2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

/ 6 Ekim 2019 / 58 views / yorumsuz
2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Son zamanlarda yeni çıkan telefonların fiyatları çok yüksek olduğu için, kullanıcılar sıfır telefon almak yerine 2. el telefon satın almayı tercih etmeye başladı. Ancak ikinci el telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Burada, 2. el telefon alırken nelere dikkat edilmeli, konusunu tek tek açıklayacağız ve bunlara dikkat edersek içimiz rahat olabilir.

Gerçekten de yeni nesil telefon fiyatları çok pahalı görünüyor.  Bize sorarsanız maddi durumu iyi olmayanlar için 2. el telefon almak daha mantıklı geliyor. Tabii ki ikinci el telefon alırken çeşitli özelliklere telefon görünümüne, sesine, şarjına dikkat etmemiz gerekir.

2. el telefon nereden alınmalı?

2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

2. el telefon satın alırken, kimisi arkadaşından kimisi ticaret sayfalarından, bazıları da telefoncu gibi esnaflardan almayı tercih ediyor. Acaba ikinci el telefonu nereden almalıyız, kimden alırsak daha güvenilir olur? Bize sorarsanız dostluklarınız ya da bildiğiniz telefonlar hariç, telefoncudan ikinci el telefon almanız daha mantıklı olabilir. Ancak ikinci el telefonu, telefoncudan alırken de dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.

Telefon satın alırken en önemlisi aldığımız yerden fatura kesmeliyiz. Çünkü aldığımız telefon çalıntı olabilir ya da bilmediğimiz farklı bir şey çıkabilir. Bu risklere karşı kendimizi güvenceye almak adına fatura kesmeliyiz.

Alınan 2. el telefon alırken onun üzerine fatura kesmediğimizde, telefon çalıntı çıkabilir bu telefon bir süre sonra kendini kilitleyebilir bir daha da açılmaz. Ardında aldığınız yere telefonu götürüp telefon kapandı açılmıyor diyebilirsiniz ancak telefoncu bunu kabul etmeyip sizin hatanız olduğunu söyleyebilir. Siz de bir şey yapamazsınız. Fatura kesmeyen telefoncudan, telefon almamalıyız.

Telefoncudan ikinci el telefon aldığınız için güvenilir olduğunu düşünebilirsiniz ancak yine de böyle riskler bulunuyor. En iyi garanti aldığınız yere ait kestiğiniz fatura olacaktır. Her ne olursa olsun, 2. el telefon satın alırken fatura kestirmeye dikkat edilmelidir, bizden tavsiye…

2. el telefon alırken nasıl güveniriz?

2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle almak istediğimiz telefonu, internet üzerinden ya da çevremizden detaylıca araştırmalıyız. Telefonun çözülmeyen sorunları var mı nasıl çözülür gibi… İkinci el telefon alırken daha güvenilir olması isteniyorsa, garantisi devan eden telefonları tercih etmek daha iyi olacaktır. İlgili telefon alınırken garanti kağıtları hatta varsa kutusu da alınmalıdır; bunlar, 2. el telefon alırken nelere dikkat edilmeli, başlığının önemli bir kısmını cevaplıyor.

Orijinal şarj cihazı ya da kulaklığı getirilmemişse, telefoncudan orijinal şarj cihazı ve kulaklığı temin edilmelidir. Çünkü orijinal olmayan şarj cihazı veya kulaklık telefona zamanla zarar verir ve ömrünü bitirebilir. Garantisi olan ikinci el telefonu alabilirsiniz diyoruz ancak garantisi olsa dahi, siz yine de telefonu aldığınız yerden, ilgili telefonu satın aldığınıza dair fatura kestirmeyi unutmayın!

2. el telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • İkinci el telefon satın alırken, telefonun dış görünüşüne yani kozmetiğine çok dikkat edilmelidir. Dış görünüşü temiz olan telefonlar genelde daha az yıpranmış temiz kullanılmış telefonlar olur.

 

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ikinci el telefon satın alırken, orijinal kulaklığı ve şarj aletiyle alınmalıdır. Aksi halde telefonu bir süre kullandıktan sonra, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak telefonu satın almadan önce, alacağınız telefonu, yaklaşık 15-20 dakika telefoncuda orijinal şarj aletiyle şarj edin. Böylece, batarya dolum hızı kontrol edebilirsiniz.

 

  • Yine 2. el telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu! Telefonu satın alırken IMEI numarasını kontrol etmelisiniz. Aksi durumda aldığınız telefon çalıntı olabilir ve bunu kullanabilmek için, farklı bir telefondan IMEI numarası kopyalanmış olabilir. Bu telefon da bir süre sonra yine kapanır. Satın alacağınız telefonun IMEI numarasını öğrenmek için, *#06# tuşlayın ardından ilgili telefona ait IMEI numarası ekrana gelecektir. Bazı telefonların arkasında IMEI numarası yazar ya da garanti kağıdında da bulabilirsiniz. Bu iki numarayı karşılaştırın, doğruysa problem yoktur, numaralar farklıysa telefonu almamalısınız.

 

  • Telefon kameralarını kontrol etmeyi unutmayın! Ön kamera ve arka kameradan video-fotoğraf çekip nasıl çıktığına bakmalısınız. Çıkan görüntüleri telefonun orijinal özellikleriyle karşılaştırabilir hatta aynı telefonun yedeği bulunuyorsa onunla da karşılaştırabilirsiniz.

 

  • En önemlisi, 2. el telefon alırken nelere dikkat edilmeli, sorusunun en iyi yanıtlarından birisi de, hoparlör ve ahize kontrolüdür. Telefondan bir şarkı açarak ses netliğine bakmayı unutmayın. Bir arama yapıp sesinizin karşıya nasıl gittiğini ve konuştuğunuz kişinin sesinin size nasıl geldiğine dikkat edin.

 

  • 2. el telefon almadan önce aktif olarak biraz kullanın. Uygulamalara girerek dokunmatik tepkimesini test edebilirsiniz, açmaya çalıştığınız şeyi bekleterek mi açıyor yoksa hemen mi açıyor bunlara çok dikkat edilmeli. Bunlar telefonun performansını gösteren önemli şeylerdir.

 

  • Son olarak tekrar belirtelim. İkinci el telefon satın alırken kutulu ya da varsa garantisiyle beraber alınmaya dikkat edilmelidir. Telefonun yanında orijinal şarj cihazı ve kulaklığı da alınmalıdır. Tüm bunlarla beraber, 2. el telefon alırken nelere dikkat edilmeli, konusunda en önemlisi yine, telefonu aldığınız yerden faturalandırmanızdır. Bunu kabul etmeyen telefoncudan kesinlikle telefon satın alınmamalıdır. Para veriyorsunuz ve bunların karşılığını almak en doğal hakkınızdır, unutmayın!

HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..