Ekonomi

Borsa Nasıl Para Kazanılır – Borsadan Para Kazanma Sırları

Borsa Nasıl Para Kazanılır – Borsadan Para Kazanma Sırları

Borsadan para kazanmak dışarıdan bakıldığında kolay gelen, birkaç şanslı işlem sonrası hafife alınan ve sonu hüsran olarak profesyonelleşme sürecine girilmesine sebep olan detaylı bir konudur.

Borsa nasıl para kazanılır sorusuna zarar etmede ve düzenli getiri sağlama hedefine ulaştıracak tavsiyeler yazımızda derlendi.

Borsada Günlük Al Sat Taktikleri ile Para Kazanılır Mı

Borsada al sat taktiği ile para kazanmak taktik değil, teknik analizin işidir. Tüyo ile yatırım yapmanın sonu büyük zarar etmektir. Borsaya giren yatırımcılar zamanla finansal okuryazarlıklarını artırmalı ve analiz becerilerini geliştirmelidir.

Borsada Teknik Analiz ile Nasıl Para Kazanılır

Borsada teknik analizle para kazanmak günlük, haftalık veya aylık yapılan işlemler ile gerçekleşir. Genel itibari ile teknik analizle para kazanan yatırımcılar, trader olarak anılır ve hedefleri kısa vadeli kazançlardır.

Profesyonellik isteyen bu yöntemde hisse senedi grafikleri ile yapılan bir takım analizler ve indikatör adı verilen göstergeler kullanılarak işlem yapılır. Borsa nasıl para kazanılır sorusuna teknik analizle yanıtı veren uzmanların önerileri şu şekildedir:

 • Vade hedefinizi belirleyin ve hedeflerinizle uygun grafik periyotlarını inceleyin.
 • Trend çizgisi çizmeyi ve fibonacci dizilimlerinin kullanımı öğrenilmelidir.
 • MACD, Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve hacim indikatörleri kullanılmalıdır.
 • 21, 50, 144 ve 200 günlük hareketli ortalamalar kullanılmalıdır.
 • Her hisse senedinin yükseliş ve düşüş grafikleri incelenmeli, yeni incelenen grafiklerde benzer yönler araştırılmalıdır.

 

 • Teknik analiz yönteminin esasen istatistik yönteminden türediği ve geçmiş hareketlerin tekrarlanma olasılığı üzerine kurulduğu unutulmamalı ve hisselerde hedef fiyatla birlikte stop loss (zarar kes) seviyesi belirlenerek gerektiğinde zararına hisse satılabilmelidir.
 • Teknik analizle birlikte duygusal olarak hazır olunmalı ve zarar etmeyi kaldırabilecek psikoloji hazırlanmalıdır.
 • En önemli kural ise ihtiyaç olunmayan para ile borsada işlem yapılmalıdır.

Borsada Temel Analiz ile Nasıl Para Kazanılır

Borsada temel analizle para kazanmak orta ve uzun vadeli yatırımcı profilinin tercih ettiği, şirket bilançoları ile faaliyet raporlarının kullanılarak temelde ucuz olan şirketin primlenme beklentisi ile alınıp satılarak kazanç elde edildiği yöntemdir.

Temel analiz muhasebe bilgisi yanında Pazar araştırması ve şirket yatırımcı ilişkileri ile görüşülmesine dayanan bir süreç ile detaylı analizler hazırlama zorunluluğu ortaya koyar. İyi bir psikoloji ile birlikte gelişmiş bir finansal okuryazarlık seviyesi, temel analizle borsa nasıl para kazanılır sorusuna yanıt olarak minimum gereksinimleri ifade eder.

Temel analizle borsadan para kazanmak için başarılı yatırımcıların önerileri şunlardır:

 • Şirket bilançoları incelenmeli, bilançoları incelemek için kullanılan finansal oranlar öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.
 • Şirketin faaliyet raporları takip edilmeli, şirket beklentileri ve gerçekleşen hedefleri takip edilmelidir.
 • Şirketin Pazar payı araştırılmalı, elde edilen kar ve zarar sebepleri tek seferlik mi yoksa kronik mi tespit edilmelidir.
 • Şirketin rekabetçi yapısı incelenmeli, rekabetin çok olduğu sektörlerde şirket baskın değilse tercih edilmemelidir.
 • Şirketin Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) duyuruları ile ulusal basında çıkan haber akışı takip edilmeli, olumlu ve olumsuz gelişmeler analizlere dahil edilmelidir.
 • Şirketin özkaynak, maddi varlıklar, kısa vadeli borçlar, gelir tablosu ve nakit akışı gibi önemli bilanço kalemleri ile birlikte FAVÖK, karlılık oranları ve piyasa çarpanları (F/K ve PD/DD) kalemleri geçmiş verileri ve sektör rakipleri ile birlikte değerlendirilmelidir.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL