Gündem Sağlık

2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

2 Yaşındaki Çocuğun Sayı Sayması İçin Oyunlar

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için, çocuklar 2 yaşına geldiğinde, artık bazı şeyleri kendileri yapabilme yeteneğine sahip durumda olurlar. Yemeklerini kendileri yemek isterler, oynayacakları oyunları kendileri seçerler. Hatta 2 yaşına gelmiş olan çocuklarda tuvalet ve diş fırçalama eğitimlerine de başlanabilir.

2 yaşındaki çocuk, artık anneden bağımsız olarak kendi öz bakımlarını yapabilme yeteneğine sahip duruma gelmiştir. 2 yaşına gelen çocuğunuza sayı saymayı ve bazı harfleri de öğretebilirsiniz.

Hayvanları, sebzeleri, meyveleri, taşıtları ve günlük hayatta sık sık karşılaşacakları çok sayıda nesneyi öğretebilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için farklı yöntemler mevcuttur. İşte detaylar…

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için neler yapılabilir?

2 yaşında çocuk

2 yaşına gelmiş olan çocuğunuza sayı saymayı öğretmek oldukça kolaydır. Bunun nedeni çocukların 0-6 yaş arasında beyinlerinin henüz dolu olmaması ve tıpkı bir kaset gibi gördükleri her şeyi kaydetmesidir. 0-6 yaş arası, çocukların dil eğitimleri için de oldukça önemlidir. Bu yaşlar arasında çocuğunuza yabancı bir dil, hatta ikinci dil de öğretebilirsiniz.

Çocuğunuza okul öncesi sayıları öğretme çalışmaları da yapabilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğunuz artık cümle kurma, sayıları sayabilme, sayıları öğrenebilme ve aktarabilme yeteneklerine sahip olacaktır. Çocuğunuza sayıları öğretmek için çeşitli oyunlar geliştirebilir ya da bu konuda eğitici olan kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Sayı öğretme oyunları;

çocuk oyunları

Çocuğunuzun sayıları çok daha kolay algılamasını ve öğrenmesini istiyorsanız, çeşitli sayı öğretme oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin; küçük bir tahta üzerine magnetli olan sayıları yerleştirerek oyun oynayabilirsiniz.

Tahtaya koyduğunuz sayıyı söylemeli ve onun da söylemesini sağlamalısınız. Bu sayede çocuğunuz, sayıları çok daha kolay öğrenebilir.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için- Mutlaka tanıtarak öğretin;

sayı oyunları

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için hem görsel hem de işitsel hafızasını harekete geçirmeniz gerekir. Bunun içinde sayıları öğretirken mutlaka söylediğiniz sayıyı göstermeye çalışın. Sayıların olduğu sticker alabilir ya da sayıları sürekli olarak söyleyen bir kumanda satın alabilirsiniz.

1 tuşuna bastığında bir diyebilen, iki sayısına bastığında iki sayısını söyleyebilen bir kumanda ya da oyuncak alabilirsiniz.

Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir?

oyuncak

2 yaşındaki çocuğunuza rakamların yazılışını henüz öğretemeyebilirsiniz. Ancak el alışkanlığı olması açısından ya da gördüğü sayıları hafızasında daha kolay tutmasını ve öğrenmesini sağlamak için yazma çalışmaları da yapabilirsiniz. Çocuğa rakamların yazılışı nasıl öğretilir merak ediyorsanız işte detaylar…

Oyun halısı alabilirsiniz;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 5

Oyun halıları, üzerine sulu kalem ile yazı yazılabilen ve suyla birlikte yazının da kaybolduğu halılardır. Bu halılar, çocuğunuzun üzerine bastığı ya da dokunduğu rakamları söyleyebilir ve şarkılar ile öğreterek, akılda kalmasını sağlayabilir.

Aynı zamanda eğlenceli kalemi ile halıya sayıları büyük şekilde yazarak onun da yazmasını sağlayabilirsiniz. 2 yaşındaki çocukların sayı sayması ve yazması için bu halılar hem eğlenece hem de öğretici olacaktır.

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması için mıknatıslı yazı tahtaları;

2 yaşındaki çocuğun sayı sayması 2

Mıknatıslı yazı tahtaları, çocuğunuza hem yazma hem de silme keyfi yaşatan ve çocuğunuzun çok kolay öğrenmesini sağlayacak olan oyuncaklardır. Yazı tahtasında bulunan mıknatıslar çocuğunuzun çok daha kolay yazmasını sağlar.

Üstelik kaleminde boya olmadığı ve tahtanın içinde bulunan mıknatıslar ile yazı yazıldığı için kullanımı da oldukça kolay ve sağlıklıdır. 2 yaşındaki çocuğun sayması için,  bu tahtalar ile çocuğunuza sayıları yazmayı öğretebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL