Gündem

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer

Çamaşır suyu lekesinin geçmesi için alkol veya karbonat gibi maddeler kullanılabilmektedir. Ancak çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusunun cevapları ile leke geçirilemez ise; bu durumda lekenin olduğu bölge kumaş boyası ile boyanarak veya ilgili bölgeye yama yaparak çamaşır suyu lekesinden kurtulabilmek mümkündür.

Kıyafetlere veya halıya bulaşan çamaşır suyu lekesini çıkartmak için tek seferlik uygulanabilecek veya bir gece beklenmesini gerektirecek pek çok yöntem bulunmaktadır.

Çamaşır suyu cilde zarar verebileceği ve el çatlamalarına neden olabileceği için çamaşır suyu lekesi çıkartılmaya çalışılırken mutlaka bir eldiven kullanılması gerekmektedir. Ayrıca lekenin olduğu bölge gözden uzak tutulmalıdır.

Metil Alkol İle Çamaşır Suyu Lekesini Çıkartmak İçin Ne Yapılmalıdır

Metil alkolle çamaşır suyu lekesini geçirmek için metil alkole ve pamuğa gerek vardır. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusunun en çok tercih edilen cevaplarından biridir. Bir kabın içerisinde sökülmüş olan metil alkole küçük bir parça pamuk batırılmalıdır.

Ardından bu pamuk çamaşır suyu lekesinin olduğu bölgeye uygulanmalıdır. Yaklaşık olarak bir gece süresince lekenin olduğu kıyafet başka işlem uygulanmadan bekletilmelidir. Ertesi gün lekenin arındığı gözlenebilmektedir.

Karbonat İle Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer

Karbonatla çamaşır suyu lekesini çıkartmak için öncelikle soğuk suya karbonat eklenmelidir. Suyun yoğun bir kıvamının olması ve ölçülerin buna göre belirlenmesi gerekmektedir. Çamaşır suyu lekesinin olduğu bölgeye bu karışım sürülmelidir.

Yaklaşık 10-15 dakika kadar karışım lekenin olduğu bölgede bekletilmelidir. Kuruması beklenmelidir. Kuruduktan sonra da temiz bir diş fırçası ile lekeli olan bölge çitilenmelidir. En son durulandığında lekenin çıkmış olduğu görülmektedir.

Beyaz Kıyafetlerdeki Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer

Beyaz kıyafetlerdeki çamaşır suyu lekesinin çıkması için en çok tercih edilen yöntemlerden biri, sodyum tiyosülfat kullanmaktır. Çoğunlukla pet shoplarda satılmaktadır. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusuna verilen cevaplar uygulandıktan sonra eğer hala leke çıkmamış olursa tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Lekenin olduğu bölgeye uygulanması ve sonrasında bol su ile durulanması gerekmektedir. Ayrıca sonrasında lekenin olduğu bölgeye beyaz sirke sürülüp durulanmalıdır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL