Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

/ 3 Aralık 2020 / 6.929 views / yorumsuz
Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler, sonrasında araç kullanılırken sürpriz problemler ile karşılaşılmaması için önemli olmaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevaplarına bakıldığında; kapora dolandırıcılığına ve noter süreçlerine dikkat ederek araba alımı yapılmalıdır. Ayrıca eğer ikinci el araç alınıyor ise; araç alım sürecinde dikkat edilmesi gereken çok sayıda durum bulunmaktadır.

Araba Alırken Aracın Kimden Alındığına Dikkat Edilmeli

Aracın kimden alındığının önemi, sonrasında araç ile ilgili bir problem yaşanmaması için oldukça büyük olmaktadır. Ruhsat sahibinin sorgulanması, ruhsat sahiplik yılı ve kaç yıldır mevcut kullanıcıda olduğu gibi bilgiler edinilmelidir. Ayrıca aracın kaç yıldır kaskolu olarak kullanıldığı da öğrenilmelidir.

Aracın Fiziki Durumuna Bakılmalı

Araç için kaporta ekspertizi yapılması, güven ortamının oluşturulabilmesi için önemli olmaktadır. Park yeri bulunamadığın veya trafik aşırı yoğun olduğunda, araçların hafif çizik almalarına neden olabilecek bazı durumlar oluşabilmektedir.

Satıcılar bazı durumlarda bu tarz bilgileri alıcılardan saklayabilmektedir. Ancak ekspertiz firmaları ile iletişime geçerek aracın fiziki durumuna baktırıldığında, daha şeffaf bilgi edinilebilmektedir.

Aracın Mekanik Durumu ve Motoru Kontrol Ettirilmeli

Arabanın motor ve mekanik durumunun incelenmesi, mekanik aksamının doğru çalıştığından emin olabilmek açısından oldukça önemli olmaktadır.

Özellikle ikinci el araç alacak olanlar için araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun dikkat edilmesi oldukça önemli olan bir cevabıdır. Aracı kullanmaya başlayınca ilerleyen zamanlarda plansız masrafların çıkmaması için dikkat edilmelidir.

Arabanın Lastik Durumu Kontrol Edilmeli

Araç lastiğinin kontrol edilmesi, arabanın tam performans gösterebilmesi için önemli olmaktadır. Ayrıca yaşanabilecek bazı kazaların önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

Lastiklerin belirli standartlar dahilinde olması gerektiği için diş derinliklerinin yasal aşınma sınırı 1.6 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde aracın muayeneden geçemeyeceğinin bilincinde olunmalıdır.

Aracın Kilometresine Bakılmalı

Arabanın kilometresinin kontrol edilmesi motor kullanımı ve yürür aksamların yıpranma durumları ile ilgili daha şeffaf bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevapları içerisinden en önemlilerden biri olan kilometre kontrolü ile satıcıların yanlış beyanda bulunup bulunmadığı da teyit edilebilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..