Ekonomi Teknoloji

Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

Cam filmi cezası, belirli şartlar altında bulunmaktadır. Cam filmi cezası var mı sorusuna cevap vermek gerekir ise; yan ve ön camda geçirgenlik en az %70 olmadığı sürece ceza uygulaması yapılmaktadır. 2020 ekim ayı ile beraber 288 TL ceza kesilmektedir.

Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödendiğinde 72 TL ceza indirimi uygulanmaktadır.

Cam Filmi Uygulamasının Cezası Var Mıdır

Cam filminin cezası belirli durumlarda bulunmaktadır. Ceza puanı ise 20 puan olarak belirlenmiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63’üncü maddesi kapsamında verilen bir cezadır. Ceza kodu ise; 30/1-b olmaktadır. Bu madde kapsamında, görüşün engellenmesine neden olabilecek cam filmine ceza verilmektedir.

Bunun nedeni ise; görüş kayıplarının telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilecek olmasıdır. Ayrıca 4 numaralı cam filmi yasaklanmış olduğu için firmaların da araçlara bu cam filmini uygulayabilmesi mümkün olmamaktadır. 2019 yılı ile beraber uygulanmaya başlayan bir yasaktır. Kalın ve riskli cam filmlerinin kullanılmasını önleyebilmek amacı ile yürürlüğe giren bir maddedir.

Cezası Olan ve Olmayan Cam Filmi Uygulamaları Nelerdir

Cam filmi cezasındaki son durumlara bakıldığında; sadece 4 numaralı cam filmi yasaklanmıştır ve diğer cam filmleri için de belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kapsamda ön ve yan camlar için %70 oranında geçirgenlik olması şartı bulunmaktadır.

Eğer kapalılık durumu %30’dan daha fazla olur ise; cam filmi cezası kesilmektedir. Sürücünün 180 derecelik görüş alanında görmesini zorlaştırabilecek ve onu rahatsız edebilecek bir uygulama olmamalıdır. Geçirgenliğin %70 olarak belirlenmesinin nedeni de budur.

Acil çıkış camları için cam filmi cezası var mı sorusu sorulduğunda; acil çıkış camlarına film taktırılması yasak olduğu için taktıranlara ceza kesilmektedir. Arka camlarda aracın içerisinin görünebileceği şekilde cam film uygulaması yapılabilmektedir.

Cam Filmi Cezası Neden Uygulanmaktadır

Cam filmi cezasının sebebine bakıldığında; akanlık tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, ulusal güvenliği sağlayabilmek ve trafik güvenliğini arttırabilmek amacı ile cam film cezası uygulanmaktadır.

Cam film uygulaması, trafikteki şüpheli durumların tespit edilmesini de zorlaştıran bir durumdur. Cam filmi cezası var mı sorusunun cevaplarına göre ceza uygulaması yapılan durumlar, sürücünün görüş açısını kısıtlayan durumlardır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL