Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

/ 17 Ağustos 2019 / 56 views / yorumsuz
Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Günümüzde, boşanan evliliklerin sayısı artış göstermiştir. Eşlerin birbirinden tazminat isteyebilmesi ise boşanma nedenine göre farklılık gösterir. Boşanma nedenleri, kanunda sıralanmıştır. Aldatma konusu ise zinaya bağlı olarak boşanma davasına girer. Bu konu, kanunda ilk sırada yer almaktadır. Öyle ki, tecavüz ve darp gibi sebeplerden daha önce gelmektedir. Aldatan eşlerden tazminat istenmesi de söz konusudur. Aldatılan eşlerin en çok araştırma yaptıkları konu ise “aldatan eş ne kadar tazminat öder” konusudur.

Aldatan eş ne kadar tazminat öder, tazminat miktarı nasıl belirlenir?

aldatan eşin ne kadar tazminat ödeyeceği nasıl belirlenir?

Aldatan eşlerin ödeyeceği tazminat miktarı için belirli bir sınırlama yoktur. Aldatılan taraf, boşanma sürecinde karşı tarafa hem maddi hem de manevi tazminat davası açabilir. Bu durumda aldatan eşler tazminat ve nafaka ödemek zorunda kalır. Son zamanlarda mahkemeler tarafından oldukça yüklü tazminatlar ve nafaka belirlemesi yapılmıştır.

Aldatma tazminat miktarı eşlerin kaç yıldır evli olduklarına, ekonomik durumlarına, sosyal durumlarına ve çocuk sayılarına göre değişmektedir. Hâkim tarafından karar verilecek olan tazminat miktarı, aldatan eşin işine yani ekonomik duruma göre yüksek ya da düşük olabilir. Nafaka tutarı ise asgari geçimini sağlayacak derecede ve çocuk sayısına bağlı olarak belirlenmektedir.

Aldatma sonucunda aldatan eşin birlikte olduğu kişiden de tazminat alınabilir mi?

kocasının yanında aldatan kadın

Eşlerden birinin aldatması, duygusal ya da cinsel olarak başka biriyle birlikte olması anlamına gelir. Bu durum aldatılan eşin manevi olarak zarar görmesine ve evliliklerin sarsılmasına neden olur. Sevgili olarak nitelendirilen kişi ise bu durumda yuva yıkan kişidir. Aldatılan eşlerin en büyük isteklerinden biri de eşinin kendisini aldattığı kişinin de zarar görmesidir. Bu nedenle hem eşine hem de aldattığı kişiye tazminat davası açanların sayısı oldukça fazladır. Yargıtay, daha önceki yıllarda hem eşe hem de sevgiliye karşı dava açma talebini kabul ediyordu ancak 2015 yılında çıkarılan kanun ile bu durum ortadan kalkmıştır. Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası 2017 yılında biri tarafından açılmış ve bu dava reddedilmiştir.

Aldatan eşe tazminat davası açma koşulları nelerdir?

boşanma davası

  • Mahkeme tarafından boşanmada aldatma delilleri kabul edildiyse ve boşanma gerçekleştiyse, maddi ve manevi tazminat davası açmak için 1 yıllık hakkınız bulunmaktadır. Boşanmanın ardından bir yıl süre içinde tazminat davası açabilir ve kanuna uygun olan miktarlarda tazminatınızı alabilirsiniz.

 

  • Aldatan eşe tazminat davası açılabilmesi için aldatma eyleminin gerçekleştiği sırada eşlerin evli olması gerekir. Boşanma davası devam ederken bile eşlerin sadakat yükümlüğünü yerine getirmesi gerekir. Eğer boşanma davası sırasında bile aldatma durumu gerçekleştiyse, bu durum mahkemeye sunulabilir ve tazminat istenebilir.

 

  • Zina davası tazminat miktarı belirlenebilmesi için açılan bu davada söz konusu olan aldatmanın cinsel ilişki olarak aldatma olması gerekir. Eşlerden biri cinsel olarak aldatmadıysa, tam olarak aldatma sayılmaz.

 

  • Bu tür tazminat davalarında aldatan eşin kusurlu olması, aldatma sırasında kendi isteği ile hareket etmesi gerekir.

 

  • Aldatılan eşin boşanma ve tazminat davası açabilmesi için aldatmayı öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içinde, zina eyleminin tarihinden itibaren de 5 yıl içinde dava açması gerekir. Bu süreler geçirildiğinde boşanma ve tazminat isteme hakkı ortadan kalkar.

 


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..