12 Mbps İnternet Hızı Nasıl

/ 27 Kasım 2020 / 4.662 views / yorumsuz
12 Mbps İnternet Hızı Nasıl

12 Mbps internet hızı, yüksek bir internet hızı değildir. Ancak maillere cevap vermek gibi basit işlemler yapılırken 12 Mbps hız ile problem yaşanmamaktadır. Ancak 12 Mbps internet hızı nasıl sorusu film ve dizi izleyenler, görüntülü konuşma yapanlar için cevaplandığında; bu hız yeterli olmamaktadır.

Mbps; Mega Bits Per Second anlamına gelmektedir. İnternetin standart hız birimi olarak kullanılan Mbps ile 1 saniye içerisinde kaç mbps veri aktarıldığı bilinebilmektedir. Bu sayede saniyede ne kadar büyüklükte dosya indirilebileceği ile ilgili fikir sahibi olunabilmektedir.

Mbps İle MB İlişkisi Nedir

Mbps ve MB arasındaki farka bakıldığında; sabit disk ve dosyalar için yapılan hesaplamalar MB cinsinden olurken geniş bant hız verileri hesaplamaları Mbps cinsinden yapılmaktadır. 8 Mbps internet hızı ile saniyede 1 MB indirme işlemi yapılabilmektedir.

Hız 16 Mbps’e çıktığında; saniyede yapılabilecek indirme 2 MB olmaktadır. 24 Mbps internet hızı kullanıldığında ise; saniyede 3 MB indirme yapılabilmesine imkan tanınmaktadır.

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır

İdeal mbps değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken iki etken bulunmaktadır. Mevcut interneti kullanan kişi sayısı ve internet kullanacak olanların ortalama internet kullanımları ile download miktarları; ideal internet hızının belirlenmesinde etkilidir.

İnternet üzerinden dize veya film izleyecek olanların izleme rahatlıkları, ideal internet hızının olması ile mümkündür. 12 Mbps internet hızı nasıl sorusuna cevap vermek gerekir ise; ideal internet hızı olarak değerlendirilemeyecek kadar düşüktür. 16 Mbps ile 50 Mbps arasındaki hızlar, kullanıcıların internet kullanım şekillerine göre değişmekle beraber ideal internet hızı olarak görülebilmektedir.

12 Mbps İnternet Hızı Yeterli Olur Mu

12 Mbps internet hızının yeterliliğine bakıldığında; 8 Mbps internet hızı ile web’de gezinebilmek ve mail atabilmek gibi temel işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün olduğu için 12 Mbps internet hızı da yeterli görülebilmektedir.

Ancak video ile canlı yayın yapıldığında, büyük dosyalar indirildiğinde, görüntülü konuşma gerçekleştirildiğinde ve internet üzerinden yoğun olarak video izlendiğinde 12 Mbps internet hızı nasıl sorusunun cevabı yeterli değil olmaktadır. İnternet hızını yükseltmeden istenen işlemin yapılabilmesi mümkün olmamaktadır.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Youtube Arka Planda Çalma Telefondan Ücretsiz Programsız
Yotube arka planda çalma, işlemi ücretsiz ve programsız yapılmaktadır. İlgili basit işlemlerle telefondan Youtube üzerinden açılan videolar, şarkılar telefon gezintisine engel olmayacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ekran komple kapatılabilir, farklı..
Samsung Telefona Format Atma
Samsung cep telefonunu sıfırlamak soft ve hard format olarak ikiye ayrılır. Android işletim sistemi ile çalışan Samsung marka cep telefonlarında, zaman zaman gereksinim duyulan temizlik işlemleri Samsung telefona format atma..
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır
İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma..