Cildi Porselen Gibi Yapan Maske

/ 5 Ekim 2020 / 3.662 views / yorumsuz
Cildi Porselen Gibi Yapan Maske

Cildi porselen gibi yapan maskeler; pahalı kozmetik ürünlerinin kullanılmasına gerek kalmadan düzenli kullanımlarda cildin pürüzsüz olmasını sağlamaktadırlar.

Cildi porselen gibi yapan maskeler; evde kolayca bulunabilecek zerdeçal, süt, bal, yoğurt, karbonat, yeşil çay, çilek, tarçın, elma sirkesi, toz maya, kil gibi malzemelerden yapılmaktadırlar.

Porselen Gibi Bir Cilt İçin Bal ve Tarçın Maskesi

cildi porselen gibi yapan maske4

Bal ve tarçın maskesi için 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın kullanılmalıdır. Hem akneler ile hem de ciltteki pürüzler ile savaşmak için uygulanabilecek bir maskedir.

2 haftalık veya 1 haftalık periyotlarda uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Düzenli uygulamalarda, 1-2 ay gibi bir sürede sonuçları görülebilmektedir. Uygulama aşamaları ise aşağıdaki gibidir:

  • Yüz yıkama jeli ile yüz temizlendikten sonra bir havlu yardımı ile yavaşça kurulanmalıdır.
  • Bal ve tarçın birbirleri ile karıştırılmalıdır. Karışımın yumuşak bir kıvamının olması önemlidir.
  • Karışım temizlenmiş olan yüze sürülmelidir.
  • Yaklaşık 10-15 dakika kadar karışım yüzde bekletilmelidir.
  • Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su yardımı ile karışım temizlenmelidir ve yeniden cilt kurulanmalıdır.

Cildi Porselen Gibi Yapan Karbonat Maskesi

cildi porselen gibi yapan maske7

Karbonat maskesinde yarım yemek kaşığı karbonat ve yarım yemek kaşığı su kullanılmalıdır. Antiseptik özelliğe sahip olan karbonat; maskede kullanılarak ciltteki fazla yağdan kurtulmayı sağlamaktadır.

Haftada bir veya iki kere uygulanmasında bir sakınca olmayan bir maskedir. Bu maskenin uygulanışı ise aşağıda verilmiştir:

  • Malzemeler karıştırılırken kalın bir kıvam elde etmek amaçlanmalıdır.
  • Dairesel hareketler ile karışım yüze sürülmelidir. Hafifçe ovar gibi karışımın sürülmesi ortalama 1-2 dakika gibi bir süre almalıdır.
  • Cildi porselen gibi yapan maskenin bekleme süresi 15 dakikadır.
  • Maske durulanırken sert hareketler yapılmasına gerek olmamaktadır. İsteğe bağlı olarak maske durulandıktan sonra nemlendirici de kullanılabilmektedir.

Elma Şırası Sirkesi Maskesi İle Porselen Gibi Bir Cilde Sahip Olmak

cilt bakımı maskeleri

Elma şırası sirkesi ile maske yapmak için 1 yemek kaşığı elma şırası sirkesi ve 3 yemek kaşığı su kullanılmalıdır. Cilt gözeneklerinin temizlenmesini ve cildin pH değerinin ayarlanmasını sağlamaktadır.

Sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde 2 kere uygulanabilmektedir. Yüz temizlendikten sonra karışımın yüze sürülmesi gerekmektedir. Pamuk yardımı ile sürülebilmektedir.

Yüzde 10 dakika kadar bekletilmelidir. Sonrasında soğuk su ile maske durulanmalıdır. Cildi porselen gibi yapan maske çıkartıldıktan sonra eğer fazla kuruluk hissi gelmiş ise; nemlendirici kullanılmalıdır.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..