2. El Araba Aldıktan Sonra Yapılacak Bakımlar

/ 20 Eylül 2020 / 1.546 views / yorumsuz
2. El Araba Aldıktan Sonra Yapılacak Bakımlar

2. el  araba aldıktan sonra yapılacak bakımlar; supap ayarı, fren bakımı, lastiklerin değiştirilmesi, triger kayışının değiştirilmesi, rot balans ayarı, filtre ve antifriz bakımı gibi bakımlardır. 2. el araba aldıktan sonra yapılacak bakımlar; aracın daha güvenli şekilde kullanılabilmesi için önemlidir.

2. El Araba Aldıktan Sonra Yapılacak Fren Bakımları

2. El Araba Aldıktan Sonra Yapılacak Bakımlar

Fren tertibatlarının bakımı; araçlar konusunda hayati önemi ve önceliği olan bir bakımdır. Fren balatalarının kontrollerinin yapılması ve eğer değiştirilmesini gerektiren bir durum var ise vakit kaybetmeden değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren diskleri ve kampanaların yüzeylerinin kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca onarılması veya yenilenmesi gerekiyor ise; bununla ilgilenilmelidir. Fren hidrolik seviyesinde bir eksilme ile karşılaşılır ise; bir sorunun olduğundan şüphelenilmelidir.

Satın alınacak olan ikinci el araçların eğer yaşı 10’dan fazla ise; fren hortumlarının yenilenmiş olması gerekmektedir. Fren merkezi ve pistonlar da kontrolden geçirilmelidir. Fren sisteminin çalışmaması durumunda sürüş sırasında ciddi problemler yaşanabileceği için öncesinde bir servise kontrol ettirilmelidir.

İkinci El Araçlarda Triger Kayışı Kontrolü

2 El Araba bakımı

Triger kayışı bakımı; motorun krank mili ile kam mili arasında güç iletimi yapan aksam olmasından dolayı oldukça önemlidir. Ortalama ömrü 40.000 kilometre ile 100.000 kilometre aralığındadır. Ömrü uzun olduğu için değiştirilmesi unutulabilmektedir.

Ancak kilometresi fazla olan ikinci el araç alımlarında mutlaka kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Triger kayışının sertliğinin de doğru ayarlanması konusunda dikkatli olunmalıdır.

İkinci El Araç Alımında Rot Balans Ayarı

2. el arabada yapılacak bakımlar

Rot ayarı; sürüş esnasında güvenliğin sağlanabilmesi için yapılması gereken bir bakımdır. Yol tutuş güvenliği konusunda yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçilebilmesi için önemlidir.

2. el araba aldıktan sonra yapılacak bakımlardan olan rot balans ayarı öncesinde lastiklerinin yeni olmasına da özen gösterilmelidir.

İkinci El Araçlarda Lastiklerin Kontrol Edilmesi ve Değiştirilmesi

2. el araç alırken bakımlar

İkinci el arabalarda lastik bakımı yapılırken öncelikle lastiğin orijinal ebatlarda olup olmadığına bakılmalıdır. Kontrol edilmesi gereken diğer detaylar ise aşağıdaki gibidir:

  • Lastiğin yeni olup olmadığı
  • Diş derinliğinin tam olması ve yanakların kırılmamış olması
  • Lastiğin yıpranmamış olması
  • Üretim tarihi eski olmayan bir lastiğin tercih edilmiş olması

İkinci El Arabaların Filtre ve Antifriz Bakımları

2. el araba filtre bakımı

Araç alımında filtre ve antifriz bakımı; periyodik bakımlar sırasında kontrol edilmektedir. Sürüş güvenliğinin sağlanabilmesi, aracın performansının yüksek olması ve yakıt tüketiminin olumsuz etkilenmemesi için yapılacaklar.

2. el araba aldıktan sonra yapılacak bakımlar; motor yağı, yap, yakıt, hava filtreleri, bujiler ve antifriz yoğunluğunun kontrolüdür.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
İstanbul Korsan Taksi Anadolu Avrupa Yakası
İstanbul korsan taksi, transfer şoförlü araç, Anadolu Yakası, Avrupa Yakası taksi hizmeti sunan Sinyor Taksi 2013 yılında kurulmuştur. Kuruluş yılı itibari ile İstanbul genelinde Kurtköy, Beylikdüzü, Beşiktaş iller arası Kocaeli,..
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..