Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

/ 2 Aralık 2020 / 5.916 views / yorumsuz
Cam Filmi Yasak Mı – Cam Filmi Cezası Var Mı

Cam filmi cezası, belirli şartlar altında bulunmaktadır. Cam filmi cezası var mı sorusuna cevap vermek gerekir ise; yan ve ön camda geçirgenlik en az %70 olmadığı sürece ceza uygulaması yapılmaktadır. 2020 ekim ayı ile beraber 288 TL ceza kesilmektedir.

Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödendiğinde 72 TL ceza indirimi uygulanmaktadır.

Cam Filmi Uygulamasının Cezası Var Mıdır

Cam filminin cezası belirli durumlarda bulunmaktadır. Ceza puanı ise 20 puan olarak belirlenmiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63’üncü maddesi kapsamında verilen bir cezadır. Ceza kodu ise; 30/1-b olmaktadır. Bu madde kapsamında, görüşün engellenmesine neden olabilecek cam filmine ceza verilmektedir.

Bunun nedeni ise; görüş kayıplarının telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilecek olmasıdır. Ayrıca 4 numaralı cam filmi yasaklanmış olduğu için firmaların da araçlara bu cam filmini uygulayabilmesi mümkün olmamaktadır. 2019 yılı ile beraber uygulanmaya başlayan bir yasaktır. Kalın ve riskli cam filmlerinin kullanılmasını önleyebilmek amacı ile yürürlüğe giren bir maddedir.

Cezası Olan ve Olmayan Cam Filmi Uygulamaları Nelerdir

Cam filmi cezasındaki son durumlara bakıldığında; sadece 4 numaralı cam filmi yasaklanmıştır ve diğer cam filmleri için de belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kapsamda ön ve yan camlar için %70 oranında geçirgenlik olması şartı bulunmaktadır.

Eğer kapalılık durumu %30’dan daha fazla olur ise; cam filmi cezası kesilmektedir. Sürücünün 180 derecelik görüş alanında görmesini zorlaştırabilecek ve onu rahatsız edebilecek bir uygulama olmamalıdır. Geçirgenliğin %70 olarak belirlenmesinin nedeni de budur.

Acil çıkış camları için cam filmi cezası var mı sorusu sorulduğunda; acil çıkış camlarına film taktırılması yasak olduğu için taktıranlara ceza kesilmektedir. Arka camlarda aracın içerisinin görünebileceği şekilde cam film uygulaması yapılabilmektedir.

Cam Filmi Cezası Neden Uygulanmaktadır

Cam filmi cezasının sebebine bakıldığında; akanlık tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, ulusal güvenliği sağlayabilmek ve trafik güvenliğini arttırabilmek amacı ile cam film cezası uygulanmaktadır.

Cam film uygulaması, trafikteki şüpheli durumların tespit edilmesini de zorlaştıran bir durumdur. Cam filmi cezası var mı sorusunun cevaplarına göre ceza uygulaması yapılan durumlar, sürücünün görüş açısını kısıtlayan durumlardır.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Bankaların Kredi Faiz Oranları – Kredi Faizleri Ne Kadar
Bankaların kredi faiz oranları; talep edilen kredi tutarına, kredi vadesine ve kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notlarına göre değişiklik göstermektedir. Bankaların kredi faiz oranları ile ilgili net bir bilgi alınabilmesi..
Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları – Konut Kredi Faiz Oranları
Bankaların konut kredisi faiz oranları; bankaların hizmet politikalarına, alınacak olan kredi tutarına, tercih edilen vadeye, hayat sigortası yaptırıp yaptırılmayacağına, başvuru sahibinin kredi notuna ve aylık gelir seviyesine göre değişiklik göstermektedir...
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Gelir belgesiz kredi veren bankalar aşağıda belirtilmiştir: Odeabank Türkiye Ekonomi Bankası Enpara ING Bank Garanti BBVA Akbank Aktifbank Gelir belgesiz kredi veren bankalar; başvuru sahiplerinde banka müşterisi olma özelliği aramaktadırlar...