Bilgisayar Hızlandırma Yolları

/ 15 Haziran 2021 / 36.499 views / yorumsuz
Bilgisayar Hızlandırma Yolları

5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur.

Bilgisayar sistemleri de tıpkı insan vücudu gibi komplike sistemlerden oluşmakta ve yoğun olarak kullanıldığında yorulmaktadır. Bu yorgunluk da performans düşüklüğüne neden olabilmektedir. Birkaç pratik bilgisayar hızlandırma yolları ile bilgisayarı ilk günkü performansa döndürmek mümkündür.

Adım 1: Kapsamlı Temizlik Yapma

Bilgisayarların üzerindeki yük ne kadar artırılırsa o kadar çok yavaşlar. Bunun temel sebebi içerisinde yüklü olan her bir detayı kontrol etmesi ve hepsine yeten gücü sağlama çabasıdır. Bu nedenle programsız bilgisayar hızlandırma için ilk adım bilgisayarı olabildiğince temiz tutmaktır.

Bilgisayarların depolama alanları sabit diskleri yani C ve D sürücü alanlarıdır. Bu alanda saklanan veya depolanan gereksiz uygulamalar ve belgeler temizlenmelidir. Bilgisayar içerisinde doğru ve kapsamlı bir temizlik şu şekilde yapılmalıdır:

  • Bilgisayarın sabit sürücülerinde bulunan programlar taranır ve gözden geçirilir. Gereksiz ve kullanılmayan uygulamalar bilgisayardan kaldırılır.
  • Masaüstü özellikle açılış anında bilgisayarın hızını etkileyen faktörlerden birisidir. Bu nedenle bilgisayarın masaüstü sık sık gözden geçirilmeli ve burada olabildiğince az dosya tutulmalıdır.
  • Arka planda kullanılan görsel sade olacak şekilde belirlenmeli, gif gibi arka planı yoracak ve bilgisayarın hızını etkileyecek duvar kağıtları seçilmemelidir.
  • İnternet geçmişi hızı etkileyen bir diğer faktördür. Çünkü bilgisayarlar, gezinilen sitelere dahil bilgi sahibi olabilmek ve güvenli olduğunu anlayabilmek için birçok çerezi önbelliğine alır. Bu nedenle ara ara internet geçmişi silinmelidir.
  • Temizlik sadece sistemle alakalı değildir. Yemek yerken dahi kullandığımız özellikle dizüstü bilgisayarlar, mekanik olarak daha çok kirlenirler. Öte yanda kullanım esnasında içerisine aldığı tozlar hızı düşürmekte ve bilgisayar performansını etkilemektedir. Bu nedenle ara ara bilgisayar açılmalı ve bir mikrofiber bez yardımıyla temizlenmelidir.

Adım 2: Düzenli Virüs Taraması Gerçekleştirme

Karanlık web denilen internet dünyası, içerdiği virüslerle her an bilgisayarları tehdit etmektedir. Farkında bile olmadan bilgisayarlara sızabilecek olan virüslerin temizliği bilgisayar hızlandırma yolları arasında önemli bir adımdır.

Bu nedenle antivirüs yazılıma sahip olan bir bilgisayarı hızlandırma programı kullanılmalı ve virüslerin var olup olmadığı taranmalıdır. En iyi antivirüs programı seçebilmek için bilgisayara uygun olan, kolay kullanılan ve performansı etkilemeyen yazılımlar edinilmeye özen gösterilmelidir.

Adım 3: Sıcaklığı Stabil Tutma

Bilgisayarın sıcaklığının artması bilgisayarı yavaşlatacak olan bir diğer faktördür. Bu nedenle PC hızlandırma için yapılması gereken bilgisayarın ısınmasına izin vermemektir. Bunun için bilgisayarlar doğrudan güneş ışığının altında kullanılmalı ve uzun süre açık tutulmamalıdır. Bilgisayarın ısınma sorunu alınan önlemlerle giderilemiyorsa şayet bir harici soğutucu donanımdan yardım alınmalıdır.

Adım 4: Aralıklı Dinlendirme Taktiği

Sürekli çalışan bilgisayarlar, stabil performansını korumak için daimi bir güç harcar. Bu durum da bilgisayarın istemsizce ısınmasına sebep olmaktadır.

Bu nedenle bilgisayarı kolay hızlandırma taktikleri arasında yer alan aralıklı dinlendirme taktiği bilgisayarı 3-4 saate bir kapatmayı içerir. Bilgisayarı kapatmak performansını sıfırlayacağı için dinlenmesini ve gücünü geri toplamasını sağlayacaktır.

Adım 5: Güncellemeleri Takip Etme

Bilgisayarlar içerdiği işletim sistemleri aracılığıyla ara ara güncellenir. Bu nedenle güncel bilgisayarı hızlandırma yöntemleri arasında bilgisayarı düzenli olarak güncelleme adımı da yer alır. Güncellemeler bilgisayar hızlandırma yolları içerisinde en sağlıklı adımlardan birisidir.

Çağa ayak uydurmak için yapılan işletim sistemi güncellemeleri bilgisayarların performansını kendiliğinden iyileştirir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..