Sağlık

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke

Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke Neden Kahverengidir

Adet bittikten sonraki kahverengi leke, kanın oksijen ile temas etmesi sebebi ile kahverengidir. Adet henüz başlamadan önce endometriyum tam dökülmeden ufak bir kanama görülür ise; bu kanama vajinada bir süre beklemektedir.

Bu bekleme sonucunda kan oksijen ile temas ettiğinde de kahverengiye dönüşmektedir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Lekenin Normal Olduğu Durumlar Nelerdir

Adet bittikten sonra gelen kahverengi lekenin normal olduğu haller aşağıdaki gibidir:

 

  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %30’unun ilk 3 aylık ara kanamaları kahverengi akıntı olarak gelebilmektedir. Ancak 2-3 ay içerisinde kahverengi lekeler görülmemeye başlamaktadır.
  • Adet bittikten sonra gelen leke, spiral kullananlarda normaldir. Spiral kullanımının ilk 3 aylık sürecinde kahverengi akıntılar normal olmaktadır.
  • Yumurtlama dönemindeki kahverengi akıntılar için endişe edilmemelidir.
  • Hamile kadınlarda hamileliklerinin ilk haftalarında görülen implantasyon kanaması normal ve fizyolojik olmaktadır. Ancak kahverengi akıntı eğer kırmızıya dönerse, o zaman endişe edilmesi gerekmektedir.
  • Smear testi ve pelvik muayene sonrasında kahverengi lekelenmeler normaldir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Lekenin Anormal Olduğu Haller Nelerdir

Adet bittikten sonra gelen kahverengi lekenin normal olmadığı durumlar aşağıda verilmiştir:

 

  • Rahim içerisinde ve rahim ağzında bulunan polipler adetin uzun görülmesine, kahverengi kanamanın görülmesine neden olmaktadır. Sorunun çözülmesi için poliplerin alınması gerekmektedir.
  • Polikistik over sendromu, adet dışı lekelenmeye neden olmaktadır. Ayrıca adet düzensizliği ile beraber ciddi sorunlar da yaratabilmektedir. İlaç ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Rahim ağzı kanseri sebebi ile adet ve cinsel ilişki sonrasında lekelenme görülmesi mümkündür.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanan kadınlarda, adet sonrasında lekelenme olabilmektedir.
  • Rahim içerisinde bulunan miyomlar, aşırı adet kanamasının olmasına ve ayrıca adet dışı dönemde de kahverengi kanamaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Adet bittikten sonra gelen leke sorunu ve çözümü için miyomun ameliyat ile çıkartılması gerekmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL