Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

/ 22 Haziran 2020 / 2.208 views / yorumsuz
Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

Bebeklerde uyku düzeni günde ortalama 16 saat uyumalarına imkan verecek şekilde olmalıdır. İleri yaşlarda bebeklerin uyku süresi azalacaktır. Bebekler uyku süresi boyunca 4 ile 6 sefer arası uyanırlar ve bu normal kabul edilir.

Bebeklerde uyku düzeni oluşturulması son derece önemlidir çünkü uyku beyin ve beden gelişimi için en temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. Bebeklerin gelişmesi için gerekli olan hormon, onlar uyurken salgılanmaktadır. Uyku problemi olan bebeklerde bu hormon yeteri kadar salgılanmayacaktır.

Bebekler için Sağlıklı Uyku Saatleri Ne Kadar?

uyumayan çocuk

Bebeklerde uyku saatleri kaç aylık olduklarına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin yeni doğan bir bebek için günde 12 ile 16 saat arasında uyku gerekirken, 2 ile 3 aylık dönem arasında 3 ile 4 saat aralıksız uyku yeterli olur. Bebek beslenmek için uykudan uyanacaktır.

Bu aylar arasında bebeklerin aktif uyku süresi yüzde 43’e kadar düşer. Bu süre bebekler 3 aylık olduklarında değişiklik gösterir. 3 aylık bebekler gecenin yüzde 71’i süresinde uyurlar. Örneklerden anlaşılacağı üzere bebekler için uyku düzeni kaç aylık oldukları ile yakından alakalıdır.

Bebeklerin Sağlıklı bir Uyku Çekmesi için Nasıl Hazırlık Yapılır?

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Saatleri

Bebeklerde uyku hazırlığı karınlarının doyurulması ve altının temiz tutulması ile başlar. Bebek büyüdükçe uyku hazırlığı için yapmanız gereken daha fazla şey olacaktır. Çünkü bebekler büyüdükçe kendilerini dış dünyaya daha fazla açmaya başlayacaklardır.

Özellikle televizyon sesi, odada bulunan insanların konuşması vb. gürültüler bebeğin uykuya dalmasını zorlaştıracaktır. Bebeğin sağlıklı bir uyku çekmesi için onu seslerden uzaklaştırın ve odanın sıcaklığını ideal seviyeye yani 20 derece ile 24 derece arasında bir yere getirin.

Bebeklerin Uyku Düzeni Neden Bozulur?

bebeklerde uyku düzensizliği

Bebeklerde uyku düzenin bozulması özellikle gaz ağrısından kaynaklanmaktadır. Ayrıca uyku düzeni ebeveynlerden ayrı kalma endişesi varsa da bozulabilir. İnek sütü alerjisi gibi besin alerjileri minik bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Bebeklerin kötü tepki verdikleri besinlerden uzak tutulması onların genel anlamda rahat edebilmeleri ve elbette sağlıklı bir şekilde uyumaları için önemlidir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..