Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

/ 2 Aralık 2020 / 5.933 views / yorumsuz
Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

Cam filmi cezası, belirli şartlar altında bulunmaktadır. Cam filmi cezası var mı sorusuna cevap vermek gerekir ise; yan ve ön camda geçirgenlik en az %70 olmadığı sürece ceza uygulaması yapılmaktadır. 2020 ekim ayı ile beraber 288 TL ceza kesilmektedir.

Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödendiğinde 72 TL ceza indirimi uygulanmaktadır.

Cam Filmi Uygulamasının Cezası Var Mıdır

Cam filminin cezası belirli durumlarda bulunmaktadır. Ceza puanı ise 20 puan olarak belirlenmiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63’üncü maddesi kapsamında verilen bir cezadır. Ceza kodu ise; 30/1-b olmaktadır. Bu madde kapsamında, görüşün engellenmesine neden olabilecek cam filmine ceza verilmektedir.

Bunun nedeni ise; görüş kayıplarının telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilecek olmasıdır. Ayrıca 4 numaralı cam filmi yasaklanmış olduğu için firmaların da araçlara bu cam filmini uygulayabilmesi mümkün olmamaktadır. 2019 yılı ile beraber uygulanmaya başlayan bir yasaktır. Kalın ve riskli cam filmlerinin kullanılmasını önleyebilmek amacı ile yürürlüğe giren bir maddedir.

Cezası Olan ve Olmayan Cam Filmi Uygulamaları Nelerdir

Cam filmi cezasındaki son durumlara bakıldığında; sadece 4 numaralı cam filmi yasaklanmıştır ve diğer cam filmleri için de belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kapsamda ön ve yan camlar için %70 oranında geçirgenlik olması şartı bulunmaktadır.

Eğer kapalılık durumu %30’dan daha fazla olur ise; cam filmi cezası kesilmektedir. Sürücünün 180 derecelik görüş alanında görmesini zorlaştırabilecek ve onu rahatsız edebilecek bir uygulama olmamalıdır. Geçirgenliğin %70 olarak belirlenmesinin nedeni de budur.

Acil çıkış camları için cam filmi cezası var mı sorusu sorulduğunda; acil çıkış camlarına film taktırılması yasak olduğu için taktıranlara ceza kesilmektedir. Arka camlarda aracın içerisinin görünebileceği şekilde cam film uygulaması yapılabilmektedir.

Cam Filmi Cezası Neden Uygulanmaktadır

Cam filmi cezasının sebebine bakıldığında; akanlık tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, ulusal güvenliği sağlayabilmek ve trafik güvenliğini arttırabilmek amacı ile cam film cezası uygulanmaktadır.

Cam film uygulaması, trafikteki şüpheli durumların tespit edilmesini de zorlaştıran bir durumdur. Cam filmi cezası var mı sorusunun cevaplarına göre ceza uygulaması yapılan durumlar, sürücünün görüş açısını kısıtlayan durumlardır.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..