Teknoloji

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur.

Bilgisayar sistemleri de tıpkı insan vücudu gibi komplike sistemlerden oluşmakta ve yoğun olarak kullanıldığında yorulmaktadır. Bu yorgunluk da performans düşüklüğüne neden olabilmektedir. Birkaç pratik bilgisayar hızlandırma yolları ile bilgisayarı ilk günkü performansa döndürmek mümkündür.

Adım 1: Kapsamlı Temizlik Yapma

Bilgisayarların üzerindeki yük ne kadar artırılırsa o kadar çok yavaşlar. Bunun temel sebebi içerisinde yüklü olan her bir detayı kontrol etmesi ve hepsine yeten gücü sağlama çabasıdır. Bu nedenle programsız bilgisayar hızlandırma için ilk adım bilgisayarı olabildiğince temiz tutmaktır.

Bilgisayarların depolama alanları sabit diskleri yani C ve D sürücü alanlarıdır. Bu alanda saklanan veya depolanan gereksiz uygulamalar ve belgeler temizlenmelidir. Bilgisayar içerisinde doğru ve kapsamlı bir temizlik şu şekilde yapılmalıdır:

  • Bilgisayarın sabit sürücülerinde bulunan programlar taranır ve gözden geçirilir. Gereksiz ve kullanılmayan uygulamalar bilgisayardan kaldırılır.
  • Masaüstü özellikle açılış anında bilgisayarın hızını etkileyen faktörlerden birisidir. Bu nedenle bilgisayarın masaüstü sık sık gözden geçirilmeli ve burada olabildiğince az dosya tutulmalıdır.
  • Arka planda kullanılan görsel sade olacak şekilde belirlenmeli, gif gibi arka planı yoracak ve bilgisayarın hızını etkileyecek duvar kağıtları seçilmemelidir.
  • İnternet geçmişi hızı etkileyen bir diğer faktördür. Çünkü bilgisayarlar, gezinilen sitelere dahil bilgi sahibi olabilmek ve güvenli olduğunu anlayabilmek için birçok çerezi önbelliğine alır. Bu nedenle ara ara internet geçmişi silinmelidir.
  • Temizlik sadece sistemle alakalı değildir. Yemek yerken dahi kullandığımız özellikle dizüstü bilgisayarlar, mekanik olarak daha çok kirlenirler. Öte yanda kullanım esnasında içerisine aldığı tozlar hızı düşürmekte ve bilgisayar performansını etkilemektedir. Bu nedenle ara ara bilgisayar açılmalı ve bir mikrofiber bez yardımıyla temizlenmelidir.

Adım 2: Düzenli Virüs Taraması Gerçekleştirme

Karanlık web denilen internet dünyası, içerdiği virüslerle her an bilgisayarları tehdit etmektedir. Farkında bile olmadan bilgisayarlara sızabilecek olan virüslerin temizliği bilgisayar hızlandırma yolları arasında önemli bir adımdır.

Bu nedenle antivirüs yazılıma sahip olan bir bilgisayarı hızlandırma programı kullanılmalı ve virüslerin var olup olmadığı taranmalıdır. En iyi antivirüs programı seçebilmek için bilgisayara uygun olan, kolay kullanılan ve performansı etkilemeyen yazılımlar edinilmeye özen gösterilmelidir.

Adım 3: Sıcaklığı Stabil Tutma

Bilgisayarın sıcaklığının artması bilgisayarı yavaşlatacak olan bir diğer faktördür. Bu nedenle PC hızlandırma için yapılması gereken bilgisayarın ısınmasına izin vermemektir. Bunun için bilgisayarlar doğrudan güneş ışığının altında kullanılmalı ve uzun süre açık tutulmamalıdır. Bilgisayarın ısınma sorunu alınan önlemlerle giderilemiyorsa şayet bir harici soğutucu donanımdan yardım alınmalıdır.

Adım 4: Aralıklı Dinlendirme Taktiği

Sürekli çalışan bilgisayarlar, stabil performansını korumak için daimi bir güç harcar. Bu durum da bilgisayarın istemsizce ısınmasına sebep olmaktadır.

Bu nedenle bilgisayarı kolay hızlandırma taktikleri arasında yer alan aralıklı dinlendirme taktiği bilgisayarı 3-4 saate bir kapatmayı içerir. Bilgisayarı kapatmak performansını sıfırlayacağı için dinlenmesini ve gücünü geri toplamasını sağlayacaktır.

Adım 5: Güncellemeleri Takip Etme

Bilgisayarlar içerdiği işletim sistemleri aracılığıyla ara ara güncellenir. Bu nedenle güncel bilgisayarı hızlandırma yöntemleri arasında bilgisayarı düzenli olarak güncelleme adımı da yer alır. Güncellemeler bilgisayar hızlandırma yolları içerisinde en sağlıklı adımlardan birisidir.

Çağa ayak uydurmak için yapılan işletim sistemi güncellemeleri bilgisayarların performansını kendiliğinden iyileştirir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL