Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Laptop ve Masaüstü

/ 4 Mart 2021 / 19.889 views / yorumsuz
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Laptop ve Masaüstü

Laptop ve masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler; bilgisayarların donanım özellikleridir. Kullanım amacı doğrultusunda gerekli donanım özellikleri değişiklik göstermektedir.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü cihazlar için işlemci, RAM, ekran kartı, pil ömrü gibi özellikler olmaktadır.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bilgisayar seçiminde önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Uzun soluklu dayanması isteneceği için işlemci ve bellek bakımından yeni ve hızlı bir bilgisayar tercih edilmelidir. Intel Core i7 işlemci ve en az DDR4 RAM olacak şekilde seçilmelidir.
  • Harici ekran kartı tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Genel kullanım veya oyun için kullananlar NVIDIA 10 serisinin kartlarından bulunduran bilgisayarları seçebilmektedirler.
  • Disk/SSD seçimi PCle NVMe SSD’den yana olmalıdır.
  • Ekran çözünürlüğü olarak full HD ya da 4K tercih edilmelidir. Oyun bilgisayarı olarak kullanacak olanların 17.3 inçten daha az olmayan bilgisayarları tercih etmeleri gerekmektedir.
  • Klavyenin ergonomik olmasına özen gösterilmelidir. Tuşların boyutlarının, tuşlar arası mesafenin ve yüksekliklerin kullanıcının parmaklarına uygun olması gerekmektedir.
  • Güvenlik amacı ile parmak izi, yüz tanıma gibi ek özelliklerin olması da tercih sebebi olabilmektedir.
  • Pil ömrüne bakarak en uzun pil ömrü sunan modeller tercih edilmelidir. Ofis kullanımında ortalama 12 saati çıkartması idealdir.
  • Boyut ve ağırlık tercihi kullanım alanına göre yapılmalıdır. İnce ve hafif modeller daha ergonomik olmaktadır.
  • Güçlü markaların hoparlörlerini taşıyan bilgisayar modelleri ile yüksek ses kalitesi yakalanabilmektedir.

Bilgisayar Alırken Kullanım Amacı Nasıl Belirlenmelidir

Kullanım amacına göre bilgisayar seçmek, alınacak olan bilgisayardan verim alınabilmesi açısından önemli olmaktadır. Genel kullanım amacı ile bilgisayar almak isteyenler bilgisayarlarını hemen hemen her platformda kullanacakları için yüksek performans sunan modellere yönelmelidirler.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü bilgisayarları oyun amaçlı alanların oyunlarda problem çıkartmayacak hızlı bilgisayarları seçmeleri gerekmektedir. Ofis kullanımı için bilgisayar arayanların performans bakımından güçlü olmasının yanı sıra kolay taşınabilir olan bilgisayarları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Bilgisayar Alırken Seçenekler Nasıl Filtrelenmelidir?

Bilgisayar seçerken filtreleme yapmak, ihtiyaç duyulan bilgisayara daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Öncelikle kişinin bütçe belirlemesi gerekmektedir.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli laptop ve masaüstü için belirlediği özelliklere göre fiyat aralığını belirledikten sonra filtreleme yapmalıdır.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..