, cildin daha canlı gözükmesini sağlamaktadırlar. Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler ile cilt problemlerinin azaltılabilmesi ve hatta cilt problemlerinden..