Askıya Alınan Facebook Hesabı Kurtarma

/ 30 Aralık 2019 / / yorumsuz
Askıya Alınan Facebook Hesabı Kurtarma

Facebook, bazı gerekli hallede kullanıcılarının hesaplarını kısıtlayabilir ya da kapatabilir. Bu gerekli hallerin neler olduğu, hesap açılında yer alan bilgilendirme formunda detaylı olarak anlatılır.

Eğer yasaya aykırı hareketlerde bulunuyorsanız, başkalarının fikir ve düşüncelerini ihlal ediyor ya da engelliyorsanız, taciz eden içerikler paylaşıyor ya da hareketler yapıyorsanız, bu gibi durumlarda Facebook hesabınız askıya alınabilir.

Bu durumda askıya alınan hesabı kurtarma için yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunur.

Askıya alınan Facebook hesabı kurtarma için neler yapılabilir?

face

Facebook hesabı kurtarma için birden fazla yöntem deneyebilirsiniz. İlk olarak hesabınızın geri verilmesini talep edebilirsiniz.

Bu talebi, Facebook destek merkezine iletmeniz gerekir. Bu durumda size, hesabınızın neden kapatıldığı ya da açılıp açılmayacağı hakkında bilgi verilir.

İkinci Facebook hesabı açın;

facebook kurma

Hesabınıza askıya alındıysa ve geri verilemeyeceği bildirildiyse, yeni bir Facebook hesabı açabilirsiniz. Arkadaşlarınızı tekrar ekleyebilir ve Facebook kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Şifrenizden dolayı hesabınız askıya alındıysa;

facebook şifre sıfırla

Facebook şifreniz çalındıysa ya da şifrenizi unuttuysanız ve birkaç kez yanlış giriş yaptıysanız da hesabınız akıya alınır. Facebook şifrem değişmiş nasıl geri alabilirim diyorsanız, hesap kurtarma seçeceklerini deneyebilirsiniz.

Hesabınızı başka bir mail adresine yönlendirebilir, şifrenizin kayıtlı cep olan cep telefonunuza gönderilmesini isteyebilir ya da güvenlik sorularını doğru yanıtlayarak hesabınızı geri alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız da aynı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Facebook hangi durumlarda hesabınızı askıya alır?

facebook kurucusu

Facebook, kullanıcılarının düşünce ve fikirlerini paylaşırken rahat olmalarını ister. Aynı zamanda özgür davranmalarını ve güvende hissetmelerini de sağlar.

Bu kurallara uymayan kişilerin ise hesaplarını askıya alarak ya da kapatarak cezalandırır. Facebook askıya alma nedenleri ise şöyledir;

  • Topluluk ilkelerine uyumamak
  • Koşulların ve ilkelerin açıkça ya da sürekli olarak ihlal edilmesi
  • Kişilerin fikir haklarının sürekli olarak ihlal edilmesi
  • Yasallarla belirlenmiş olan yasak paylaşımların ya da eylemelerin yapılması
  • Sahte isimle hesap açıldığının tespit edilmesi
  • Başka birinin kimliğine bürünülmesi
  • Diğer kişilerle reklam, tanıtım, taciz ve diğer izin verilmeyen haller için iletişim kurulduğunun tespit edilmesi

Yukarıdaki durumlarını gerçekleşmesi halinde Facebook hesap silme cezası da verebilir. Facebook hesabının askıya alınması ya da silinmesi durumunda ise tarafınıza bir bildirim yapılır.

Askıya alınan Facebook hesabı kurtarma için başvuru yaptığınızda geçmiş paylaşımlarınıza ve hesabınıza incelemeye alınır. Hatalı olarak hesabınız kapatıldıysa ya da askıya alındıysa, Facebook ekibi tarafından hesabınız iade edilir.