Gündem Sağlık

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

Bebeklerde uyku düzeni günde ortalama 16 saat uyumalarına imkan verecek şekilde olmalıdır. İleri yaşlarda bebeklerin uyku süresi azalacaktır. Bebekler uyku süresi boyunca 4 ile 6 sefer arası uyanırlar ve bu normal kabul edilir.

Bebeklerde uyku düzeni oluşturulması son derece önemlidir çünkü uyku beyin ve beden gelişimi için en temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. Bebeklerin gelişmesi için gerekli olan hormon, onlar uyurken salgılanmaktadır. Uyku problemi olan bebeklerde bu hormon yeteri kadar salgılanmayacaktır.

Bebekler için Sağlıklı Uyku Saatleri Ne Kadar?

uyumayan çocuk

Bebeklerde uyku saatleri kaç aylık olduklarına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin yeni doğan bir bebek için günde 12 ile 16 saat arasında uyku gerekirken, 2 ile 3 aylık dönem arasında 3 ile 4 saat aralıksız uyku yeterli olur. Bebek beslenmek için uykudan uyanacaktır.

Bu aylar arasında bebeklerin aktif uyku süresi yüzde 43’e kadar düşer. Bu süre bebekler 3 aylık olduklarında değişiklik gösterir. 3 aylık bebekler gecenin yüzde 71’i süresinde uyurlar. Örneklerden anlaşılacağı üzere bebekler için uyku düzeni kaç aylık oldukları ile yakından alakalıdır.

Bebeklerin Sağlıklı bir Uyku Çekmesi için Nasıl Hazırlık Yapılır?

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

Bebeklerde uyku hazırlığı karınlarının doyurulması ve altının temiz tutulması ile başlar. Bebek büyüdükçe uyku hazırlığı için yapmanız gereken daha fazla şey olacaktır. Çünkü bebekler büyüdükçe kendilerini dış dünyaya daha fazla açmaya başlayacaklardır.

Özellikle televizyon sesi, odada bulunan insanların konuşması vb. gürültüler bebeğin uykuya dalmasını zorlaştıracaktır. Bebeğin sağlıklı bir uyku çekmesi için onu seslerden uzaklaştırın ve odanın sıcaklığını ideal seviyeye yani 20 derece ile 24 derece arasında bir yere getirin.

Bebeklerin Uyku Düzeni Neden Bozulur?

bebeklerde uyku düzensizliği

Bebeklerde uyku düzenin bozulması özellikle gaz ağrısından kaynaklanmaktadır. Ayrıca uyku düzeni ebeveynlerden ayrı kalma endişesi varsa da bozulabilir. İnek sütü alerjisi gibi besin alerjileri minik bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Bebeklerin kötü tepki verdikleri besinlerden uzak tutulması onların genel anlamda rahat edebilmeleri ve elbette sağlıklı bir şekilde uyumaları için önemlidir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL