Antrenman Sonrası Beslenme-Yağsız Kas Kütlesi İçin

/ 17 Mayıs 2019 / 5.527 views / yorumsuz
Antrenman Sonrası Beslenme-Yağsız Kas Kütlesi İçin

Antrenman sonrası beslenme, konusu, fitness’ta çokça konuşulan konular arasında. İlgili araştırma içeriğinin daha çok yağsız kas kütlesini korumak isteyenler için olduğunu, belirtmek de fayda var. Bu antrenman sonrası beslenme modelinin, spor bilimlerindeki adı, metabolik beslenme olarak da geçmektedir.

Antrenman etkisini arttırmak için glikojen yedeklerinin öneminden ötürü araştırmacılar antrenman sonrası karbonhidratlar ile proteinlerin birlikte tüketiminin (Ivy vd. 2002), glikoz taşıyıcıları (GLUT1, GLUT2, GLUT4), karbonhidrat metabolizması, heksokinaz ve glikojen sentez düzeyleri de dahil olmak üzere, insülin üzerine etkisi konusunda detaya inmişlerdir.

Antrenmandan Sonra Vücut Ne İster-Ne Durumdadır?

İyi bir antrenman uygulamasının saatlerce insülin duyarlılığını arttırdığı bilinmektedir (Cartea vd. 1989, Henrinksen 2002). Kuvvet dayanıklılık antrenmanlarının genel olarak kas ve karaciğerdeki glikoz yedeklerinin doldurulması için önemli olan glikojen düzeyini ve toplam enerji düzeyini düşürmektedir (Roy ve Tarnopolsky 1998).
.
Antrenmandan sonra vücut ne ister? Glikoz alımını ve glikojen sentezi antrenman sonrasında insülin düzeyinin yükselmesine ve buna bağlı olarak da kas glikojen konsantrasyonunun ve glikoz sentezinin düşürülmesine neden olmaktadır. Böylece kas glikojen konsantrasyonu antrenman sonrasında insülin duyarlılığında ani artışın nedeni olmaktadır (Derave ve ark 1999). Araştırmalar, antrenman sonrası beslenme, sorusunun cevabını detaylarıyla sunmuştur.

Bu nedenle antrenman sonrasında yüksek karbonhidrat alımı, glikojenin yeniden sentez edilmesine ve antrenmana bağlı olarak artan insülin duyarlılığını da engellemektedir (Kawanaka ve ark 1999). Protein, insülini uyarmadığı için, antrenmandan hemen sonra protein ve sağlıklı yağlar alınması, en uygun beslenme yöntemi olacaktır.

Antrenman Sonrası Beslenme Önerileri

Antrenmandan sonra ne tüketilmeli? Sonuç olarak, antrenman sonrası karbonhidrat zorunlu değildir ya da tüketiminde nokta atışı yapılmalıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi protein, insülini devreye almayacağı için, antrenmandan hemen sonra protein tüketilebilir.

Antrenman sonrası beslenme, sorusunu özetleyecek olursak, karbonhidratı düşük, yağı yüksek oranda tüketmek de fayda var. Örneğin, vücut ihtiyacına göre protein miktarı, 50gram karbonhidrat, karbonhidratın 2-3 katı kadar da yağ tüketilebilir. Bu yağların önemli bir kısmı, doymamış yararlı yağlardan oluşmalıdır.

Fiziksel olarak daha iri olmak isteyenler ya da bulk dönemi gibi dönemlerde olan sporcular, karbonhidratı daha yüksek oranda tüketebilir. Buna bağlı olarak da yağı, düşük oranda tüketmelidirler. İlgili antrenman sonrası beslenme, araştırmasının yağsız kat kütlesini korumak ya da artırmak üzerine olduğunu tekrar belirtmek isteriz.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Karın Kası Hareketleri – Karın Kası Egzersizleri İsimleri
Karın kası hareketleri ve karın kası egzersizleri programı alt, üst karın kaslarını çalıştırmak için çok etkili ve yararlı olacaktır. İsimleri ile verilen mide hareketleri spor salonunda ya da evde yapılabilir...
Bacak Hareketleri Fitness – Bacak Egzersizleri Resimli
Bacak hareketleri fitness, bacak egzersizleri resimli, konusunda uygunluğunuza göre belirtilen hareketler evde ya da spor salonunda yapılabilir. İsimleri ile verilen egzersizler bacak sıkılaştırma, iç bacak hareketleri ya da programa göre..
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Resimli – Kanat Kası Hareketleri
Sırt kası geliştirme hareketleri resimli ve kanat kası hareketleri evde dambıl ile ya da spor salonunda makine ile çalıştırılabilir. Resimli anlatım ile kanat hareketleri aşağıda verilmiştir ve bu egzersizleri uygulayarak..
Evde Göğüs Kası Geliştirme – Göğüs Kası Hareketleri
Evde göğüs kası geliştirme, zor görülmesine rağmen aslında göğüs hareketleri, programı ile bir o kadar kolay olacaktır. Evde göğüs kasını geliştirmek isteyen kadın ve erkek sporcular göğüs kası hareketleri konusuna..
Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer
Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi..
Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli
Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de..