Gündem Sağlık

3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

3 yaşındaki çocuğun yememesi iştahsızlığa işaret ediyor olabilir. Yemekleri zorla yedirmek, bütün gün çocukların yemek yememesi ve buna benzer şikayetler özellikle 3 yaş ve civarında sık duyulmaktadır.

Çocuklarda yemek yememek ve iştahsızlık probleminin altında farklı nedenler yatabiliyor. Prematüre doğmak ve kalp hastalıkları gibi çocuk yapıları iştahsızlığa neden olabiliyor. Bununla birlikte çocuğun hasta olması, fiziken zorlanarak beslenme gibi travmatik nedenler de çocuğun yemekten düşmesine yol açabiliyor.

Çocuğunuzu Kendi Kendine Yemeye Teşvik Edin

3 Yaşındaki Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocukların kendi başına yemesi onların yemekten daha çok keyif almalarına yardımcı olabilir. Eğer bu yolu izleyecekseniz, çocuğunuzun kendi başına yiyebileceği tarza yemek hazırlamanız önemlidir.

Yemek porsiyonu ayarlarken gereksiz büyüklükte miktarlardan kaçınmak önemlidir. Eğer çocuk belli bir yemeği özellikle istemiyorsa o yemek konusunda ısrarcı olmaya devam etmeyin. Çocuklarda yemek yememek gibi bir problem varsa, aile bireylerinin aynı saatte sofraya oturması önemlidir.

Çocuğunuzla İnatlaşmanız Yardımcı Olmaz

yemek yemeyen çocuk

Çocukla inatlaşmak çocuğunuzun yemek yemesini sağlamak bir yana onu yemek yemekten daha da uzaklaştıracaktır. İnatlaşma mevcut problemin artmasına yol açar. Eğer çocuğunuza sürekli ısrar ederseniz çocuğunuz sizin bu konuda olan hassasiyetinizi anlar. Böylece size yemek üzerinden istediği her şeyi yapabileceğini düşünür.

Bu durum yemek yemenin dışında ebeveyn ile çocuk arasında daha ciddi problemlerin oluşmasına zemin hazırlar. Çocuğunuz ile inatlaşmayın ve sevmediği yemekleri ona zorla vermeye kalmayın.

Çocuğunuza Model Olduğunuzu Unutmayın

çocuğa yemek yemeyi öğretme

Anne babaların çocuğa model olması bütün aileler için geçerlidir. Eğer siz yemek konusunda düzensizseniz, sağlıksız besleniyorsanız çocuğunuzdan düzenli ve sağlıklı olmasını beklemeniz çok da gerçekçi olmayacaktır. Anne ve babanın beslenme düzeni ile çocukların beslenme düzeni arasında belirgin bir uyum vardır. Çocuklarda yemek yememek gibi bir problemi olan kişinin anne ve babası incelendiğinde bu kişilerin de yemek konusunda problemleri olması yüksek ihtimaldir.

Eğer çocuğunuzun yemek ile sağlıklı bir ilişki kurmasını istiyorsanız kendinizden başlayın. Çocuğunuzun sizin davranışlarınızı görerek tekrar ettiğini ve kendine model aldığını unutmayın. Davranışlarınız, söylediklerinizden çok daha fazla etkilidir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL