Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

/ 23 Haziran 2020 / 4.089 views / yorumsuz
Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makale yazmak için önce araştırma sürecinden geçmeniz gerekir. Hazırlık aşamasında iken kendinize sorular sormanız faydalı olur. Yazı yazacağınız alan belli mi? Yazı yazmaya başlamak için gerekli bilgilere ve donanıma sahip misiniz?

İhtiyaç duyulan bir alanda mı yazı yazacaksınız? Yeterince araştırma yaptınız mı? Kendinize neden bilimsel makale yazdığınızı sorun ve yazım sırasında bu amaca uygun hareket ettiğinizden emin olun.

Bilimsel Makale Yazarken Hangi Kaynaklardan Faydalanabilirim?

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makale kaynakları normal yazıların kaynaklarından farklıdır. Bilimsel makaleler yazarken her içeriğin kaynak gösterilmesi mümkün değildir. Tam aksine bilimsel makale yazarken kaynak seçimi konusunda son derece titiz olmanız gerekir. Kaynak olarak kullanabileceğiniz içeriklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevzuat,
  • Kitaplar,
  • Tezler,
  • Akademik yayın yapan internet siteleri,
  • Kavram yapmak için Türk Dil Kurumu Sözlüğü,
  • Resmi tutanaklar,
  • Sempozyumlar vb.

Eğer kitabı kaynak olarak kullanacaksanız iyi bir kütüphane gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede tek bir kitabı satın almak yerine pek çok farklı kaynağa bakabilirsiniz.

Bilimsel Makale Yazarken İçeriğiniz Özgün Olmalı

bilimsel makale nasıl yazılır

Bilimsel makale özgünlüğü sağlamak için iki farklı teknikten faydalanabilirsiniz. İlk olarak araştırma alanınızın uygun olması halinde mülakat ya da anket araştırması yapıp yazınıza ekleyebilirsiniz. Diğer teknik ise yabancı dilden eserlerin çevrilmesi ve çalışmada bu eserlerin kullanılmasıdır. Elbette üzerinde çalışılan konuya göre bu teknikler farklılaşabilecektir.

Bilimsel Makale Yazarken Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makaleni olmazsa olmazları başında makale adı yazılan bir sayfa olması gelir. Bu sayfada makaleyi yazan kişinin hem adı hem de soyadı dipnot vererek eklenmelidir. Ayrıca makalede mutlaka bilimsel özet kısmı bulunmalıdır. Özet kısmı fazla uzun olmaz. 200 kelimeyi geçmemesi yeterlidir. Ayrıca özet kısmının altında anahtar kelimelere yer verilir. Anahtar kelime sıralaması yaparken alfabetik olduklarından emin olun.

Bilimsel makalede giriş ve sonuç bölümleri de bulunmalıdır. Giriş kısmında çalışma konusu hakkında ön bilgi sunulmalıdır. Sonuç kısmında ise çalışmanın sonucunda ortaya çıkan veriler hakkında okuyucu bilgilendirilmelidir. Yazı yazarken dil bilgisi kurallarına uymak gerekir. Anlatım bozukluğu olmamalıdır. Yazım kurallarına dikkat edilmelidir. İki satır arasında ya 1.5 cm ya da 1.15 cm kadar boşluk bırakılmalıdır.

Olmazsa olmazlar bilimsel makale yazmanın temelidir ve bu temel olmadan bilimsel makale yazmak söz konusu değildir. Bu nedenle kişilerin yazmaya başlamadan önce mutlaka temel kuralları bildiğinden emin olması gerekir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..