Gündem

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Günümüzde, boşanan evliliklerin sayısı artış göstermiştir. Eşlerin birbirinden tazminat isteyebilmesi ise boşanma nedenine göre farklılık gösterir. Boşanma nedenleri, kanunda sıralanmıştır. Aldatma konusu ise zinaya bağlı olarak boşanma davasına girer. Bu konu, kanunda ilk sırada yer almaktadır. Öyle ki, tecavüz ve darp gibi sebeplerden daha önce gelmektedir. Aldatan eşlerden tazminat istenmesi de söz konusudur. Aldatılan eşlerin en çok araştırma yaptıkları konu ise “aldatan eş ne kadar tazminat öder” konusudur.

Aldatan eş ne kadar tazminat öder, tazminat miktarı nasıl belirlenir?

aldatan eşin ne kadar tazminat ödeyeceği nasıl belirlenir?

Aldatan eşlerin ödeyeceği tazminat miktarı için belirli bir sınırlama yoktur. Aldatılan taraf, boşanma sürecinde karşı tarafa hem maddi hem de manevi tazminat davası açabilir. Bu durumda aldatan eşler tazminat ve nafaka ödemek zorunda kalır. Son zamanlarda mahkemeler tarafından oldukça yüklü tazminatlar ve nafaka belirlemesi yapılmıştır.

Aldatma tazminat miktarı eşlerin kaç yıldır evli olduklarına, ekonomik durumlarına, sosyal durumlarına ve çocuk sayılarına göre değişmektedir. Hâkim tarafından karar verilecek olan tazminat miktarı, aldatan eşin işine yani ekonomik duruma göre yüksek ya da düşük olabilir. Nafaka tutarı ise asgari geçimini sağlayacak derecede ve çocuk sayısına bağlı olarak belirlenmektedir.

Aldatma sonucunda aldatan eşin birlikte olduğu kişiden de tazminat alınabilir mi?

kocasının yanında aldatan kadın

Eşlerden birinin aldatması, duygusal ya da cinsel olarak başka biriyle birlikte olması anlamına gelir. Bu durum aldatılan eşin manevi olarak zarar görmesine ve evliliklerin sarsılmasına neden olur. Sevgili olarak nitelendirilen kişi ise bu durumda yuva yıkan kişidir. Aldatılan eşlerin en büyük isteklerinden biri de eşinin kendisini aldattığı kişinin de zarar görmesidir. Bu nedenle hem eşine hem de aldattığı kişiye tazminat davası açanların sayısı oldukça fazladır. Yargıtay, daha önceki yıllarda hem eşe hem de sevgiliye karşı dava açma talebini kabul ediyordu ancak 2015 yılında çıkarılan kanun ile bu durum ortadan kalkmıştır. Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası 2017 yılında biri tarafından açılmış ve bu dava reddedilmiştir.

Aldatan eşe tazminat davası açma koşulları nelerdir?

boşanma davası

  • Mahkeme tarafından boşanmada aldatma delilleri kabul edildiyse ve boşanma gerçekleştiyse, maddi ve manevi tazminat davası açmak için 1 yıllık hakkınız bulunmaktadır. Boşanmanın ardından bir yıl süre içinde tazminat davası açabilir ve kanuna uygun olan miktarlarda tazminatınızı alabilirsiniz.

 

  • Aldatan eşe tazminat davası açılabilmesi için aldatma eyleminin gerçekleştiği sırada eşlerin evli olması gerekir. Boşanma davası devam ederken bile eşlerin sadakat yükümlüğünü yerine getirmesi gerekir. Eğer boşanma davası sırasında bile aldatma durumu gerçekleştiyse, bu durum mahkemeye sunulabilir ve tazminat istenebilir.

 

  • Zina davası tazminat miktarı belirlenebilmesi için açılan bu davada söz konusu olan aldatmanın cinsel ilişki olarak aldatma olması gerekir. Eşlerden biri cinsel olarak aldatmadıysa, tam olarak aldatma sayılmaz.

 

  • Bu tür tazminat davalarında aldatan eşin kusurlu olması, aldatma sırasında kendi isteği ile hareket etmesi gerekir.

 

  • Aldatılan eşin boşanma ve tazminat davası açabilmesi için aldatmayı öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içinde, zina eyleminin tarihinden itibaren de 5 yıl içinde dava açması gerekir. Bu süreler geçirildiğinde boşanma ve tazminat isteme hakkı ortadan kalkar.

 


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL