Sağlık

Cilt Bakım Önerileri Evde

Cilt Bakım Önerileri Evde

Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir konuya dönüşmüştür.

Pahalı cilt kremlerine ve sütlerine inat, cilt bakım önerileri evde kolaylıkla yapılabilecek farklı birçok seçenek barındırır. Beslenmeden cilt temizliğine; kolay peelingten ev maskelerine kadar cildin ihtiyacını sunan her bir detayı 4 adımda gerçekleştirmek mümkündür.

1.Adım: Doğru Beslenme

Doğru beslenme programı sağlıklı bir insan vücudu yaratmanın temel faktörlerinden birisidir. Parlak ve pürüzsüz bir cilt elde etmenin yolu da sağlıklı bir beslenme programından geçer.

İnsan cildinde ortaya çıkan sivilce ve lekeler çoğu zaman yanlış beslenme rutinlerinden kaynaklanır. Sağlıklı ve parlak bir cilt için doğru beslenme önerileri şu şekildedir:

 • Cildi nemli tutmak ve daha parlak bir görünüm elde etmek için ilk adım bol su tüketimidir. Cilde ihtiyacı olan suyu sağlamak, cilt kuruluğunu, dolayısıyla da kuruluktan kaynaklı tahrişleri engelleyecektir.
 • Dengeli beslenme programı cilde iyi gelen faktörlerden bir diğeridir. Güçlü bir cilt bariyeri ve dolgun elmacık kemikleri için dengeli karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ alımı gerçekleştirmek gerekir.
 • Beslenme programı özellikle yumurta, kırmızı et, mor renkli meyveler, süt ve süt ürünlerinden oluşmalıdır. Bu gıdalar içerisinde barındırdığı B12, biotin ve çinkoyla cildi güzelleştirmeye destek olmaktadır.
 • İçeriği omega-3 ve omega-9 yağ asitleri bakımından zengin olan balık (özellikle ton balığı), zeytinyağı ve ceviz beslenme programına eklenmelidir. Bu yağlar, ciltte yaşa bağlı oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçmektedir.
 • Probiyotik açısından zengin olan kefir gibi gıdalar beslenme programına alınmalıdır. Probiyotikler, cilt üzerindeki deformeleri onarmada etkili bir kaynaktır.
 • A vitamini açısından zengin olan balkabağı, havuç, hurma veya kuru kayısı gibi gıdalar mutlaka tüketilmelidir. A vitamini cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına alan doğal bir kalkandır.
 • Fast food, yağlı gıdalar, kızartma usulü pişirilmiş yemekler ve cips gibi hazır ürünler tüketilmemelidir. Bu gıdalar cilt yüzeyinde sivilcelere ve yağlanmalara neden olmaktadır.
 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Bu maddeler cilt yüzeyinde çöküntülere ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

2.Adım: Cildi Tanıma

Her cilt tipinin ihtiyaç duyduğu bakım birbirinden farklıdır. Doğru cilt bakımı yapabilmek için kişinin kendi cildini tanıması şarttır. Ciltleri doğru olarak tanımlamak sadece cilt tipini belirlemek anlamına gelmemelidir. Ciltteki temel sorunu (lekelenme, sivilce ya da renk eşitsizliği gibi) doğru tespit etmek de önemli bir adımdır.

Bu iki temel noktaya karar verildikten sonra cilde ihtiyacı olan bakım sunulmalıdır. Özellikle cilt bakım önerileri evde gerçekleştiriliyorsa cilde ihtiyacı olmayan bir ürünü sunmak cilt sorunlarının artmasına neden olacaktır.

Örneğin; kuru ciltler için yumurta beyazının tercih edilmemesi gerekirken, hassas ciltler için asidik yapıdaki maskeler kullanılmamalıdır.

3.Adım: Cilt Temizliği ve Peeling

Cildi her gün bol su ile yıkamak cilde verilebilecek en güzel hediyedir. Bütün gün havadaki her şeyi yüzeyine emen cildi yıkamak onu hem dinlendirmekte hem de yapılacak olan bakıma hazırlamaktadır.

Doğru cilt temizliği için bol su, mineral suyu veya cilt yüzeyi akneli ise limon suyundan yararlanılabilir. Makyajla uyumamak ve cildi ölü derilerden arındırmak (peeling) cilt temizliğinin bir diğer önemli adımıdır. Evde peeling yöntemleri için şu maskeler kullanılabilir:

 • Kahve peelingi: Kafeinin canlandırma özelliği cilt için de geçerli olan bir husustur. Kahve telvesiyle yapılabilecek bu peeling ile cildi ölü derilerden arındırmak ve canlandırmak mümkündür. Kahve telvesinin selülitler üzerinde de düzeltici bir etkiye sahip olduğu bilinen bir diğer faydasıdır. Bu peeling türünün etkisini artırmak için bir miktar zeytinyağı ile karıştırmak yeterlidir.
 • Zeytinyağlı şeker peelingi: Özellikle kuru veya karma cilt tipi için kullanılabilecek olan bu peeling, iki ürünün karıştırmasıyla elde edilir. Bu maske, zeytinyağının cilde parlaklık verme ve şekerin cilde sıkılaştırma özelliği sayesinde doğru bir peeling süreci yaşatır.

4.Adım: Nemlendirme ve Maske

Cilt kuruduğunda deformelere neden olan bir bariyer yapısına sahiptir. Bu nedenle cildi dışarıdaki çevresel faktörlerden korumak ve sürekli nemli tutmak cilde iyi gelecektir. Çevresel faktörlerden cildi korumak için güneş kremini düzenli kullanmak gerekir.

Doğru cilt nemlendirmesi için cilt tipine uygun kremlerden veya maskelerden faydalanabilir. Öte yandan nemlendirme ve bakım süreçlerinin hepsini doğal tariflerle tamamlamak mümkündür.

Cilt bakım önerileri evde maskeler yaparak tamamlamak için şu tariflerden yararlanılabilir:

 • Ballı Süt Maskesi: Özellikle cilt yüzeyindeki lekeleri gidermede onarıcı etkisinden yararlanan balın evde cilt bakımında temel ürün olmasını sağlamaktadır. Lekeleri gidermek için; 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılır ve cilde yedirilir. Akneler için aynı tarife 1 tatlı kaşığa da süt eklenir.
 • Yumurta maskesi: Sadece yumurta akından elde edilen maske; bir adet yumurtayı sarısından ayırdıktan sonra çırpılmasıyla hazırlanır. Yüz üzerinde yaklaşık 30 dakika bekletilen maskeyi 15 günde bir uygulamak akne gibi cilt sorunlarını gidermede yardımcı olur.
 • Zeytinyağı: Cildi doğal olarak nemlendirmek isteyenler için temel ürün zeytinyağıdır. Özellikle kuru ve karma ciltlerin yararlanabileceği bu besin; vücuda güçlü bir antioksidan sağlayarak, cilde parlaklık verir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL