Adet Bittikten Sonra Gelen Leke

/ 27 Kasım 2020 / 5.860 views / yorumsuz
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke

Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke Neden Kahverengidir

Adet bittikten sonraki kahverengi leke, kanın oksijen ile temas etmesi sebebi ile kahverengidir. Adet henüz başlamadan önce endometriyum tam dökülmeden ufak bir kanama görülür ise; bu kanama vajinada bir süre beklemektedir.

Bu bekleme sonucunda kan oksijen ile temas ettiğinde de kahverengiye dönüşmektedir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Lekenin Normal Olduğu Durumlar Nelerdir

Adet bittikten sonra gelen kahverengi lekenin normal olduğu haller aşağıdaki gibidir:

 

  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %30’unun ilk 3 aylık ara kanamaları kahverengi akıntı olarak gelebilmektedir. Ancak 2-3 ay içerisinde kahverengi lekeler görülmemeye başlamaktadır.
  • Adet bittikten sonra gelen leke, spiral kullananlarda normaldir. Spiral kullanımının ilk 3 aylık sürecinde kahverengi akıntılar normal olmaktadır.
  • Yumurtlama dönemindeki kahverengi akıntılar için endişe edilmemelidir.
  • Hamile kadınlarda hamileliklerinin ilk haftalarında görülen implantasyon kanaması normal ve fizyolojik olmaktadır. Ancak kahverengi akıntı eğer kırmızıya dönerse, o zaman endişe edilmesi gerekmektedir.
  • Smear testi ve pelvik muayene sonrasında kahverengi lekelenmeler normaldir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Lekenin Anormal Olduğu Haller Nelerdir

Adet bittikten sonra gelen kahverengi lekenin normal olmadığı durumlar aşağıda verilmiştir:

 

  • Rahim içerisinde ve rahim ağzında bulunan polipler adetin uzun görülmesine, kahverengi kanamanın görülmesine neden olmaktadır. Sorunun çözülmesi için poliplerin alınması gerekmektedir.
  • Polikistik over sendromu, adet dışı lekelenmeye neden olmaktadır. Ayrıca adet düzensizliği ile beraber ciddi sorunlar da yaratabilmektedir. İlaç ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Rahim ağzı kanseri sebebi ile adet ve cinsel ilişki sonrasında lekelenme görülmesi mümkündür.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanan kadınlarda, adet sonrasında lekelenme olabilmektedir.
  • Rahim içerisinde bulunan miyomlar, aşırı adet kanamasının olmasına ve ayrıca adet dışı dönemde de kahverengi kanamaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Adet bittikten sonra gelen leke sorunu ve çözümü için miyomun ameliyat ile çıkartılması gerekmektedir.

Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..
Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler
Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler; cildin mevsim şartlarından etkilenmemesini sağlamakta, cildi nemlendirmekte, cildin daha canlı gözükmesini sağlamaktadırlar. Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler ile cilt problemlerinin azaltılabilmesi ve hatta cilt problemlerinden..