Gündem

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makale yazmak için önce araştırma sürecinden geçmeniz gerekir. Hazırlık aşamasında iken kendinize sorular sormanız faydalı olur. Yazı yazacağınız alan belli mi? Yazı yazmaya başlamak için gerekli bilgilere ve donanıma sahip misiniz?

İhtiyaç duyulan bir alanda mı yazı yazacaksınız? Yeterince araştırma yaptınız mı? Kendinize neden bilimsel makale yazdığınızı sorun ve yazım sırasında bu amaca uygun hareket ettiğinizden emin olun.

Bilimsel Makale Yazarken Hangi Kaynaklardan Faydalanabilirim?

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makale kaynakları normal yazıların kaynaklarından farklıdır. Bilimsel makaleler yazarken her içeriğin kaynak gösterilmesi mümkün değildir. Tam aksine bilimsel makale yazarken kaynak seçimi konusunda son derece titiz olmanız gerekir. Kaynak olarak kullanabileceğiniz içeriklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevzuat,
  • Kitaplar,
  • Tezler,
  • Akademik yayın yapan internet siteleri,
  • Kavram yapmak için Türk Dil Kurumu Sözlüğü,
  • Resmi tutanaklar,
  • Sempozyumlar vb.

Eğer kitabı kaynak olarak kullanacaksanız iyi bir kütüphane gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede tek bir kitabı satın almak yerine pek çok farklı kaynağa bakabilirsiniz.

Bilimsel Makale Yazarken İçeriğiniz Özgün Olmalı

bilimsel makale nasıl yazılır

Bilimsel makale özgünlüğü sağlamak için iki farklı teknikten faydalanabilirsiniz. İlk olarak araştırma alanınızın uygun olması halinde mülakat ya da anket araştırması yapıp yazınıza ekleyebilirsiniz. Diğer teknik ise yabancı dilden eserlerin çevrilmesi ve çalışmada bu eserlerin kullanılmasıdır. Elbette üzerinde çalışılan konuya göre bu teknikler farklılaşabilecektir.

Bilimsel Makale Yazarken Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Bilimsel Makale Yazmanın Kuralları ve Püf Noktaları

Bilimsel makaleni olmazsa olmazları başında makale adı yazılan bir sayfa olması gelir. Bu sayfada makaleyi yazan kişinin hem adı hem de soyadı dipnot vererek eklenmelidir. Ayrıca makalede mutlaka bilimsel özet kısmı bulunmalıdır. Özet kısmı fazla uzun olmaz. 200 kelimeyi geçmemesi yeterlidir. Ayrıca özet kısmının altında anahtar kelimelere yer verilir. Anahtar kelime sıralaması yaparken alfabetik olduklarından emin olun.

Bilimsel makalede giriş ve sonuç bölümleri de bulunmalıdır. Giriş kısmında çalışma konusu hakkında ön bilgi sunulmalıdır. Sonuç kısmında ise çalışmanın sonucunda ortaya çıkan veriler hakkında okuyucu bilgilendirilmelidir. Yazı yazarken dil bilgisi kurallarına uymak gerekir. Anlatım bozukluğu olmamalıdır. Yazım kurallarına dikkat edilmelidir. İki satır arasında ya 1.5 cm ya da 1.15 cm kadar boşluk bırakılmalıdır.

Olmazsa olmazlar bilimsel makale yazmanın temelidir ve bu temel olmadan bilimsel makale yazmak söz konusu değildir. Bu nedenle kişilerin yazmaya başlamadan önce mutlaka temel kuralları bildiğinden emin olması gerekir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL