Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

/ 3 Aralık 2020 / 6.915 views / yorumsuz
Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler, sonrasında araç kullanılırken sürpriz problemler ile karşılaşılmaması için önemli olmaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevaplarına bakıldığında; kapora dolandırıcılığına ve noter süreçlerine dikkat ederek araba alımı yapılmalıdır. Ayrıca eğer ikinci el araç alınıyor ise; araç alım sürecinde dikkat edilmesi gereken çok sayıda durum bulunmaktadır.

Araba Alırken Aracın Kimden Alındığına Dikkat Edilmeli

Aracın kimden alındığının önemi, sonrasında araç ile ilgili bir problem yaşanmaması için oldukça büyük olmaktadır. Ruhsat sahibinin sorgulanması, ruhsat sahiplik yılı ve kaç yıldır mevcut kullanıcıda olduğu gibi bilgiler edinilmelidir. Ayrıca aracın kaç yıldır kaskolu olarak kullanıldığı da öğrenilmelidir.

Aracın Fiziki Durumuna Bakılmalı

Araç için kaporta ekspertizi yapılması, güven ortamının oluşturulabilmesi için önemli olmaktadır. Park yeri bulunamadığın veya trafik aşırı yoğun olduğunda, araçların hafif çizik almalarına neden olabilecek bazı durumlar oluşabilmektedir.

Satıcılar bazı durumlarda bu tarz bilgileri alıcılardan saklayabilmektedir. Ancak ekspertiz firmaları ile iletişime geçerek aracın fiziki durumuna baktırıldığında, daha şeffaf bilgi edinilebilmektedir.

Aracın Mekanik Durumu ve Motoru Kontrol Ettirilmeli

Arabanın motor ve mekanik durumunun incelenmesi, mekanik aksamının doğru çalıştığından emin olabilmek açısından oldukça önemli olmaktadır.

Özellikle ikinci el araç alacak olanlar için araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun dikkat edilmesi oldukça önemli olan bir cevabıdır. Aracı kullanmaya başlayınca ilerleyen zamanlarda plansız masrafların çıkmaması için dikkat edilmelidir.

Arabanın Lastik Durumu Kontrol Edilmeli

Araç lastiğinin kontrol edilmesi, arabanın tam performans gösterebilmesi için önemli olmaktadır. Ayrıca yaşanabilecek bazı kazaların önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

Lastiklerin belirli standartlar dahilinde olması gerektiği için diş derinliklerinin yasal aşınma sınırı 1.6 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde aracın muayeneden geçemeyeceğinin bilincinde olunmalıdır.

Aracın Kilometresine Bakılmalı

Arabanın kilometresinin kontrol edilmesi motor kullanımı ve yürür aksamların yıpranma durumları ile ilgili daha şeffaf bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevapları içerisinden en önemlilerden biri olan kilometre kontrolü ile satıcıların yanlış beyanda bulunup bulunmadığı da teyit edilebilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Bankaların Kredi Faiz Oranları – Kredi Faizleri Ne Kadar
Bankaların kredi faiz oranları; talep edilen kredi tutarına, kredi vadesine ve kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notlarına göre değişiklik göstermektedir. Bankaların kredi faiz oranları ile ilgili net bir bilgi alınabilmesi..
Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları – Konut Kredi Faiz Oranları
Bankaların konut kredisi faiz oranları; bankaların hizmet politikalarına, alınacak olan kredi tutarına, tercih edilen vadeye, hayat sigortası yaptırıp yaptırılmayacağına, başvuru sahibinin kredi notuna ve aylık gelir seviyesine göre değişiklik göstermektedir...
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Gelir belgesiz kredi veren bankalar aşağıda belirtilmiştir: Odeabank Türkiye Ekonomi Bankası Enpara ING Bank Garanti BBVA Akbank Aktifbank Gelir belgesiz kredi veren bankalar; başvuru sahiplerinde banka müşterisi olma özelliği aramaktadırlar...