Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Laptop ve Masaüstü

/ 4 Mart 2021 / 19.885 views / yorumsuz
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Laptop ve Masaüstü

Laptop ve masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler; bilgisayarların donanım özellikleridir. Kullanım amacı doğrultusunda gerekli donanım özellikleri değişiklik göstermektedir.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü cihazlar için işlemci, RAM, ekran kartı, pil ömrü gibi özellikler olmaktadır.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bilgisayar seçiminde önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Uzun soluklu dayanması isteneceği için işlemci ve bellek bakımından yeni ve hızlı bir bilgisayar tercih edilmelidir. Intel Core i7 işlemci ve en az DDR4 RAM olacak şekilde seçilmelidir.
  • Harici ekran kartı tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Genel kullanım veya oyun için kullananlar NVIDIA 10 serisinin kartlarından bulunduran bilgisayarları seçebilmektedirler.
  • Disk/SSD seçimi PCle NVMe SSD’den yana olmalıdır.
  • Ekran çözünürlüğü olarak full HD ya da 4K tercih edilmelidir. Oyun bilgisayarı olarak kullanacak olanların 17.3 inçten daha az olmayan bilgisayarları tercih etmeleri gerekmektedir.
  • Klavyenin ergonomik olmasına özen gösterilmelidir. Tuşların boyutlarının, tuşlar arası mesafenin ve yüksekliklerin kullanıcının parmaklarına uygun olması gerekmektedir.
  • Güvenlik amacı ile parmak izi, yüz tanıma gibi ek özelliklerin olması da tercih sebebi olabilmektedir.
  • Pil ömrüne bakarak en uzun pil ömrü sunan modeller tercih edilmelidir. Ofis kullanımında ortalama 12 saati çıkartması idealdir.
  • Boyut ve ağırlık tercihi kullanım alanına göre yapılmalıdır. İnce ve hafif modeller daha ergonomik olmaktadır.
  • Güçlü markaların hoparlörlerini taşıyan bilgisayar modelleri ile yüksek ses kalitesi yakalanabilmektedir.

Bilgisayar Alırken Kullanım Amacı Nasıl Belirlenmelidir

Kullanım amacına göre bilgisayar seçmek, alınacak olan bilgisayardan verim alınabilmesi açısından önemli olmaktadır. Genel kullanım amacı ile bilgisayar almak isteyenler bilgisayarlarını hemen hemen her platformda kullanacakları için yüksek performans sunan modellere yönelmelidirler.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü bilgisayarları oyun amaçlı alanların oyunlarda problem çıkartmayacak hızlı bilgisayarları seçmeleri gerekmektedir. Ofis kullanımı için bilgisayar arayanların performans bakımından güçlü olmasının yanı sıra kolay taşınabilir olan bilgisayarları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Bilgisayar Alırken Seçenekler Nasıl Filtrelenmelidir?

Bilgisayar seçerken filtreleme yapmak, ihtiyaç duyulan bilgisayara daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Öncelikle kişinin bütçe belirlemesi gerekmektedir.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü için belirlediği özelliklere göre fiyat aralığını belirledikten sonra filtreleme yapmalıdır.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..
Oyuncu Telefonu – Oyun İçin En İyi Telefonlar
Oyuncu telefonu olarak seçilebilecek en iyi telefonlara örnekler aşağıdaki gibidir: ROG Phone 2 Black Shark 3 Nubia Red Magic 5G Razer Phone 2 Oyuncu telefonu seçilirken yüksek donanım özelliklerinin yanı..