Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

/ 7 Aralık 2019 / / yorumsuz
Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Akıllı telefon alırken, en önemli ölçüt elbette fiyat ve performans. Fiyatına göre telefondan alınan performans kullanıcılar için telefon alırken en önemli faktör oluyor.

Akıllı telefon alırken ağırlığıyla ve limitli işlemcisiyle kullanıcıları üzmeyecek, diğer taraftan da yüksek fiyatlar ödemeden sahip olunabilecek cep telefonları, piyasada oldukça rağbet görüyor.

Teknoloji bu kadar gelişmemişken, özellikleri tatmin edici ve kullanım ömrü uzun olan telefonlar oldukça pahalıydı. Bu nedenle yıllar boyunca uygun fiyat olduğu için düşük kaliteli cihazlarla uğraşmak zorunda kalındı.

Özellikle son yıllarda Çin girişimcilerin de akıllı telefon işine girmesi ile beraber bu durum büyük oranda değişti. Artık çok fazla para ödemeden, batarya, kapanma ya da yavaşlama sorunu yaşamadan son model akıllı telefonlar alabilmek mümkün.

Huawei P Smart 2019

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Huawei P Smart, 2019 yılında piyasaya sürdüğü modeli ile rakipleri arasında açık ara ön plana çıkıyor. Telefon, 160 gr ağırlığında piyasaya sunuldu.

Huawei P Smart 2019,  155.2 x 73.4 x 8mm boyutları ile kullanıcılara günümüzde orta büyüklükte telefon imkanı sağlıyor.

İşletim  sistemi olarak Huawei P Smart 2019’da Android 9 kullanılıyor. Büyük ekran sevenler için 6.21 inç olarak piyasaya sürülen P Smart 2019, 1080 x 2340 çözünürlük ile ekranın hakkını veriyor.

Huawei  P Smart 2019, 3 GB RAM ve 32 ya da 64 GB hafıza seçenekleri ile satışa sunuluyor.  Bataryası 3,400mAh  olan telefonun arka kamerası 13MP + 2MP, ön kamerası ise 8 / 16MP.

Huawei P Smart 2019 Satış Fiyatı

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Huawei P Smart’ın fiyatı  ve Honor 10 Lite fiyatı arasında çok az fark bulunmaktadır. Ancak P Smart tasarım olarak daha çok beğenilmektedir. Satış fiyatı ise 1350-1500 TL arasındadır.

Nokia 5.1

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Nokia 5.1, Android 9 olan işletim sistemi ile Huawei P Smart ile benzer özellikler gösteriyor 5.5 inç olan ekran boyutu ile ise orta büyüklükte ekran severler için kullanım kolaylığı sağlıyor.

Çözünürlük olarak ise 1080 x 2160 olarak piyasaya sunulan Nokia 5.1, çözünürlük olarak kendi ekranının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabiliyor.

RAM olarak 2 ya 3 GB  alternatiflerinden birini kullanıcılar tercih edebiliyor. Depolama olarak ise 16 ve 32 GB olarak telefon piyasaya sunulmuş bulunuyor.

Batarya ise 2970 mAh ile performans gösteriyor.  Arka kamera 16 MP olup,  ön kamera ise 8MP.

Nokia 5.1, şu anda piyasada alınabilecek, fiyat performans olarak en iyi akıllı telefonlardan biri olarak kullanıcılara sunuluyor.

Aynı zamanda bu model, Nokia’nın en çok tercih edilen modellerinden de biri olarak gösteriliyor.

Nokia 5.1 Satış Fiyatı

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Nokia 5.1 için fiyatlar 1500-2000 TL  bandında yer alıyor.

Honor 10

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Honor 10, şu an piyasadaki en iyi Android cihazlardan bir tanesi olarak anılıyor. Bu telefon öte yandan, P20 Pro versiyonun devamı gibi düşünülmektedir.

Honor 10  piyasaya iki farklı model ile girmiş durumda. Piyasaya 4 GB veya 6 GB RAM’ın ve 64 GB ve 128 GB olarak piyasaya çıkan modeller, kullanıcının telefonda en çok kullandığı uygulamalar ya da telefonu ne için kullandığına göre farklı şekillerde tercih ediliyor.

Yapay zeka teknolojisi ile üretilen Honor 10, fotoğraf konusunda piyasadaki en iyi telefonlardan biri olarak anılıyor.

Yapay zekanın telefona kattığı güzel noktalardan biri ise,  fotoğraf çektikten sonra  telefon bunu anlayarak,  fotoğrafı bölümlendiriyor ve tek tek işleyerek daha kalitesi sonuçlar elde edilebilmesini sağlıyor.

Honor 10 Satış Fiyatı

Akıllı Telefon Fiyat Performans Karşılaştırma

Honor 10 fiyatından bağımsız değerlendirildiğinde, gelişmiş kamerası ile rakiplerinden ayrılıyor. Honor 10 akıllı telefonun Türkiye için satış fiyatı 2999 TL’den başlıyor.