2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

/ 14 Temmuz 2020 / 2.206 views / yorumsuz
2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için, çocuklar 2 yaşına geldiğinde, artık bazı şeyleri kendileri yapabilme yeteneğine sahip durumda olurlar. Yemeklerini kendileri yemek isterler, oynayacakları oyunları kendileri seçerler. Hatta 2 yaşına gelmiş olan çocuklarda tuvalet ve diş fırçalama eğitimlerine de başlanabilir.

2 yaşındaki çocuk, artık anneden bağımsız olarak kendi öz bakımlarını yapabilme yeteneğine sahip duruma gelmiştir. 2 yaşına gelen çocuğunuza sayı saymayı ve bazı harfleri de öğretebilirsiniz.

Hayvanları, sebzeleri, meyveleri, taşıtları ve günlük hayatta sık sık karşılaşacakları çok sayıda nesneyi öğretebilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için farklı yöntemler mevcuttur. İşte detaylar…

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için neler yapılabilir?

2 yaşında çocuk

2 yaşına gelmiş olan çocuğunuza sayı saymayı öğretmek oldukça kolaydır. Bunun nedeni çocukların 0-6 yaş arasında beyinlerinin henüz dolu olmaması ve tıpkı bir kaset gibi gördükleri her şeyi kaydetmesidir. 0-6 yaş arası, çocukların dil eğitimleri için de oldukça önemlidir. Bu yaşlar arasında çocuğunuza yabancı bir dil, hatta ikinci dil de öğretebilirsiniz.

Çocuğunuza okul öncesi sayıları öğretme çalışmaları da yapabilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğunuz artık cümle kurma, sayıları sayabilme, sayıları öğrenebilme ve aktarabilme yeteneklerine sahip olacaktır. Çocuğunuza sayıları öğretmek için çeşitli oyunlar geliştirebilir ya da bu konuda eğitici olan kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Sayı öğretme oyunları;

çocuk oyunları

Çocuğunuzun sayıları çok daha kolay algılamasını ve öğrenmesini istiyorsanız, çeşitli sayı öğretme oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin; küçük bir tahta üzerine magnetli olan sayıları yerleştirerek oyun oynayabilirsiniz.

Tahtaya koyduğunuz sayıyı söylemeli ve onun da söylemesini sağlamalısınız. Bu sayede çocuğunuz, sayıları çok daha kolay öğrenebilir.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için- Mutlaka tanıtarak öğretin;

sayı oyunları

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için hem görsel hem de işitsel hafızasını harekete geçirmeniz gerekir. Bunun içinde sayıları öğretirken mutlaka söylediğiniz sayıyı göstermeye çalışın. Sayıların olduğu sticker alabilir ya da sayıları sürekli olarak söyleyen bir kumanda satın alabilirsiniz.

1 tuşuna bastığında bir diyebilen, iki sayısına bastığında iki sayısını söyleyebilen bir kumanda ya da oyuncak alabilirsiniz.

Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir?

oyuncak

2 yaşındaki çocuğunuza rakamların yazılışını henüz öğretemeyebilirsiniz. Ancak el alışkanlığı olması açısından ya da gördüğü sayıları hafızasında daha kolay tutmasını ve öğrenmesini sağlamak için yazma çalışmaları da yapabilirsiniz. Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir merak ediyorsanız işte detaylar…

Oyun halısı alabilirsiniz;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 5

Oyun halıları, üzerine sulu kalem ile yazı yazılabilen ve suyla birlikte yazının da kaybolduğu halılardır. Bu halılar, çocuğunuzun üzerine bastığı ya da dokunduğu rakamları söyleyebilir ve şarkılar ile öğreterek, akılda kalmasını sağlayabilir.

Aynı zamanda eğlenceli kalemi ile halıya sayıları büyük şekilde yazarak onun da yazmasını sağlayabilirsiniz. 2 yaşındaki çocukların sayı sayması ve yazması için bu halılar hem eğlenece hem de öğretici olacaktır.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için mıknatıslı yazı tahtaları;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 2

Mıknatıslı yazı tahtaları, çocuğunuza hem yazma hem de silme keyfi yaşatan ve çocuğunuzun çok kolay öğrenmesini sağlayacak olan oyuncaklardır. Yazı tahtasında bulunan mıknatıslar çocuğunuzun çok daha kolay yazmasını sağlar.

Üstelik kaleminde boya olmadığı ve tahtanın içinde bulunan mıknatıslar ile yazı yazıldığı için kullanımı da oldukça kolay ve sağlıklıdır. 2 yaşındaki çocuğun sayması için,  bu tahtalar ile çocuğunuza sayıları yazmayı öğretebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer
Çamaşır suyu lekesinin geçmesi için alkol veya karbonat gibi maddeler kullanılabilmektedir. Ancak çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusunun cevapları ile leke geçirilemez ise; bu durumda lekenin olduğu bölge kumaş boyası..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..