12 Mbps İnternet Hızı Nasıl

/ 27 Kasım 2020 / 5.069 views / yorumsuz
12 Mbps İnternet Hızı Nasıl

12 Mbps internet hızı, yüksek bir internet hızı değildir. Ancak maillere cevap vermek gibi basit işlemler yapılırken 12 Mbps hız ile problem yaşanmamaktadır. Ancak 12 Mbps internet hızı nasıl sorusu film ve dizi izleyenler, görüntülü konuşma yapanlar için cevaplandığında; bu hız yeterli olmamaktadır.

Mbps; Mega Bits Per Second anlamına gelmektedir. İnternetin standart hız birimi olarak kullanılan Mbps ile 1 saniye içerisinde kaç mbps veri aktarıldığı bilinebilmektedir. Bu sayede saniyede ne kadar büyüklükte dosya indirilebileceği ile ilgili fikir sahibi olunabilmektedir.

Mbps İle MB İlişkisi Nedir

Mbps ve MB arasındaki farka bakıldığında; sabit disk ve dosyalar için yapılan hesaplamalar MB cinsinden olurken geniş bant hız verileri hesaplamaları Mbps cinsinden yapılmaktadır. 8 Mbps internet hızı ile saniyede 1 MB indirme işlemi yapılabilmektedir.

Hız 16 Mbps’e çıktığında; saniyede yapılabilecek indirme 2 MB olmaktadır. 24 Mbps internet hızı kullanıldığında ise; saniyede 3 MB indirme yapılabilmesine imkan tanınmaktadır.

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır

İdeal mbps değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken iki etken bulunmaktadır. Mevcut interneti kullanan kişi sayısı ve internet kullanacak olanların ortalama internet kullanımları ile download miktarları; ideal internet hızının belirlenmesinde etkilidir.

İnternet üzerinden dize veya film izleyecek olanların izleme rahatlıkları, ideal internet hızının olması ile mümkündür. 12 Mbps internet hızı nasıl sorusuna cevap vermek gerekir ise; ideal internet hızı olarak değerlendirilemeyecek kadar düşüktür. 16 Mbps ile 50 Mbps arasındaki hızlar, kullanıcıların internet kullanım şekillerine göre değişmekle beraber ideal internet hızı olarak görülebilmektedir.

12 Mbps İnternet Hızı Yeterli Olur Mu

12 Mbps internet hızının yeterliliğine bakıldığında; 8 Mbps internet hızı ile web’de gezinebilmek ve mail atabilmek gibi temel işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün olduğu için 12 Mbps internet hızı da yeterli görülebilmektedir.

Ancak video ile canlı yayın yapıldığında, büyük dosyalar indirildiğinde, görüntülü konuşma gerçekleştirildiğinde ve internet üzerinden yoğun olarak video izlendiğinde 12 Mbps internet hızı nasıl sorusunun cevabı yeterli değil olmaktadır. İnternet hızını yükseltmeden istenen işlemin yapılabilmesi mümkün olmamaktadır.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..