3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

/ 21 Haziran 2020 / 78 views / yorumsuz
3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

3 yaşındaki çocuğun yememesi iştahsızlığa işaret ediyor olabilir. Yemekleri zorla yedirmek, bütün gün çocukların yemek yememesi ve buna benzer şikayetler özellikle 3 yaş ve civarında sık duyulmaktadır.

Çocuklarda yemek yememek ve iştahsızlık probleminin altında farklı nedenler yatabiliyor. Prematüre doğmak ve kalp hastalıkları gibi çocuk yapıları iştahsızlığa neden olabiliyor. Bununla birlikte çocuğun hasta olması, fiziken zorlanarak beslenme gibi travmatik nedenler de çocuğun yemekten düşmesine yol açabiliyor.

Çocuğunuzu Kendi Kendine Yemeye Teşvik Edin

3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocukların kendi başına yemesi onların yemekten daha çok keyif almalarına yardımcı olabilir. Eğer bu yolu izleyecekseniz, çocuğunuzun kendi başına yiyebileceği tarza yemek hazırlamanız önemlidir.

Yemek porsiyonu ayarlarken gereksiz büyüklükte miktarlardan kaçınmak önemlidir. Eğer çocuk belli bir yemeği özellikle istemiyorsa o yemek konusunda ısrarcı olmaya devam etmeyin. Çocuklarda yemek yememek gibi bir problem varsa, aile bireylerinin aynı saatte sofraya oturması önemlidir.

Çocuğunuzla İnatlaşmanız Yardımcı Olmaz

yemek yemeyen çocuk

Çocukla inatlaşmak çocuğunuzun yemek yemesini sağlamak bir yana onu yemek yemekten daha da uzaklaştıracaktır. İnatlaşma mevcut problemin artmasına yol açar. Eğer çocuğunuza sürekli ısrar ederseniz çocuğunuz sizin bu konuda olan hassasiyetinizi anlar. Böylece size yemek üzerinden istediği her şeyi yapabileceğini düşünür.

Bu durum yemek yemenin dışında ebeveyn ile çocuk arasında daha ciddi problemlerin oluşmasına zemin hazırlar. Çocuğunuz ile inatlaşmayın ve sevmediği yemekleri ona zorla vermeye kalmayın.

Çocuğunuza Model Olduğunuzu Unutmayın

çocuğa yemek yemeyi öğretme

Anne babaların çocuğa model olması bütün aileler için geçerlidir. Eğer siz yemek konusunda düzensizseniz, sağlıksız besleniyorsanız çocuğunuzdan düzenli ve sağlıklı olmasını beklemeniz çok da gerçekçi olmayacaktır. Anne ve babanın beslenme düzeni ile çocukların beslenme düzeni arasında belirgin bir uyum vardır. Çocuklarda yemek yememek gibi bir problemi olan kişinin anne ve babası incelendiğinde bu kişilerin de yemek konusunda problemleri olması yüksek ihtimaldir.

Eğer çocuğunuzun yemek ile sağlıklı bir ilişki kurmasını istiyorsanız kendinizden başlayın. Çocuğunuzun sizin davranışlarınızı görerek tekrar ettiğini ve kendine model aldığını unutmayın. Davranışlarınız, söylediklerinizden çok daha fazla etkilidir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..