2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

/ 14 Temmuz 2020 / 2.219 views / yorumsuz
2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için, çocuklar 2 yaşına geldiğinde, artık bazı şeyleri kendileri yapabilme yeteneğine sahip durumda olurlar. Yemeklerini kendileri yemek isterler, oynayacakları oyunları kendileri seçerler. Hatta 2 yaşına gelmiş olan çocuklarda tuvalet ve diş fırçalama eğitimlerine de başlanabilir.

2 yaşındaki çocuk, artık anneden bağımsız olarak kendi öz bakımlarını yapabilme yeteneğine sahip duruma gelmiştir. 2 yaşına gelen çocuğunuza sayı saymayı ve bazı harfleri de öğretebilirsiniz.

Hayvanları, sebzeleri, meyveleri, taşıtları ve günlük hayatta sık sık karşılaşacakları çok sayıda nesneyi öğretebilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için farklı yöntemler mevcuttur. İşte detaylar…

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için neler yapılabilir?

2 yaşında çocuk

2 yaşına gelmiş olan çocuğunuza sayı saymayı öğretmek oldukça kolaydır. Bunun nedeni çocukların 0-6 yaş arasında beyinlerinin henüz dolu olmaması ve tıpkı bir kaset gibi gördükleri her şeyi kaydetmesidir. 0-6 yaş arası, çocukların dil eğitimleri için de oldukça önemlidir. Bu yaşlar arasında çocuğunuza yabancı bir dil, hatta ikinci dil de öğretebilirsiniz.

Çocuğunuza okul öncesi sayıları öğretme çalışmaları da yapabilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğunuz artık cümle kurma, sayıları sayabilme, sayıları öğrenebilme ve aktarabilme yeteneklerine sahip olacaktır. Çocuğunuza sayıları öğretmek için çeşitli oyunlar geliştirebilir ya da bu konuda eğitici olan kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Sayı öğretme oyunları;

çocuk oyunları

Çocuğunuzun sayıları çok daha kolay algılamasını ve öğrenmesini istiyorsanız, çeşitli sayı öğretme oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin; küçük bir tahta üzerine magnetli olan sayıları yerleştirerek oyun oynayabilirsiniz.

Tahtaya koyduğunuz sayıyı söylemeli ve onun da söylemesini sağlamalısınız. Bu sayede çocuğunuz, sayıları çok daha kolay öğrenebilir.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için- Mutlaka tanıtarak öğretin;

sayı oyunları

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için hem görsel hem de işitsel hafızasını harekete geçirmeniz gerekir. Bunun içinde sayıları öğretirken mutlaka söylediğiniz sayıyı göstermeye çalışın. Sayıların olduğu sticker alabilir ya da sayıları sürekli olarak söyleyen bir kumanda satın alabilirsiniz.

1 tuşuna bastığında bir diyebilen, iki sayısına bastığında iki sayısını söyleyebilen bir kumanda ya da oyuncak alabilirsiniz.

Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir?

oyuncak

2 yaşındaki çocuğunuza rakamların yazılışını henüz öğretemeyebilirsiniz. Ancak el alışkanlığı olması açısından ya da gördüğü sayıları hafızasında daha kolay tutmasını ve öğrenmesini sağlamak için yazma çalışmaları da yapabilirsiniz. Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir merak ediyorsanız işte detaylar…

Oyun halısı alabilirsiniz;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 5

Oyun halıları, üzerine sulu kalem ile yazı yazılabilen ve suyla birlikte yazının da kaybolduğu halılardır. Bu halılar, çocuğunuzun üzerine bastığı ya da dokunduğu rakamları söyleyebilir ve şarkılar ile öğreterek, akılda kalmasını sağlayabilir.

Aynı zamanda eğlenceli kalemi ile halıya sayıları büyük şekilde yazarak onun da yazmasını sağlayabilirsiniz. 2 yaşındaki çocukların sayı sayması ve yazması için bu halılar hem eğlenece hem de öğretici olacaktır.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için mıknatıslı yazı tahtaları;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 2

Mıknatıslı yazı tahtaları, çocuğunuza hem yazma hem de silme keyfi yaşatan ve çocuğunuzun çok kolay öğrenmesini sağlayacak olan oyuncaklardır. Yazı tahtasında bulunan mıknatıslar çocuğunuzun çok daha kolay yazmasını sağlar.

Üstelik kaleminde boya olmadığı ve tahtanın içinde bulunan mıknatıslar ile yazı yazıldığı için kullanımı da oldukça kolay ve sağlıklıdır. 2 yaşındaki çocuğun sayması için,  bu tahtalar ile çocuğunuza sayıları yazmayı öğretebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..