Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

/ 3 Aralık 2020 / 6.931 views / yorumsuz
Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler, sonrasında araç kullanılırken sürpriz problemler ile karşılaşılmaması için önemli olmaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevaplarına bakıldığında; kapora dolandırıcılığına ve noter süreçlerine dikkat ederek araba alımı yapılmalıdır. Ayrıca eğer ikinci el araç alınıyor ise; araç alım sürecinde dikkat edilmesi gereken çok sayıda durum bulunmaktadır.

Araba Alırken Aracın Kimden Alındığına Dikkat Edilmeli

Aracın kimden alındığının önemi, sonrasında araç ile ilgili bir problem yaşanmaması için oldukça büyük olmaktadır. Ruhsat sahibinin sorgulanması, ruhsat sahiplik yılı ve kaç yıldır mevcut kullanıcıda olduğu gibi bilgiler edinilmelidir. Ayrıca aracın kaç yıldır kaskolu olarak kullanıldığı da öğrenilmelidir.

Aracın Fiziki Durumuna Bakılmalı

Araç için kaporta ekspertizi yapılması, güven ortamının oluşturulabilmesi için önemli olmaktadır. Park yeri bulunamadığın veya trafik aşırı yoğun olduğunda, araçların hafif çizik almalarına neden olabilecek bazı durumlar oluşabilmektedir.

Satıcılar bazı durumlarda bu tarz bilgileri alıcılardan saklayabilmektedir. Ancak ekspertiz firmaları ile iletişime geçerek aracın fiziki durumuna baktırıldığında, daha şeffaf bilgi edinilebilmektedir.

Aracın Mekanik Durumu ve Motoru Kontrol Ettirilmeli

Arabanın motor ve mekanik durumunun incelenmesi, mekanik aksamının doğru çalıştığından emin olabilmek açısından oldukça önemli olmaktadır.

Özellikle ikinci el araç alacak olanlar için araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun dikkat edilmesi oldukça önemli olan bir cevabıdır. Aracı kullanmaya başlayınca ilerleyen zamanlarda plansız masrafların çıkmaması için dikkat edilmelidir.

Arabanın Lastik Durumu Kontrol Edilmeli

Araç lastiğinin kontrol edilmesi, arabanın tam performans gösterebilmesi için önemli olmaktadır. Ayrıca yaşanabilecek bazı kazaların önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

Lastiklerin belirli standartlar dahilinde olması gerektiği için diş derinliklerinin yasal aşınma sınırı 1.6 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde aracın muayeneden geçemeyeceğinin bilincinde olunmalıdır.

Aracın Kilometresine Bakılmalı

Arabanın kilometresinin kontrol edilmesi motor kullanımı ve yürür aksamların yıpranma durumları ile ilgili daha şeffaf bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevapları içerisinden en önemlilerden biri olan kilometre kontrolü ile satıcıların yanlış beyanda bulunup bulunmadığı da teyit edilebilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
En Başarılı Borsa Kanalı
En popüler Bitcoin takip kanalları yatırım konusunda takipçilerine tüyolar vermektedir. Bu kanallardan biri olan en başarılı borsa kanalı her geçen gün popülerliğine artırmaya devam etmektedir. Yaklaşık 137 bin aboneye sahip..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..