Sağlık

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı

Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır:

  • Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici ile cilt yüzeyinin temizlenmesi
  • Haftada en fazla üç defa olacak şekilde maske uygulamasının yapılması
  • Tonik uygulaması ile cilt gözenekleri içerisine yerleşmiş olan kirlerin de temizlenmesinin ve gözeneklerin sıkılaşmasının sağlanması
  • Yaş dönemine göre göz çevresinin bakımının yapılması
  • Cilt problemlerine uygun olan serumlar ile uygulama yapılması
  • Cilt nem dengesine uygun olan nemlendirici kremin uygulanması
  • Cilt tipinin ihtiyacı olan yüz yağının uygulanması
  • Eğer bu bakımlar gündüz yapıldıysa en son aşama olarak güneş kreminin sürülmesi

Tüm bu adımların hem gece bakımlarında hem de gündüz bakımlarında aynı şekilde uygulanması gerekmektedir.

Gece olması durumunda gece nemlendiricileri kullanılabilmekte olup gündüz bakımında ise farklı olarak güneş kremi uygulaması gerekli olmaktadır.

Cilt Bakımı İçin Doğru Zaman Nedir?      

Cilt bakımı için doğru zaman olarak bilinen zaman dilimleri, güne başlama ve günün bitirilme süreçleri olarak bilinmektedir. Güne başlamadan önce yapılacak olan bakım, dışarıdan gelecek olan olumsuz etkilere karşı cildin korunmasını sağlayacaktır.

Gece bakımı ise gün içerisinde cilde dışarıdan gelen etkilerin temizlenmesi ve düzenlenmesi sağlandığı için önemli olmaktadır. Cilt bakım sırası ise her uygulamada aynı şekilde yapılmakta olup bazı ürünlerin yalnızca gündüz ve gece için uyumlu olması nedeniyle kullanım zamanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cilt Bakımında Gece ve Gündüz Farkı

Cilt bakımında gece ve gündüz farkları kullanılacak olan ürünlerin içerikleri ile ilgili olmaktadır. Gece kullanılması uygun olan kremlerin güneşe hassasiyeti bulunduğu için güneş görülmeyen zamanlarda kullanılması önemli olmaktadır.

Cilt Bakımında Ürün Kullanım Sırası Neden Önemlidir?

Cilt bakımında ürün kullanım sırasının önemli olması ürünlerin performanslarının en yüksek düzeyde alınabilmesi için gereklidir. Temizlenmemiş bir cilt yüzeyine uygulanacak olan maskenin herhangi bir sonuç göstermesi beklenmemektedir.

Cilt bakım sırası uygulandığında ise tercih edilen bakım ürünlerinin en kısa sürede en yüksek verimliliği sunması sağlanabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak bakım sırası göz önünde bulundurularak uygulamaya başlanması gerekmektedir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL